Objevily se však i vzácné hlasy proti. Prezident kansaského Fedu Jeffrey Schmid řekl, že „potřebuje ještě více příznivých dat před tím, než bude hlasovat pro snížení sazeb“. Zápis z posledního jednání Fedu ovšem odhalil, že někteří členové byli připraveni snížit sazby již v červenci.
Většina členů FOMC (Federální výbor pro otevřený trh americké centrální banky, pozn. red.) podle zápisu byla připravena uvolnit měnovou politiku na dalším zasedání v září. Centrální bankéři Fedu připravili půdu k zahájení cyklu snižování sazeb na nadcházejícím zářijovém zasedání (18. září).
Finanční trh je ovšem stále rozpolcený mezi 25 a 50bodovým snížením v září. My se přikláníme k první variantě. Celkové tempo snižování sazeb Fedu v letošním roce bude podle nás navíc daleko mírnější než současně zaceněných více než 100 bazických bodů. Ve svém pátečním projevu Jerome Powell prakticky potvrdil, že čas pro snižování úrokových sazeb nadešel.
V holubičí rétorice navíc ještě přitvrdil, když akcentoval riziko ochlazování trhu práce, které by mohlo volat po výraznějším snižování úrokových sazeb. Řada vyjádření představitelů amerického Fedu i Evropské centrální banky je na programu ještě v pátek večer a v sobotu. Ty tak mohou na finančních trzích rezonovat ještě na začátku příštího týdne.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)