Ceny nemovitostí v Česku sice rostou stále rychle, ale zdaleka už ne nejrychleji v Unii. „Předběhlo“ nás šest zemí

Názor
Česká republika už ale není zemí s nejrychlejším meziročním růstem cen nemovitostí, jakou byla ještě vloni ve třetím čtvrtletí. Hned v šesti zemích Evropské unie zdražovaly nemovitosti ve druhém čtvrtletí v meziročním vyjádření razantněji, než u nás.
V zemích, jako je Irsko, Portugalsko nebo Slovinsko, rostou ceny nemovitostí dvojciferným tempem. Ilustrační snímek z irského Dublinu. Foto: Pixabay

I když růst cen nemovitostí v ČR letos ve druhém čtvrtletí v meziročním vyjádření dále zpomalil, byť nepatrně, mezičtvrtletní růstová dynamika ale naopak dále zesílila a zůstává nadále nad průměrem unijních zemí, stejně jako dynamika meziroční.

Nejde o žádné překvapení, jelikož v České republice zpřísňuje centrální banka poměrně razantně měnovou politiku, zatímco ve většině zemí EU, v eurozóně, zůstávají sazby de facto na nulové úrovni, přičemž Evropská centrální banka dosud ani neukončila svojí nekonvenčně uvolněnou měnovou politiku.

PSALI JSME:
Bydlení na dluh se zájemcům prodraží, centrální banka opět zvýšila základní úrokovou sazbu

Na zpřísňování měnové politiky v ČR banky reagují zvyšováním úrokových sazeb hypotečních úvěrů, což přispívá k ochlazení poptávky po nemovitostech, a tedy k jistému poklesu dynamiky jejich zdražování.

V zemích, jako je Irsko, Portugalsko nebo Slovinsko, rostou ceny nemovitostí dvojciferným tempem. Tyto státy by tak jistě „zvládly“ vyšší úrokové sazby a ty by v jejich případě byly zřejmě i žádoucí. Evropská centrální banka ale musí brát na zřetel slabší ekonomiky eurozóny, jako je Řecko nebo Itálie, které ještě na růst sazeb nejsou dostatečně připraveny.

PSALI JSME:
Proč je stále dražší pořídit si vlastní bydlení?

Proto se rozpětí mezi základní sazbou České národní banky a základní sazbou Evropské centrální banky po posledním měnově-politickém zasedání ČNB koncem září rozšířilo na svoji nejvyšší úroveň od roku 2001.

Toto rozpětí se přitom bude zvyšovat minimálně do poloviny příštího roku, což způsobí, že růst cen nemovitostí v ČR nebude ani letos, ani příští rok v kontextu EU vybočovat. Růst cen nemovitostí v ČR bude nadále nadprůměrný, nikoli však již nejrychlejší. Poptávku po realitách totiž u nás ochladí také přísnější podmínky poskytování hypoték, platné od letošního října.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Hotově, nebo kartou? To je, oč tu běží

Od začátku roku 2019 čeká daňové poplatníky malý krůček vpřed: Na finančních úřadech bude možné zaplatit správní poplatky a daňové dluhy platební kartou. Na pořádný krok, který by reflektoval vývoj bezhotovostních …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

Rozhovor
Od malička rád bavil lidi. Využil taneční průpravu a s pomocí gerontologů, lékařů a odborníků na péči a aktivizaci seniorů i zdravotně postižených vytvořil metodu EXDASE. Dnes díky ní pomáhá seniorům, lidem s demencí, ale i vozíčkářům. Za svoji metodu, která lidem vrací radost ze života, dostal Petr Veleta letos Cenu za mimořádný přínos v oboru gerontologie.
Rolovat nahoru