Ceny v průmyslu nadále klesaly, v oblasti služeb naproti tomu pokračoval svižný cenový růst

Názor
Tuzemské ceny průmyslových výrobců se v dubnu meziměsíčně snížily v průměru o 1,2 procenta po březnovém poklesu o jedno procento. To bylo v souladu s naší prognózou (-1,1 % m/m), avšak výrazně pod tržním konsensem (-0,2 % m/m).
Ceny energií byly v dubnu meziměsíčně nižší v průměru o 2,5 procenta a k jejich snižování tak dochází již tři měsíce v řadě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve výsledku tak došlo k dalšímu výraznému zmírnění meziročního růstu průmyslových cen, a to z 10,2 procenta na 6,4 procenta. Mimo samotného meziměsíčního poklesu cen nadále působil i vliv vysoké statistické základny z loňského roku.

Ceny energií byly v dubnu meziměsíčně nižší v průměru o 2,5 procenta a k jejich snižování tak dochází již tři měsíce v řadě. Od února do dubna ceny energií v souhrnu klesly o průměrných osm procent. I v dubnu tak pokračoval postupný přeliv výrazně nižších cen energií na velkoobchodních trzích, které se vrátily na předválečné úrovně, do těch pro koncové zákazníky.

Klesaly i ceny výrobků zpracovatelského průmyslu. V průměru byly v dubnu meziměsíčně nižší o 0,8 procenta po březnovém poklesu o 0,4 procenta. Pokles cen se týkal poměrně široké škály odvětví. Ke snížení cen došlo v potravinářském průmyslu, ve výrobě dřeva, papíru a kovů, stejně tak i v chemickém, elektrotechnickém, strojírenském a automobilovém průmyslu.

PSALI JSME:
Stavební produkce pokračovala v poklesu i v březnu, propadla se i bytová výstavba

Vliv zde mělo snížení cen komodit, ať už těch energetických či neenergetických. K poklesu nákladů navíc vedlo i uvolnění dodavatelských řetězců, které snížilo ceny mezinárodní dopravy. Faktorem tlačícím ceny směrem dolů je jistě i stále utlumená poptávka po zboží průmyslové povahy.

V rychlém poklesu pokračovaly ceny zemědělských výrobců. Ty v dubnu klesly meziměsíčně o 3,3 procenta, tedy v podstatě stejným tempem jako v březnu. Podobně jako u cen průmyslových výrobců i zde působily nižší ceny vstupů, dopravy a energií.

Ceny stavebních prací a tržních služeb naproti tomu nadále rostly. Ceny stavebních prací byly meziměsíčně vyšší o 0,3 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 1,4 procenta. V obou případech tak šlo o srovnatelné tempo růstu cen, které bylo zaznamenáno v březnu.

PSALI JSME:
Podobně jako maloobchodní tržby i ty za prodej služeb zklamaly

V případě cen tržních služeb dokonce došlo ke zrychlení meziročního růstu, a to z březnových 5,7 procenta na dubnových 6,6 procenta.Tyto cenové okruhy jsou více napojené na stav tuzemské ekonomiky a ukazují na přetrvávající perzistentní tlaky na růst cen související s napjatým trhem práce a akcelerujícím růstem mezd.

Zatímco ceny zboží klesají, v oblasti služeb přetrvávají tlaky na jejich růst. To zapadá i do vývoje poptávky, ta po zboží totiž klesla výrazně více. Ukazuje to vývoj tržeb, které v oblasti maloobchodu byly v březnu oproti předpandemickému únoru 2020 nižší o zhruba šest procent. Tržby za prodej služeb však byly i přes pokles v posledních měsících stále o více než jedno procento vyšší.

Dosavadní vývoj v primárních cenových okruzích tak naznačuje, že zatímco celková inflace by se měla nadále poměrně rychle snižovat, její jádrová složka by mohla zůstat zvýšená po delší dobu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kdo může za levnější potraviny? Vláda to není

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.