Ceny nemovitostí rostou kvůli silné poptávce

Silná poptávka po bytech a pozemcích je hlavní příčinou již několikaletého růstu cen nemovitostí. Zejména v posledních dvou letech se tento nárůst mírně zrychluje. Meziročně si ceny bytů připsaly 9,3 procentního bodu a ceny pozemků vzrostly o 8,2 procentního bodu. Jde o růst tržních cen, za něž jsou nemovitosti skutečně prodávány, nikoliv o poptávkovou cenu z nabídek realitních kanceláří.

Trvá poptávka po rodinných domech, které potřebují částečnou nebo podstatnou rekonstrukci. Ilustrační foto: Pixabay

Ceny bytů a pozemků se znatelně přiblížily předkrizovému historickému maximu z roku 2008. Kupní ceny bytů rostou stabilně od roku 2013, ale tento rok výrazně přidaly na tempu. Nejrychleji se zvyšovaly v Praze a v dalších třech krajích – Středočeském, Jihočeském a Jihomoravském. Naopak stagnace se projevila v Karlovarském kraji.

ZÁJEM O MALOMETRÁŽNÍ BYTY

Ceny panelových bytů rostly více než ceny bytových jednotek v cihlových domech. Kromě většiny kupujících, kteří si potřebují zajistit vlastní bydlení, se na trhu již několik let projevuje nákupní apetit investorů. Ti skupují byty za účelem jejich pronájmu. V obou případech je napříč republikou největší zájem o malometrážní byty. Dá se očekávat, že vzhledem ke stále rostoucí výši kupních cen bytů se investoři zaměří také na jiný typ nemovitostí.

A už se tak zejména poslední dva roky děje. Investoři se stále častěji poohlíží po stavebních pozemcích. Jejich cena stabilně roste – za posledních pět let přibližně o pět procent ročně. „Stavební pozemky jsou vhodné jako investice s malými udržovacími náklady,“ říká Petr Němeček, ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky. Další, investory hojně využívanou alternativou, je nákup zemědělské půdy.

OKOLÍ VELKÝCH MĚST – ATRAKTIVNÍ LOKALITY

„Největší zájem trvale panuje o lokality v okolí velkých měst,“ dodává a upřesňuje, že obvykle jde o pozemky s velikostí kolem 850 metrů čtverečních. Poptávka je také po levnějších pozemcích bez kompletních veřejných sítí, které se dají nahradit moderními technologiemi.

Ceny rodinných domů meziročně stouply nejméně – o 3,3 procentních bodů. Stabilně rostou poslední tři roky. „Došlo i na mírné oživení nabídky developerské výstavby – převážně řadových rodinných domů v Praze, Brně či Plzni,“ upřesňuje aktuální stav Němeček. „Developeři přitom často obcházejí regulaci pro minimální rozlohu pozemku pro výstavbu rodinného domu a řadové rodinné domy kolaudují jako bytové jednotky. To budoucím vlastníkům může časem přinést některé komplikace,“ varuje před praktikami firem.

RADĚJI PŘED REKONSTRUKCÍ

Kromě developerské výstavby trvá poptávka po rodinných domech, které potřebují částečnou nebo podstatnou rekonstrukci. Důvodem je nižší pořizovací cena a možnost postupných úprav dle vlastních představ.

„Díky programu „Zelená úsporám“ nepřestává zájem o výstavbu nízkoenergetických domů. Pokračující nárůst výstavby rodinných domů se již také promítl v nárůstu cen stavebních materiálů,“ uzavírá Němeček.

Aktualizované údaje za třetí čtvrtletí letošního roku k vývoji cen bytů, rodinných domů a pozemků zveřejnila Hypoteční banka v rámci svého HB indexu. Ten od dubna 2011 sleduje tržní ceny nemovitostí v celé České republice, které si prostřednictvím hypotečního úvěru koupili jejich klienti. Hypoteční banka drží prvenství v počtu poskytnutých hypoték na českém trhu.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

V říjnu se v Praze nezačal stavět ani jeden byt

Růst českého stavebnictví letos nekončí, i v říjnu rostla stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně o devět procent. Daří se hlavně pozemnímu stavitelství (nárůst o 11,6 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru