Ceny nemovitostí v Česku sice rostou stále rychle, ale zdaleka už ne nejrychleji v Unii. „Předběhlo“ nás šest zemí

Názor
Česká republika už ale není zemí s nejrychlejším meziročním růstem cen nemovitostí, jakou byla ještě vloni ve třetím čtvrtletí. Hned v šesti zemích Evropské unie zdražovaly nemovitosti ve druhém čtvrtletí v meziročním vyjádření razantněji, než u nás.
V zemích, jako je Irsko, Portugalsko nebo Slovinsko, rostou ceny nemovitostí dvojciferným tempem. Ilustrační snímek z irského Dublinu. Foto: Pixabay

I když růst cen nemovitostí v ČR letos ve druhém čtvrtletí v meziročním vyjádření dále zpomalil, byť nepatrně, mezičtvrtletní růstová dynamika ale naopak dále zesílila a zůstává nadále nad průměrem unijních zemí, stejně jako dynamika meziroční.

Nejde o žádné překvapení, jelikož v České republice zpřísňuje centrální banka poměrně razantně měnovou politiku, zatímco ve většině zemí EU, v eurozóně, zůstávají sazby de facto na nulové úrovni, přičemž Evropská centrální banka dosud ani neukončila svojí nekonvenčně uvolněnou měnovou politiku.

PSALI JSME:
Bydlení na dluh se zájemcům prodraží, centrální banka opět zvýšila základní úrokovou sazbu

Na zpřísňování měnové politiky v ČR banky reagují zvyšováním úrokových sazeb hypotečních úvěrů, což přispívá k ochlazení poptávky po nemovitostech, a tedy k jistému poklesu dynamiky jejich zdražování.

V zemích, jako je Irsko, Portugalsko nebo Slovinsko, rostou ceny nemovitostí dvojciferným tempem. Tyto státy by tak jistě „zvládly“ vyšší úrokové sazby a ty by v jejich případě byly zřejmě i žádoucí. Evropská centrální banka ale musí brát na zřetel slabší ekonomiky eurozóny, jako je Řecko nebo Itálie, které ještě na růst sazeb nejsou dostatečně připraveny.

PSALI JSME:
Proč je stále dražší pořídit si vlastní bydlení?

Proto se rozpětí mezi základní sazbou České národní banky a základní sazbou Evropské centrální banky po posledním měnově-politickém zasedání ČNB koncem září rozšířilo na svoji nejvyšší úroveň od roku 2001.

Toto rozpětí se přitom bude zvyšovat minimálně do poloviny příštího roku, což způsobí, že růst cen nemovitostí v ČR nebude ani letos, ani příští rok v kontextu EU vybočovat. Růst cen nemovitostí v ČR bude nadále nadprůměrný, nikoli však již nejrychlejší. Poptávku po realitách totiž u nás ochladí také přísnější podmínky poskytování hypoték, platné od letošního října.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Volný pád cen pohonných hmot pokračuje

Zatímco v říjnu loňského roku se průměrná cena benzínu vyšplhala až k úrovni 33,80 koruny za litr, nyní atakuje hranici 31,00 koruny za litr. Během tří měsíců došlo k propadu ceny benzínu o přibližně 8 procent, což …

Bude francouzská Hello Bank štikou v českém rybníku?

Na několikaletého lídra v disciplíně spořicích účtů Air Bank teď vehementně útočí všechny konkurenční banky. Jednoprocentní úrok už nestačí ani třetí pozici, ač Air Bank po svém vzniku slibovala klientům, že vždy na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Letos maximálně 362 mrtvých na silnicích? Nereálné

Analýza
Podle dlouhodobé Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by letos na českých silnicích mělo zemřít maximálně 362 lidí a těžce zraněných by mělo být 2 222 osob. Tento cíl není příliš reálný. I vzhledem k počtu usmrcených a těžce zraněných v uplynulém roce.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru