Ceny „secondhandových bytů“ jsou zralé na korekci

Názor
Česká národní banka (ČNB) sice hovoří o výrazném nadhodnocení nemovitostí v ČR a spekuluje se o splasknutí bubliny na realitním trhu, avšak tvrdá čísla zatím nic takového – alespoň pro začátek roku – ještě nenaznačují.
Minimálně část trhu je zralá na korekci, a to zejména v případě tzv. secondhandových bytů, jejichž ceny v posledních letech rovněž výrazně narostly. Ilustrační foto: FAEI.cz

I v prvním čtvrtletí se ceny bytů zvyšovaly, konkrétně o pět procent ve srovnání s posledním kvartálem roku 2021. Útěchou tak snad může být jen to, že jde alespoň o symbolické zpomalení dosavadního cenového růstu.

V meziročním srovnání byty zdražily o téměř čtvrtinu, a tedy opět nejvíce v celé EU. Více než dvacetiprocentním zdražením bytů se už může „pochlubit“ jen Estonsko a Maďarsko. V celé EU pak ceny bytů meziročně vzrostly v úvodu roku o 10,5 procenta, v eurozóně o něco pomaleji, o 9,8 procenta.

PSALI JSME:
Úroveň bydlení v Česku patří mezi nejhorší v EU, ukázala studie

Růst cen nemovitostí v EU stále předbíhá samotnou inflaci. Vysoká inflace v kombinaci s levnými penězi nejenom podporuje zadlužování se na nákup nemovitostí, ale současně láká investory na realitní trh s vidinou kladného výnosu a zajištění reálné hodnoty peněz.

V našem případě realitní trh do nedávna podporovaly relativně dostupné hypotéky, jejichž úrokové sazby ovšem už do současnosti výrazně narostly, a navíc se na jaře opět zpřísnily podmínky pro jejich poskytování.

Zájem o pořízení si bytu na dluh logicky klesl, nicméně do cen se ještě zatím tak úplně nepropsal. Stále totiž platí, že část investorů považuje reality za jistou pojistku proti inflaci. Zároveň výrazně v posledním roce rostou náklady na výstavbu, což se nepochybně do cen rovněž odráží.

PSALI JSME:
Stavební práce i materiál nadále zdražují, promítne se to i do cen nových bytů a domů

Rekordní bytová výstavba by však dosavadní trend prudkého růstu cen přece jen mohla zbrzdit, nebo dokonce zastavit. Otázkou však je, jak budou na trhu aktivní velcí zahraniční kupci, kteří mají zájem o větší bytová portfolia. Zda vykompenzují v době rostoucí nabídky úbytek hypotékařů, či nikoliv.

V každém případě minimálně část trhu je možná už zralá na korekci, a to zejména v případě „secondhandových bytů“, jejichž ceny v posledních letech rovněž výrazně narostly. Alespoň z dat za první kvartál je vidět, že růst cen v jejich případě docela za těmi novými viditelně zaostal.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výstavba rodinného domku dramaticky zdražila

Zavřít reklamu ×
  1. Trochu „zaschlé sperma“ zabývat se v červenci situací, která panovala na trhu s nemovitostmi někdy počátkem roku. Každý, kdo se o tuto problematiku alespoň trochu zajímá, tak ví, že aktuální stav je již úplně jiný. Ale hlavnímu ekonomovi Banky Creditas to asi ještě nikdo neřekl.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Dostupnost bydlení je v ČR nejhorší z EU

Nízká výstavba, zdražující byty a rekordně vysoké hypoteční sazby. To všechno vede k neustálému zhoršování dostupnosti vlastního bydlení. Podle aktuálních dat Indexu prosperity Česka sestavovaného Českou spořitelnou …

V Praze je téměř 100 tisíc neobydlených bytů

Někdo drží volný byt pro děti, až vyrostou, jiný ho plánuje rekonstruovat, další pak jen spoléhá na pravidelný růst hodnoty bytu. Mnoho majitelů nabízí byt ke krátkodobému pronájmu, což se vedení hlavního města …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Začíná éra zlevňování domů a bytů? Objevují se první náznaky

Analýza
Ještě v prvním čtvrtletí zdražily české domy a byty podle Eurostatu nejrychlejším tempem v rámci celé EU. Dost možná, že příští zpráva evropského statistického úřadu bude z pohledu českého zákazníka výrazně optimističtější. Objevují se první náznaky, že tuzemské nemovitosti přestávají zdražovat a některé už dokonce mírně zlevňují.