Ceny bytů zamířily dolů

Podle údajů Eurostatu zveřejněných v úterý ceny bytů v ČR začaly v posledním čtvrtletí loňského roku klesat. Ve srovnání s předchozím kvartálem se snížily o 2,2 procenta, a zaznamenaly tak první pokles za posledních devět let. Pokles cen bytů je nepochybně známkou toto, že měnová restrikce České národní banky funguje, i když to chvíli trvá.
Podle nejnovějších údajů Eurostatu ceny bytů v ČR začaly v posledním čtvrtletí loňského roku klesat. Ilustrační foto: FAEI.cz

V meziročním srovnání byly díky předchozím nárůstům ceny bytů ještě vyšší než v roce 2021, avšak tempo růstu cen už zdaleka nebylo dvouciferné, ale dosáhlo pouze necelých sedmi procent. Realitní trhy v ČR téměř zamrzl, když začala prudce růst cena peněz, a hypotéky se tak staly méně dostupnými.

Propad nových úvěrů na bydlení se tak logicky odrazil v nižší poptávce po bytech a rodinných domech a tlačil tak i na pokles cen těchto realit. V případě nových nemovitostí developeři šlápli na brzdu a výrazně omezili novou výstavbu. U starších bytů je vidět rovněž cítit slabší nabídka, neboť ochota zlevnit ze strany majitelů není nijak výrazná.

I když snížení cen bytů pokračovalo pravděpodobně i na začátku letošního roku, nejde o nic jiného než o cyklický vývoj. Za posledních deset let totiž byty zdražily o téměř 130 procent, takže prostor na korekci v době probíhající recese nepochybně vznikl. Asi by bylo zvláštní a ve své podstatě nezdravé, kdyby v době pokračujícího hospodářského útlumu inflace na realitním trhu nepolevila.

V každém případě je třeba stále brát v úvahu, že jde o průměrná čísla za celou ČR, za nimiž existují velké regionální rozdíly nejenom v tempu, ale i absolutní výši těchto cen. Proto je třeba brát agregovaná čísla spíše jen jako směr, kterým se trh jako takový ubírá. Zvlášť odlišný pak může být vývoj u bytů a domů s vysokou energetickou spotřebou a rekreačních nemovitostí.

Pokles cen nezaznamenala v závěru roku pouze ČR, ale i dalších 14 zemí EU, některé už podruhé za sebou a v ještě navíc daleko rychlejší. Skoro desetinu na ceně za posledního půl roku ztratily byty v Dánsku, necelých sedm procent ve Švédsku a zhruba šest v Německu. Ve srovnání s nimi je zatím pohyb na českém trhu vlastně jen symbolický.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. JS Jenda Stehlik

    Neznám nikoho kdo by prodával . Daně jsou nízké a tak má kamarád ve vchodě v bytovce roky tři prázdné byty . Proč pronajímat nebo prodávat . Ceny jsou X násobné proti tomu za co to pořídili , případně zdědili .
    U mě to je to stejné . Proti mě jsou v ulici prázdné desítky let domy . Nikdo nemá chut je prodávat . Vždyt chleba to nežere a zdědí to potomci.

    • Pa Pavel

      Jenda Stehlik: Jo, přesně tak. Proto by se měla výrazně zvýšit daň z nemovitostí. To donutí lidi pronajímat nebo prodat a ty povídačky o tom, že u nás je málo bytů, tak definitivně skončí…

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB