Ceny stavební prací i materiálu stále výrazně rostou, výstavba domu či bytu se prodraží

Postavit rodinný dům letos vyjde o stovky tisíc až jednotky milionů korun více než ještě před rokem. Způsobil to růst cen stavebních prací i materiálu, který ne a ne skončit. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v březnu meziročně o 10,2 procenta.
Dokud nedojde k zásadnějšímu snížení cen ve stavebnictví, nelze očekávat výraznější zlevňování nových bytů a domů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny stavebních prací se meziročně zvýšily o 9,4 procenta. Dokud se tento růst nezastaví, nelze očekávat výrazné zlevňování nových bytů. Jedinou výjimkou mohou být předražené ležáky, jejichž cena je od pořádku přestřelená a neodpovídá realitě.

Pokud někdo plánuje zahájit stavbu rodinného domu za deset milionů korun, letos jen za stavbu a materiál zaplatí o milion korun více, než kolik by musel vydat ještě před rokem. O stejných deset procent více musí vydat investor i na výstavbu nového bytu. Kupující tak zaplatí o stovky tisíc korun více. Tento rozdíl může znamenat to, že zájemce o byt nedosáhne na hypotéku a svého vysněného bydlení se bude muset vzdát.

Zásadní problémy pokračující zdražování působí i veřejným investorům velkých infrastrukturních staveb. U nich je nárůst v koncových cenách ještě výraznější, počítá se v desítkách a někdy i stovkách milionů korun. Zatímco ještě před rokem by investor za určitou částku postavil deset kilometrů silnice, letos by mu stejná suma stačila jen na devět kilometrů. Dostane se tak na méně staveb, než se plánovalo.

Některé velké stavební firmy navíc odstoupily od už vysoutěžených zakázek, protože průtahy výběrového řízení způsobily, že nabízená cena už neodpovídá realitě. Hrozící ztráta z realizace zakázky by tak byla vyšší než smluvní pokuta za odstoupení od smlouvy. Kromě oddálení takových staveb to s sebou nese právě i výrazně vyšší náklady na její vybudování.

Na druhou stranu méně zakázek hlavně v pozemním stavitelství nutí stavební firmy k ostřejšímu konkurenčnímu boji. Do výběrových řízení se hlásí více zájemců než ještě před půl rokem. Dá se tedy očekávat, že se budou snažit porazit konkurenci lepší cenou. Do celkových statistik ani ceny staveb včetně těch k bydlení se to ale zatím nepromítlo.

Dokud nedojde k zásadnějšímu snížení cen ve stavebnictví, nelze očekávat výraznější zlevňování nových bytů a domů. Cenu mohou krátkodobě a pouze opticky snížit různé marketingové akce prodejců nebo použití horších standardů, ale to pouze na úkor budoucího majitele. Na levnější kvalitní bydlení si bohužel ještě počkáme.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB