Ceny nemovitostí v Česku sice rostou stále rychle, ale zdaleka už ne nejrychleji v Unii. „Předběhlo“ nás šest zemí

Názor
Česká republika už ale není zemí s nejrychlejším meziročním růstem cen nemovitostí, jakou byla ještě vloni ve třetím čtvrtletí. Hned v šesti zemích Evropské unie zdražovaly nemovitosti ve druhém čtvrtletí v meziročním vyjádření razantněji, než u nás.
V zemích, jako je Irsko, Portugalsko nebo Slovinsko, rostou ceny nemovitostí dvojciferným tempem. Ilustrační snímek z irského Dublinu. Foto: Pixabay

I když růst cen nemovitostí v ČR letos ve druhém čtvrtletí v meziročním vyjádření dále zpomalil, byť nepatrně, mezičtvrtletní růstová dynamika ale naopak dále zesílila a zůstává nadále nad průměrem unijních zemí, stejně jako dynamika meziroční.

Nejde o žádné překvapení, jelikož v České republice zpřísňuje centrální banka poměrně razantně měnovou politiku, zatímco ve většině zemí EU, v eurozóně, zůstávají sazby de facto na nulové úrovni, přičemž Evropská centrální banka dosud ani neukončila svojí nekonvenčně uvolněnou měnovou politiku.

PSALI JSME:
Bydlení na dluh se zájemcům prodraží, centrální banka opět zvýšila základní úrokovou sazbu

Na zpřísňování měnové politiky v ČR banky reagují zvyšováním úrokových sazeb hypotečních úvěrů, což přispívá k ochlazení poptávky po nemovitostech, a tedy k jistému poklesu dynamiky jejich zdražování.

V zemích, jako je Irsko, Portugalsko nebo Slovinsko, rostou ceny nemovitostí dvojciferným tempem. Tyto státy by tak jistě „zvládly“ vyšší úrokové sazby a ty by v jejich případě byly zřejmě i žádoucí. Evropská centrální banka ale musí brát na zřetel slabší ekonomiky eurozóny, jako je Řecko nebo Itálie, které ještě na růst sazeb nejsou dostatečně připraveny.

PSALI JSME:
Proč je stále dražší pořídit si vlastní bydlení?

Proto se rozpětí mezi základní sazbou České národní banky a základní sazbou Evropské centrální banky po posledním měnově-politickém zasedání ČNB koncem září rozšířilo na svoji nejvyšší úroveň od roku 2001.

Toto rozpětí se přitom bude zvyšovat minimálně do poloviny příštího roku, což způsobí, že růst cen nemovitostí v ČR nebude ani letos, ani příští rok v kontextu EU vybočovat. Růst cen nemovitostí v ČR bude nadále nadprůměrný, nikoli však již nejrychlejší. Poptávku po realitách totiž u nás ochladí také přísnější podmínky poskytování hypoték, platné od letošního října.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Češi mají dražší hypotéky než většina Evropanů

Mnozí Češi si dlouhodobě stěžují, že čelí vyšším cenám potravin nebo že se na nich nadprůměrně dobře pakují telefonní operátoři. Alespoň tedy ve srovnání zejména se západními zeměmi Evropské unie. V současnosti lze …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

95 svateb a jeden pohřeb

Názor
S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně …

Kryje Airbnb daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála se zase …
Rolovat nahoru