Ceny chemických látek a výrobků meziročně vzrostly o třetinu

Názor
Meziroční růst cen průmyslových výrobců v dubnu dále zrychlil a na úrovni 4,6 procenta a byl nejvyšší od listopadu 2011. Tahounem zrychlení byl růst cen ve zpracovatelském průmyslu a zde zejména ceny chemických látek a výrobků, jež meziročně vzrostly o 32,4 procenta.
Ceny chemických látek a výrobků meziročně vzrostly o třetinu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ke zrychlení cenového růstu došlo také v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, což vzhledem k nízké meziroční srovnávací základně nebylo překvapivé. V řadě jiných odvětví zpracovatelského průmyslu se ale cenový růst v dubnu zmírnil anebo byl dokonce vykázán meziroční pokles cen.

Pokud dáme stranou abnormální cenový nárůst u chemických látek a výrobků, tak byl vývoj cen průmyslových výrobců v dubnu méně dramatický, než by se mohlo zdát při pohledu na celkový výsledek.

Dubnový výsledek byl ovlivněn prudkým zrychlením meziročního růstu výrobních cen u chemických látek a chemických výrobků z deseti procent na 32,4 procenta.

V této kategorii došlo k prudkému růstu cen základních chemických látek, hnojiv a dusíkatých sloučenin, plastů a syntetického kaučuku o 40,1 procenta.

Dle Českého statistického úřadu (ČSÚ) sehrála roli nízká srovnávací základna, představovaná cenovým vývojem v dubnu loňského roku. Statistická srovnávací základna vedla ke zrychlení růstu cen také v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů.

Většina ostatních odvětví zpracovatelského průmyslu ale v dubnu vykázala zpomalení meziročního cenového růstu, což platí například u počítačů a elektroniky, dopravních prostředků, nábytku či základních kovů, seznam je ale mnohem delší. V případě počítačů a elektroniky a dopravních prostředků výrobní ceny dokonce meziročně klesly a pokles se prohloubil také u cen v potravinářském průmyslu.

PSALI JSME:
Zdražování u výrobců pokračuje

Jinými slovy: Vývoj cen v průmyslu byl v dubnu méně dramatický, než by mohl naznačovat celkový výsledek, neboť zrychlení cenového růstu se fakticky týkalo menšiny odvětví, zejména chemických látek a výrobků a koksárenství a rafinerského průmyslu.

V případě zemědělských výrobců meziroční růst výrobních cen v dubnu zrychlil z 0,4 procenta na 1,3 procenta. Již několik měsíců v řadě vykazují meziroční růst ceny v rostlinné výrobě: V dubnu zde došlo k dalšímu zrychlení růstu cen.

Tato tendence se postupně může přelít také do růstu cen v živočišné výrobě a v potravinářském průmyslu, a do tlaku směrem ke zrychlení růstu cen potravin pro konečné spotřebitele. V živočišné výrobě ceny zatím stále meziročně klesají, tempo poklesu se ale zmírňuje. ČNB ve své květnové prognóze počítá pro letošní druhé čtvrtletí s meziročním růstem cen v zemědělství o 3,9 procenta.

PSALI JSME:
Zdražování na straně výrobců zrychlilo

Růst cen průmyslových výrobců byl v dubnu prudší, než se čekalo, nicméně byl tažen menšinou odvětví ve zpracovatelském průmyslu, neboť většina odvětví naopak hlásí zpomalení cenového růstu anebo dokonce meziroční pokles výrobních cen.

Zároveň ale lze předpokládat, že si ceny průmyslových výrobců udrží meziroční růst v oblasti čtyř procent či nad touto úrovní i do dalších měsíců a čtvrtletí, u výrobních cen v zemědělství může dojít k dalšímu viditelnému zrychlení cenového růstu.

Pro ČNB je vývoj výrobních cen jedním z faktorů, jenž podporuje úvahy o brzkém zvýšení úrokových sazeb. Coby nejpravděpodobnější scénář vnímám první zvýšení úroků české centrální banky na srpnovém zasedání bankovní rady, zcela vyloučit takový krok ale nelze již pro měnově-politické zasedání koncem června.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trh se rizika vyšší inflace a úrokových sazeb velmi bojí, říká bývalý viceguvernér ČNB

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Stavebnictví v květnu povyrostlo

Stavební produkce v ČR po očištění o vliv sezonnosti a rozdílného počtu pracovních dní vzrostla v květnu meziročně o 4,4 procenta, po předchozím poklesu o 4,2 procenta. Vliv na to sice částečně měla nízká srovnávací …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru