Centrální banka opět výrazně zvýšila základní sazby, lidem i firmám zdraží hypotéky a úvěry

Názor
Nejvyšší inflace od roku 1993, tedy ve výši 16 procent, přiměla Českou národní banku (ČNB) k tomu, aby už posedmé v řadě zvedla základní úrokové sazby. Na středečním měnovém jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 1,25 procentního bodu na rovných sedm procent.
Už tak velmi drahé hypotéky, jejichž úroky jsou oproti loňskému roku na více než dvojnásobku, ještě o něco zdraží. Kvůli tomu na ně dosáhne opět o něco méně zájemců. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od těchto sazeb přitom komerční banky odvozují výši úroků poskytovaných klientům, čerstvé další navýšení se tak projeví na zdražení hypoték, spotřebitelských půjček i firemních úvěrů. Už tak špatná dostupnost vlastního bydlení se ještě zhorší, kritickou situaci budou řešit i firmy závislé na bankovním financování.

Dá se očekávat, že firmy i domácnosti odloží většinu zásadnějších investic financovaných úvěry. Nižší poptávka po zboží a službách by v konečném důsledku mohla vést ke zpomalení růstu inflace.

Zvedání základních úrokových sazeb, které je jedním z neúčinnějších nástrojů ČNB v boji s inflací, je špatnou zprávou pro domácnosti i firmy.

PSALI JSME:
Úrokové sazby ČNB jdou nahoru o 125 bazických bodů

Už tak velmi drahé hypotéky, jejichž úroky jsou oproti loňskému roku na více než dvojnásobku, ještě o něco zdraží. Kvůli tomu na ně dosáhne opět o něco méně zájemců.

Problém budou mít i firmy, které chtějí své podnikání či investice financovat prostřednictvím bankovních úvěrů. I jim výrazně vzrostou náklady na splátky. Otázkou jen zůstává, zda zareagují zdražením svých služeb a zboží, nebo s investicemi počkají.

Vzhledem k současnému cenovému růstu myslím, že zvolí spíše odklad investic. Menší investice firem i domácností ale zpomalí celou ekonomiku. Na její růst tak můžeme na dlouhou dobu zapomenout.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Aktuální zvýšení úrokových sazeb nezabrání tomu, aby inflace letos dále rostla

Zavřít reklamu ×
  1. No zatím se banky nějak nehrnou zvýšit úroky, na to že bankám dává CNB momentálně 7% a střadatelům pouze okolo 4%. Dobrá lichva za bílého dne. Banky mají a bez práce z našich peněz 3% zisku… To se matičky banky budou mít v zahraničí ze zisku našich bank..Už by se tímto nešvarem měl někdo zajímat….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Pracující důchodci a zvýšení penze

Výdělečná činnost v důchodu může mít pozitivní vliv na měsíční částku penze. Podmínkou je získání alespoň 360 dní pojištění a podání žádosti o zvýšení důchodu. Za každých 360 dní se zvyšuje důchod o 0,4 procenta …

Americký dolar vůči euru mírně posílil

Americký dolar v pondělí vůči euru mírně posílil, a to i přes jestřábí vyjádření předních představitelů Evropské centrální banky (ECB) a s tím souvisejícího nárůstu evropských tržních sazeb.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.