Ceny nemovitostí rostou kvůli silné poptávce

Silná poptávka po bytech a pozemcích je hlavní příčinou již několikaletého růstu cen nemovitostí. Zejména v posledních dvou letech se tento nárůst mírně zrychluje. Meziročně si ceny bytů připsaly 9,3 procentního bodu a ceny pozemků vzrostly o 8,2 procentního bodu. Jde o růst tržních cen, za něž jsou nemovitosti skutečně prodávány, nikoliv o poptávkovou cenu z nabídek realitních kanceláří.

Trvá poptávka po rodinných domech, které potřebují částečnou nebo podstatnou rekonstrukci. Ilustrační foto: Pixabay

Ceny bytů a pozemků se znatelně přiblížily předkrizovému historickému maximu z roku 2008. Kupní ceny bytů rostou stabilně od roku 2013, ale tento rok výrazně přidaly na tempu. Nejrychleji se zvyšovaly v Praze a v dalších třech krajích – Středočeském, Jihočeském a Jihomoravském. Naopak stagnace se projevila v Karlovarském kraji.

ZÁJEM O MALOMETRÁŽNÍ BYTY

Ceny panelových bytů rostly více než ceny bytových jednotek v cihlových domech. Kromě většiny kupujících, kteří si potřebují zajistit vlastní bydlení, se na trhu již několik let projevuje nákupní apetit investorů. Ti skupují byty za účelem jejich pronájmu. V obou případech je napříč republikou největší zájem o malometrážní byty. Dá se očekávat, že vzhledem ke stále rostoucí výši kupních cen bytů se investoři zaměří také na jiný typ nemovitostí.

A už se tak zejména poslední dva roky děje. Investoři se stále častěji poohlíží po stavebních pozemcích. Jejich cena stabilně roste – za posledních pět let přibližně o pět procent ročně. „Stavební pozemky jsou vhodné jako investice s malými udržovacími náklady,“ říká Petr Němeček, ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky. Další, investory hojně využívanou alternativou, je nákup zemědělské půdy.

OKOLÍ VELKÝCH MĚST – ATRAKTIVNÍ LOKALITY

„Největší zájem trvale panuje o lokality v okolí velkých měst,“ dodává a upřesňuje, že obvykle jde o pozemky s velikostí kolem 850 metrů čtverečních. Poptávka je také po levnějších pozemcích bez kompletních veřejných sítí, které se dají nahradit moderními technologiemi.

Ceny rodinných domů meziročně stouply nejméně – o 3,3 procentních bodů. Stabilně rostou poslední tři roky. „Došlo i na mírné oživení nabídky developerské výstavby – převážně řadových rodinných domů v Praze, Brně či Plzni,“ upřesňuje aktuální stav Němeček. „Developeři přitom často obcházejí regulaci pro minimální rozlohu pozemku pro výstavbu rodinného domu a řadové rodinné domy kolaudují jako bytové jednotky. To budoucím vlastníkům může časem přinést některé komplikace,“ varuje před praktikami firem.

RADĚJI PŘED REKONSTRUKCÍ

Kromě developerské výstavby trvá poptávka po rodinných domech, které potřebují částečnou nebo podstatnou rekonstrukci. Důvodem je nižší pořizovací cena a možnost postupných úprav dle vlastních představ.

„Díky programu „Zelená úsporám“ nepřestává zájem o výstavbu nízkoenergetických domů. Pokračující nárůst výstavby rodinných domů se již také promítl v nárůstu cen stavebních materiálů,“ uzavírá Němeček.

Aktualizované údaje za třetí čtvrtletí letošního roku k vývoji cen bytů, rodinných domů a pozemků zveřejnila Hypoteční banka v rámci svého HB indexu. Ten od dubna 2011 sleduje tržní ceny nemovitostí v celé České republice, které si prostřednictvím hypotečního úvěru koupili jejich klienti. Hypoteční banka drží prvenství v počtu poskytnutých hypoték na českém trhu.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru