Ceny v českém průmyslu rostou nejrychleji od roku 1993

Ceny průmyslových výrobců v ČR v srpnu oproti červenci vzrostly o 1,2 procenta, což opět překonalo všechny odhady. V průměru se čekalo zdražení kolem 0,6 procenta. Oproti červencovému nárůstu o 1,6 procenta sice jde o zpomalení, ale tempo je to pořád velice vysoké. Meziroční tempo růstu cen v průmyslu se tak zvýšilo z předchozích 7,8 na 9,3 procenta.
Tlak na růst cen v tuzemském průmyslu bude slábnout spíše pomalu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Ceny v průmyslu rostly v srpnu nad očekávání závratně,“ informoval redakci hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda: „To je nejvýraznější nárůst od dubna 1993. Důvodem je zejména dramatické meziroční zdražení ropy na světových trzích, které vede k citelnému nárůstu cen pohonných hmot a dalších ropných produktů. Výrazně zdražují tak v průmyslu hojně využívané energie jako elektřina či plyn.“

Jak redakci informoval ekonom Komerční banka Michal Brožka, za více než polovinou srpnového zdražení v průmyslu stálo odvětví kovů a kovodělných výrobků s meziměsíčním zvýšením cen o 4,7 procenta. Druhým nejvýznamnějším tahounem bylo podle něj odvětví zpracování dřeva, které rovněž meziměsíčně zdražilo o 4,7 procenta.

„Nebývalý meziroční růst cen u průmyslových výrobců je nejvyšší od dubna 1993. To dokládá sílu inflačních tlaků v naší ekonomice, sdělil redakci hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček: „Ceny chemických látek a výrobků vzrostly o astronomických 38 procent. Ceny kovů a kovodělných výrobků se skokově zvýšily o 26,7 procenta a ceny dřeva, papíru a tisku se zvýšily o 24,1 procenta.“

Stěžejní příčinou růstu cen průmyslových materiálů je podle Lukáše Kovandy celosvětová výrobní a přepravní krize a související závažné zpřetrhání mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců. „Historicky mimořádný nárůst cen průmyslových materiálů a výrobků se brzy postupně promítne do spotřebitelské inflace ještě výrazněji, než doposud. Spotřebitelská inflace tak letos bude v meziročním pohledu atakovat pětiprocentní úroveň,“ uvedl ekonom.

PSALI JSME:
Hlavním problémem českého průmyslu je nedostatek materiálu a potřebných komponent

„Do ekonomiky jsme v průběhu pandemie narvali příliš mnoho peněz. Zároveň jsme pozastavovali výrobu. To vytváří extrémně silné inflační tlaky,“ vysvětlil ekonom Štěpán Křeček a doplnil, že podle údajů Českého statistického úřadu došlo v srpnu k meziročnímu růstu cen také v rostlinné výrobě, a to o 11,6 procenta.

Vyšší byly hlavně ceny obilovin o 13,7 procenta a olejnin o 13,9 procenta. V živočišné výrobě vzrostly ceny o čtyři procenta, přičemž znatelně vyšší byly ceny mléka a skotu. „Celkově ceny zemědělských výrobců vzrostly o 7,9 procenta a budou tlačit na růst cen potravin v supermarketech,“ doplnil Křeček.

V neposlední řadě byl podle Křečka zaznamenán růst cen u stavebních prací o 6,6 procenta. „Ten byl navíc doprovázen zvyšujícími se cenami materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 16 procent. Kombinace rostoucích cen stavebních prací a stavebních materiálů povede k dalšímu růstu cen nemovitostí,“ předpověděl ekonom.

„S ohledem na vývoj cen komodit čekáme v příštích měsících se zpomalením růstu cen v průmyslu. Nicméně i tak bude meziroční růst stoupat a pravděpodobně v zimních měsících překoná deset procent. Ovšem problémy v subdodávkách zatím nemizí a tlak na růst cen bude slábnout spíše pomalu,“ sdělil Brožka.

PSALI JSME:
Zdraží auta i pivo ještě více? Cena hliníku vyskočila nejvýše za patnáct let, kvůli převratu v Guineji

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Dojde na omezení dodávek tepla českým domácnostem?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera poměrně překvapivě varoval, že při vývoji energetické situace dle pesimistického scénáře může dojít na omezení dodávek tepla domácnostem. Přitom dosud z vrcholných míst …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.