Ceny „secondhandových bytů“ jsou zralé na korekci

Česká národní banka (ČNB) sice hovoří o výrazném nadhodnocení nemovitostí v ČR a spekuluje se o splasknutí bubliny na realitním trhu, avšak tvrdá čísla zatím nic takového – alespoň pro začátek roku – ještě nenaznačují.
Minimálně část trhu je zralá na korekci, a to zejména v případě tzv. secondhandových bytů, jejichž ceny v posledních letech rovněž výrazně narostly. Ilustrační foto: FAEI.cz

I v prvním čtvrtletí se ceny bytů zvyšovaly, konkrétně o pět procent ve srovnání s posledním kvartálem roku 2021. Útěchou tak snad může být jen to, že jde alespoň o symbolické zpomalení dosavadního cenového růstu.

V meziročním srovnání byty zdražily o téměř čtvrtinu, a tedy opět nejvíce v celé EU. Více než dvacetiprocentním zdražením bytů se už může „pochlubit“ jen Estonsko a Maďarsko. V celé EU pak ceny bytů meziročně vzrostly v úvodu roku o 10,5 procenta, v eurozóně o něco pomaleji, o 9,8 procenta.

Růst cen nemovitostí v EU stále předbíhá samotnou inflaci. Vysoká inflace v kombinaci s levnými penězi nejenom podporuje zadlužování se na nákup nemovitostí, ale současně láká investory na realitní trh s vidinou kladného výnosu a zajištění reálné hodnoty peněz.

V našem případě realitní trh do nedávna podporovaly relativně dostupné hypotéky, jejichž úrokové sazby ovšem už do současnosti výrazně narostly, a navíc se na jaře opět zpřísnily podmínky pro jejich poskytování.

Zájem o pořízení si bytu na dluh logicky klesl, nicméně do cen se ještě zatím tak úplně nepropsal. Stále totiž platí, že část investorů považuje reality za jistou pojistku proti inflaci. Zároveň výrazně v posledním roce rostou náklady na výstavbu, což se nepochybně do cen rovněž odráží.

Rekordní bytová výstavba by však dosavadní trend prudkého růstu cen přece jen mohla zbrzdit, nebo dokonce zastavit. Otázkou však je, jak budou na trhu aktivní velcí zahraniční kupci, kteří mají zájem o větší bytová portfolia. Zda vykompenzují v době rostoucí nabídky úbytek hypotékařů, či nikoliv.

V každém případě minimálně část trhu je možná už zralá na korekci, a to zejména v případě „secondhandových bytů“, jejichž ceny v posledních letech rovněž výrazně narostly. Alespoň z dat za první kvartál je vidět, že růst cen v jejich případě docela za těmi novými viditelně zaostal.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. SM Skřivánek, Milan

    Trochu „zaschlé sperma“ zabývat se v červenci situací, která panovala na trhu s nemovitostmi někdy počátkem roku. Každý, kdo se o tuto problematiku alespoň trochu zajímá, tak ví, že aktuální stav je již úplně jiný. Ale hlavnímu ekonomovi Banky Creditas to asi ještě nikdo neřekl.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB