Ceny stavební prací i materiálu stále výrazně rostou, výstavba domu či bytu se prodraží

Názor
Postavit rodinný dům letos vyjde o stovky tisíc až jednotky milionů korun více než ještě před rokem. Způsobil to růst cen stavebních prací i materiálu, který ne a ne skončit. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v březnu meziročně o 10,2 procenta.
Dokud nedojde k zásadnějšímu snížení cen ve stavebnictví, nelze očekávat výraznější zlevňování nových bytů a domů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny stavebních prací se meziročně zvýšily o 9,4 procenta. Dokud se tento růst nezastaví, nelze očekávat výrazné zlevňování nových bytů. Jedinou výjimkou mohou být předražené ležáky, jejichž cena je od pořádku přestřelená a neodpovídá realitě.

Pokud někdo plánuje zahájit stavbu rodinného domu za deset milionů korun, letos jen za stavbu a materiál zaplatí o milion korun více, než kolik by musel vydat ještě před rokem. O stejných deset procent více musí vydat investor i na výstavbu nového bytu. Kupující tak zaplatí o stovky tisíc korun více. Tento rozdíl může znamenat to, že zájemce o byt nedosáhne na hypotéku a svého vysněného bydlení se bude muset vzdát.

PSALI JSME:
Ceny bytů zamířily dolů

Zásadní problémy pokračující zdražování působí i veřejným investorům velkých infrastrukturních staveb. U nich je nárůst v koncových cenách ještě výraznější, počítá se v desítkách a někdy i stovkách milionů korun. Zatímco ještě před rokem by investor za určitou částku postavil deset kilometrů silnice, letos by mu stejná suma stačila jen na devět kilometrů. Dostane se tak na méně staveb, než se plánovalo.

Některé velké stavební firmy navíc odstoupily od už vysoutěžených zakázek, protože průtahy výběrového řízení způsobily, že nabízená cena už neodpovídá realitě. Hrozící ztráta z realizace zakázky by tak byla vyšší než smluvní pokuta za odstoupení od smlouvy. Kromě oddálení takových staveb to s sebou nese právě i výrazně vyšší náklady na její vybudování.

PSALI JSME:
Růst cen stavebních prací ani materiálu neskončil. Výstavba vlastního bydlení se letos prodraží nejméně o stovky tisíc korun

Na druhou stranu méně zakázek hlavně v pozemním stavitelství nutí stavební firmy k ostřejšímu konkurenčnímu boji. Do výběrových řízení se hlásí více zájemců než ještě před půl rokem. Dá se tedy očekávat, že se budou snažit porazit konkurenci lepší cenou. Do celkových statistik ani ceny staveb včetně těch k bydlení se to ale zatím nepromítlo.

Dokud nedojde k zásadnějšímu snížení cen ve stavebnictví, nelze očekávat výraznější zlevňování nových bytů a domů. Cenu mohou krátkodobě a pouze opticky snížit různé marketingové akce prodejců nebo použití horších standardů, ale to pouze na úkor budoucího majitele. Na levnější kvalitní bydlení si bohužel ještě počkáme.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Bez velké krize české byty výrazněji nezlevní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.