Centrální banka vyrazila všem dech, koruna prudce zpevnila

Názor
Česká národní banka dnes (ČNB) vyrazila dech úplně všem. Zejména pak analytikům a ministerstvu financí. Svoji základní úrokovou sazbu totiž s účinností od zítřka zvedá o mimořádné 0,75 procentního bodu na 1,50 procenta. 
Koruna dnes v reakci na zvýšení úrokových sazeb ČNB prudce zpevnila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jde o nejvýraznější zpřísnění měnové politiky ČR za poslední bezmála čtvrtstoletí, za celé období od začátku června 1997. Je pravděpodobné, že v reakci na krok ČNB budou rychleji zdražovat hypotéky, než se čekalo, neboť s takto razantním zvýšením prakticky nikdo nepočítal. Analytici se shodovali, že ČNB sazbu zvýší jen o 0,5 procentního bodu. Výrazněji také zdraží třeba firemní úvěry.

Centrální banka tímto razantním krokem rozptyluje jakékoli možné podezření, že by podléhala politickému tlaku. Ministerstvo financí na banku tlačilo, aby sazbu naopak snižovala o méně než o 0,5 procentního bodu, pokud vůbec.

ČNB rozhodnutím signalizuje, že chce proti inflačním tlakům v české ekonomice vystupovat vskutku razantně a že vyvine maximální úsilí, aby tlumila dopady dovážené inflace. Koruna v reakci prudce zpevnila, z kursu nad 25,51 za euro pod 25,30.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB překvapila zvýšením úrokových sazeb o tři čtvrtě procentního bodu

Zavřít reklamu ×
  1. Řekl bych, že autor píše, aby psal a nemá co říci.
    Uvádí – ČNB rozhodnutím signalizuje, že chce proti inflačním tlakům v české ekonomice vystupovat vskutku razantně a že vyvine maximální úsilí, aby tlumila dopady dovážené inflace. Odvážně mluvil Rusnok i v předvečer dne, když sazby srazil, ale pak se podělal z tlaku AB a MZ. Dále píše – Koruna v reakci prudce zpevnila, z kursu nad 25,51 za euro pod 25,30. Kvantifikujme: koruna prudce posílila o asi 1 %. Asi jako když auto prudce zrychlí z 30 km/hod na 30,3 km/hod.

  2. Prudke zpevneni si tedy představuji jinak 🙂
    A otazka co ziska tzv obyčejny obcan…..jen budi utrpny usmev.
    Co je lepší míti obyčejny občane ( typicke česke hloupe trdlo ) ….kilo hnoje nebo kilo zlata ?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Investiční byty v Praze a Brně se už nevyplatí

Podle statistiky České národní banky (ČNB) stoupl u hypotečních úvěrů index RPSN (průměrná Roční Procentní Sazba Nákladů, pozn. aut.) z červnových 2,26 procenta na 2,34 procenta v červenci, a v srpnu pokračoval v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Herec na volné noze by měl taky umět zacházet s penězi“, říká Jiří Böhm

Rozhovor
Jeho tvář televizním divákům není neznámá, pravidelně je baví během reklamního spotu pro jeden z největších řetězců prodejen elektroniky. V seriálu televize Prima 1. mise donedávna hrál roli frekventanta Františka Dobeše. Řeč je o Jiřím Böhmovi (34), který vystudoval VŠE i DAMU, ale před účetnictvím a tabulkami dal nakonec přednost herectví. I když to pro něj představuje mnohem komplikovanější cestu k úspěchu, …