Ceny pohonných hmot lámou další rekordy. Čerpací stanice si zřejmě „mastí kapsy“

Názor
Ceny pohonných hmot v ČR včera pokořily další rekordy. Benzín přes noc zdražil o více než 1,40 koruny na litr na 46,64 koruny za litr. Nafta zdražila o více než 1,50 koruny na litr na 49,03 koruny za litr. V obou případech jde o suverénně nejvyšší ceny v historii.
Ceny pohonných hmot v ČR včera pokořily další rekordy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Historicky rekordní je také samotné tempo zdražování uplynulého týdne. Cenové úrovně i tempo zdražování jsou tak enormní, že to neodpovídá aktuálnímu stavu na trzích s ropou, ani vývoji kursu koruny k dolaru.

Zřejmě tedy dochází k tomu, že distributoři a čerpací stanice v ČR si neobjektivně navyšují marže, „mastí si kapsy“, pod vlivem momentální napjaté situace související s válkou na Ukrajině a jejími ekonomickými dopady, zejména v podobě růstu cen energií a obecné inflace.

Ceny ropy ve světě se tento týden přiblížily svému rekordu z roku 2008, ale nepřekonaly jej. Průměrná korunová cena barelu ropy v posledních 20 dnech přitom dnes činí zhruba 2300 korun, stejně jako například v první polovině července 2014 (viz graf – žlutá křivka, pozn. aut.).

Přitom tehdy činila průměrná cena nafty zhruba 36,40 koruny za litr, zatímco dnes zmíněných více než 49 korun za litr. Loni se navíc o korunu na litr snižovala spotřební daň z nafty.

Zdroj: Bloomberg

Zohledníme-li obecnou inflaci, pak 36,40 Kč roku 2014 odpovídá v roce 2022 zhruba 43 korunám. Něco ale vezme zpátky zmíněné snížení spotřební daně, takže jsme opět poblíž 42 korun. Ceny nafty u čerpacích stanic jsou tedy dnes stále o zhruba sedm korun na litr vyšší než v červenci 2014, a to po zohlednění ceny ropy, kursu koruny k dolaru, daní i obecné inflace.

Do cen samozřejmě mohou vstupovat i další faktory (např. cena biosložky pohonných hmot), ale ty už jsou méně podstatné, než tyto čtyři zmíněné a nemohou tak vysvětlit tak propastný rozdíl v ceně tehdy a teď. Jediným vysvětlením se zdá být opravdu odlišné stanovení marží, které jsou nyní zjevně citelně vyšší, než před osmi lety.

V dalších sedmi dnech budou pohonné hmoty v ČR dále zdražovat, i když pomalejším tempem, než v uplynulých sedmi dnech. Cena ropy na světových trzích totiž s určitým zklidněním válečné paniky znatelně klesá ze svých maxim tohoto týdne. Benzín by měl za týden stát 50,50 koruny za litr, nafta pak zhruba 53 koruny za litr.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zrušení přimíchávání biosložek dopravcům nepomůže

Zavřít reklamu ×
 1. U nás stojí Natural 85, – 54.10Kč a Natural 98, – 57.50
  Ať žije EU, NATO, ODS, KDU, TOP 09, STAN, Piráti a Fialova vláda. Dobře to chlapci vedou.

 2. Pár kontrol na kvalitu poh. hmot, na expiraci prodávaného zboží, pár tučných pokut a zdražování je rychle přejde !!!!

 3. Chápu ty, kteří by chtěli zrušit přimíchávání biosložky do PHM. Z našich cenových analýz ale plyne, že bezprostřední vliv na cenu by byl nulový. Biosložku v palivech by ale bylo nutné okamžitě nahradit – u nafty by šlo o 6 procent – a to by vedlo k dalšímu tlaku na růst cen.

  — Jozef Síkela (@JozefSikela) March 7, 2022

 4. Tohle půjde za vládou neschopné pětikolky tak dlouho, až ji to zničí. A čím dřív, tím líp. Neschopní, nekompetentní, soubor hloupých a peněz lačných ničitelů Česka!

 5. Pane Kovando, přednášel jste palivářům, určitě vám rádi vysvětlí cenotvorbu čepra a ostatních. Věřím, ze ty 2 Kč / litr na ČS nebude tak moc.

 6. Zase zavádějící informace. Pod pojmem čerpadlář si člověk představí babku za kasou pumpy, co vybírá peníze. Ta ale dostane cenu benzinu a nafty ráno do počítače z centra!

 7. V demokracii si může každá určit cenu za jakou bude prodávat.Pokud si dám inzerát a budu ojetou Fabii prodávat za 1 milion kč tak je to pořád pouze můj problém.To samé je s benzínem,já jezdím na Tank Ono a jiné pumpy ignoruji,protože s jejich cenou nesouhlasím.V současné době je cena benzínu na Tank Ono 45 kč a já už raději koupil auto na LPG,protože benzín za 45 kč a výš je nad mé finanční možnosti………

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB