Ceny v Česku rostou nejpomaleji od roku 2018, mohou však opět vystřelit

Názor
Růst cen v Česku zvolňuje. V únoru vykázala inflace své nejpomalejší meziroční tempo od roku 2018. Činila 2,1 procenta. Trh ve střední hodnotě odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg očekával setrvání míry inflace na lednové úrovni 2,2 procenta. Česká národní banka však ve své aktuální prognóze předpokládá pro únor inflaci dokonce výrazně nižší, na úrovni 1,7 procenta.
Pandemie mění složení typického spotřebitelského koše. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V únorovém zpomalení růstu hladiny spotřebitelských cen se projevuje i statistický efekt navýšené loňské srovnávací základny. Vždyť v únoru 2020 činila inflace 3,7 procenta, což byl – a stále je – nejvyšší inflační údaj od roku 2012. Růst cen v Česku ovšem zvolňuje také v důsledku poklesu cen energií.

Meziročně zlevnila jak elektřina, tak zejména zemní plyn. Děje se tak v důsledku pandemické situace, která loni kvůli vypnutí podstatné části ekonomik a ochromení světového obchodu výrazně snížila poptávku po energiích.

Celkové zmírňování růstu cen v únoru tlumil poměrně výrazný, více než desetinový, vzestup cen alkoholu a tabáku, který je efektem loňského zvyšování spotřební daně, které v případě tabáku pokračuje i letos.

PSALI JSME:
Růst cen posedmé za sebou zpomalil

Celkové zmírňování růstu cen tlumí stále také mzdový vývoj, který se zrcadlí v poměrně vysoké jádrové inflaci, tedy inflaci očištěné o kolísavé položky typu energií či potravin. Mzdovou inflaci letos bude pohánět jako loni třeba i zvláštní odměňování zdravotníků.

Kvůli pandemii musí statistici řadu cen spotřebního zboží odhadovat, neboť podstatná část kamenného maloobchodu je uzavřena. Dynamika cen v e-shopech je často jiná než v kamenných obchodech, navíc on-line nakupuje stále jen část tuzemské populace – tedy jen určitý podíl těch, kteří nakupují v obchodech kamenných.

Zejména pak poptávka vyšší střední a starší generace není v současnosti v cenovém vývoji plnohodnotně zachycena.

PSALI JSME:
Inflace dál zvolna brzdí

Navíc pandemie mění složení typického spotřebitelského koše. Například skladba nakupovaných oděvů se mění dramaticky, když probíhá odklon od nákupů společenských oděvů k nákupům oděvů volnočasových.

Za celý letošní rok inflace zvolní k úrovni 2,2 procenta. Existují však scénáře, které, zhmotní-li se, způsobí výrazně vyšší tempo inflace, proti kterému by Česká národní banka zakročila ještě letos zvýšením základní úrokové sazby.

Nynější strmý růst úroku na tuzemských dluhopisech odráží celosvětový vzestup inflačních očekávání. Ta plynou z vyhlídky ekonomického zotavení, mezinárodního dopadu fiskálních a měnověpolitických stimulů a ze specifičtějších příčin typu cenové politiky kartelu OPEC.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB nebude spěchat se změnami nastavení své politiky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru