Centrální banky tento týden nepřekvapily

Analýza
Fed, americká centrální banka, ve středu dle očekávání zvýšil úrokové sazby o 25 bazických bodů na 5,00-5,25 procenta. Doprovodná tisková zpráva naznačila možný konec cyklu zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu. To podpořila i tisková konference guvernéra Jeroma Powella, byť definitivní rozhodnutí o pauze nebylo přijato.
Americká centrální banka ve středu dle očekávání zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stres v americkém bankovním sektoru a s tím spojené přísnější úvěrové podmínky budou podle Powella jedním ze stěžejných bodů pro další rozhodování. Šéf Fedu se však vzhledem k pouze pozvolnému poklesu inflace vymezil vůči tržnímu očekávání snižování sazeb v letošním roce.

Data z amerického trhu práce v pátek potvrdila, že jeho napětí zůstává značné. Počet nových pracovních míst v dubnu dosáhl 253 tisíc (konsenzus přitom činil pouze 185 tisíc, pozn. aut.).

Míra nezaměstnanosti naproti očekávanému nárůstu o 0,1 procentního bodu na 3,6 procenta naopak poklesla na 3,4 procenta. I proto nadále očekáváme, že snižování sazeb v USA do konce letošního roku pravděpodobně nebude na pořadu dne, úrokové sazby však již z našeho pohledu dosáhly svého vrcholu.

PSALI JSME:
Jedno z nejagresivnějších období zvyšování úrokových sazeb v USA je u konce

Evropská centrální banka (ECB) zařadila nižší stupeň, cyklus utahování ale nekončí. Ve čtvrtek centrální banka rozhodla o zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Depozitní sazba tak po zasedání činí 3,25 procenta.

Šéfka ECB Christine Lagardeová na tiskové konferenci uvedla, že současný cyklus zvyšování úrokových sazeb ještě pravděpodobně není u konce. Rizika poslední prognózy inflace ECB vnímá jako vychýlená výrazně směrem nahoru.

Jednoznačný závazek ohledně velikosti dalšího kroku, jeho časování nebo terminální sazby však nezazněl. Na zasedání bylo také rozhodnuto o ukončení reinvestic maturujících instrumentů z APP od letošního července. Vzhledem k naší prognóze inflace stále očekáváme, že ECB v současném cyklu zvýší sazby ještě třikrát.

PSALI JSME:
ECB zařadila nižší stupeň, cyklus utahování ale nekončí

Klíčová depozitní sazba by tak podle nás měla vrcholit v září na čtyřech procentech. Z hlediska makroekonomických dat dynamika spotřebitelských cen v eurozóně zhruba v souladu s očekáváním zpomalila na 0,7 procenta meziměsíčně (7,0 meziročně).

Německé tovární objednávky však přinesly v závěru týdne zklamání, meziměsíčně totiž v březnu poklesly o výrazných 10,7 procenta. Konsenzus přitom počítal pouze s -2,3 procenta.

Ani Česká národní banka (ČNB) nepřekvapila, když ve středu znovu ponechala úrokové sazby beze změny, byť tentokráte po zvýšení sazeb volali již tři členové. Podle slov guvernéra Aleše Michla většina bankovní rady preferuje ponechání úrokových sazeb na vyšších úrovních po delší dobu, než je konzistentní se základním scénářem nové prognózy ČNB.

PSALI JSME:
ČNB základní úrokovou sazbu nemění

V té je předpokládán pokles klíčové úrokové sazby již v letošním třetím čtvrtletí. Současně guvernér zdůraznil proinflační rizika uvolněné fiskální politiky (přestože na čtvrtečním setkání s analytiky zaznělo, že zamýšlená konsolidace není součástí základního scénáře ČNB), zvýšených inflačních očekávání a silného mzdového růstu.

Data z domácí ekonomiky v tomto týdnu celkově mírně zklamala. Hrubý domácí produkt (HDP) sice podle bleskového odhadu v prvním letošním čtvrtletí vzrostl mezičtvrtletně o 0,1 procenta, což byl i tržní konsenzus.

Za očekáváními ale zaostaly březnové maloobchodní tržby i dubnový PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) ve zpracovatelském průmyslu. Státní rozpočet pak skončil ke konci dubna v deficitu 200 miliard korun.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Fialova vláda Česko rekordně zadlužuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB