Centrální banka opět výrazně zvýšila základní sazby, lidem i firmám zdraží hypotéky a úvěry

Nejvyšší inflace od roku 1993, tedy ve výši 16 procent, přiměla Českou národní banku (ČNB) k tomu, aby už posedmé v řadě zvedla základní úrokové sazby. Na středečním měnovém jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 1,25 procentního bodu na rovných sedm procent.
Už tak velmi drahé hypotéky, jejichž úroky jsou oproti loňskému roku na více než dvojnásobku, ještě o něco zdraží. Kvůli tomu na ně dosáhne opět o něco méně zájemců. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od těchto sazeb přitom komerční banky odvozují výši úroků poskytovaných klientům, čerstvé další navýšení se tak projeví na zdražení hypoték, spotřebitelských půjček i firemních úvěrů. Už tak špatná dostupnost vlastního bydlení se ještě zhorší, kritickou situaci budou řešit i firmy závislé na bankovním financování.

Dá se očekávat, že firmy i domácnosti odloží většinu zásadnějších investic financovaných úvěry. Nižší poptávka po zboží a službách by v konečném důsledku mohla vést ke zpomalení růstu inflace.

Zvedání základních úrokových sazeb, které je jedním z neúčinnějších nástrojů ČNB v boji s inflací, je špatnou zprávou pro domácnosti i firmy.

Už tak velmi drahé hypotéky, jejichž úroky jsou oproti loňskému roku na více než dvojnásobku, ještě o něco zdraží. Kvůli tomu na ně dosáhne opět o něco méně zájemců.

Problém budou mít i firmy, které chtějí své podnikání či investice financovat prostřednictvím bankovních úvěrů. I jim výrazně vzrostou náklady na splátky. Otázkou jen zůstává, zda zareagují zdražením svých služeb a zboží, nebo s investicemi počkají.

Vzhledem k současnému cenovému růstu myslím, že zvolí spíše odklad investic. Menší investice firem i domácností ale zpomalí celou ekonomiku. Na její růst tak můžeme na dlouhou dobu zapomenout.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Emerich

    No zatím se banky nějak nehrnou zvýšit úroky, na to že bankám dává CNB momentálně 7% a střadatelům pouze okolo 4%. Dobrá lichva za bílého dne. Banky mají a bez práce z našich peněz 3% zisku… To se matičky banky budou mít v zahraničí ze zisku našich bank..Už by se tímto nešvarem měl někdo zajímat….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB