Ceny v průmyslu inflaci nepřiživují

Ceny průmyslových výrobců podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu v meziměsíčním srovnání poklesly v říjnu o jednu desetinu a meziročně stouply pouze o 0,2 procenta, což je lepší výsledek, než který predikoval trh. Ceny v zemědělství tentokrát meziměsíčně vzrostly o 4,2 procenta, ale meziročně dál padají, ač pomalejším tempem než v předchozích měsících.
Firmy jsou schopné uspokojit potřeby svých zákazníků kvůli slabé poptávce především z dříve nahromaděných zásob, proto výroba firem ve většině odvětví klesá. lustrační foto: Pixabay.com

Oproti říjnu loňského roku poklesly o téměř deset procent, kdy za tímto poklesem stojí téměř rovnoměrně rostlinná (-10,0 %) i živočišná (-9,4 %) výroba. Zpomalování růstu cen potravin by tak mělo i nadále pokračovat, což se zároveň bude projevovat na nižší inflaci.

V případě cen stavebních prací došlo opět k meziměsíčnímu nárůstu o 0,2 procenta a v meziročním o 3,6 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta a meziročně o 5,3 procenta.

I nadále pokračuje zvolňování cenových tlaků na straně nabídky, které pozorujeme od jara letošního roku. Především kvůli slabé poptávce jsou firmy schopné uspokojit potřeby svých zákazníků z dříve nahromaděných zásob, proto výroba firem ve většině odvětví klesá.

Z toho dále vyplývá, že firmy redukují své náklady a nekupují tak v takovém množství vstupy, což se projevuje i na jejich nižších cenách a konsekvenčně i do konečných cen. Firmy navíc ve vyšší míře přistupují k slevovým nabídkám, aby dokázaly své zboží prodat.

Nižší zájem o výrobky se alespoň projevuje ve zlepšení v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, ač nelze vyloučit dočasné výpadky tak, jako tomu bylo v případě automobilového průmyslu během léta.

Z pohledu jednotlivých kategorií cen průmyslových výrobců klesly zejména ceny koksu a rafinovaných produktů. Ceny u elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu se snížily o 0,4 procenta a ostatních nekovových minerálních výrobků o 0,8 procenta.

Rovněž došlo k poklesu potravinářských výrobků (o 0,7 %). Naopak se zvýšily ceny chemických látek a chemických přípravků o 4,7 procenta a ropy a zemního plynu o 3,6 procenta. Dále o 0,5 procenta stouply ceny černého, hnědého uhlí a lignitu a rovněž motorových vozidel.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB