Ceny pohonných hmot v ČR rostou. Lidem se vyplatí vyrazit do Polska

Názor
Čerpací stanice v českém pohraničí zapláčou, protože lidé budou jezdit tankovat do Polska, kde jsou pohonné hmoty přibližně o osm korun za litr levnější, než u nás. Nákupem paliv to však nekončí. Lidem se vyplatí zajet si i pro potraviny, dětské potřeby, hnojiva či cigarety. 
Ceny pohonných hmot v ČR rostou. Lidem se vyplatí vyrazit do Polska. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na čerpacích stanicích v České republice můžeme takřka každý den sledovat, že se zdražuje o několik haléřů. V průběhu týdnů se to nasčítá a ceny pohonných hmot stoupnou o desetihaléře za litr. Na vině je rostoucí cena ropy, která od začátku prosince zdražila z 65 na 89 dolarů za barel, což je dáno především očekáváním investorů, že postupně budou rušena koronavirová opatření ve světě a globální ekonomika se bude moci naplno rozběhnout.

Českým řidičům částečně pomáhá příznivý vývoj na měnovém trhu, kde můžeme pozorovat posilování koruny vůči dolaru. Tento efekt však není schopen přehlušit raketový nárůst ceny ropy, takže výhled pro následující týdny je jednoznačný. Bude se dál zdražovat.

PSALI JSME:
Ropa zdražuje. Svět se bojí ruské invaze na Ukrajinu

Proti vysokým cenám ropy zakročila polská vláda, která snížila DPH na paliva z 23 na osm procent. Tím byl vytvořen výrazný cenový rozdíl mezi pohonnými hmotami v České republice a Polsku, který se pohybuje okolo osmi korun za litr. To bude motivovat české řidiče, aby tankovali v polském pohraničí. Výsledkem mohou být výpadky ve výběru daní do českého státního rozpočtu.

K výhodným nákupům v Polsku přispívá posilující koruna vůči zlotému. Lidem se kromě paliv vyplatí nakupovat v Polsku i potraviny, dětské potřeby, hnojiva či cigarety. Cenové rozdíly jsou natolik velké, že do Polska mohou začít jezdit nejen lidé z blízkého pohraničí, ale i obyvatelé ze středu České republiky.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální banka Čechům zlevnila nákupy v Polsku

Zavřít reklamu ×
  1. Je smutné že naše vláda svým rozhodnutím podporuje cizí ekonomiky…..Bohužel není v našem státě jediný opravdový ekonom. Všichni jsou jen kecálkové.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.