Ceny v průmyslu v prosinci poprvé po roce klesly

Názor
Statistiky cenového vývoje v primárním okruhu za prosinec příjemně překvapily. Zdá se, že tempo zdražování na vstupech může mít to nejhorší za sebou. O koncových cenách pro spotřebitele to ale neplatí, tam si ještě budeme muset pár měsíců počkat.
Ceny průmyslových výrobců poprvé po roce klesly, i když o minimálních 0,1 procenta meziměsíčně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Česká národní banka (ČNB) již bude tempo zvyšování úrokových sazeb zpomalovat. Podle naší prognózy přistoupí ke zvýšení své klíčové sazby o 75 bazických bodů na nasedání 3. února. Pak již jen doladí dvojím zvýšením po 25 bazických bodech koncem března a v květnu.

Ceny průmyslových výrobců poprvé po roce klesly, i když o minimálních 0,1 procenta meziměsíčně. Trh ovšem předpokládal další vzestup o 0,5 procenta po vysokém listopadovém zdražení o 1,2 procenta meziměsíčně. Na cenách vstupů pro průmyslovou produkci se projevil zejména zhruba osmiprocentní pokles cen ropy na světových trzích, díky čemuž zlevnily ropné produkty.

Mírně dolů šly i ceny elektrotechnického průmyslu. Naopak i v prosinci zdražil potravinářský průmysl. Z meziročního pohledu to vypadá, že nejvyšší tempa zdražování jsou již za námi. Po listopadových 13,5 procenta byl za prosinec vykázán růst o 13,2 procenta.

PSALI JSME:
Prudký růst cen negativně ovlivnil zemědělství, průmysl i stavebnictví

U cen zemědělských producentů tempo zdražování nadále zrychluje. Po listopadových 0,6 procenta to v prosinci byly 3,7 procenta. Zvýšily se ceny zejména olejnin, obilovin, mléka či drůbeže. Z meziročního pohledu rostou ceny stále rychleji – z listopadových 14,6 procenta na prosincových 18,8 procenta.

Zvyšující se ceny zemědělských producentů budou dále tlačit na ceny potravin pro konečné spotřebitele.

Potíže s nedostatkem materiálu i pracovníků se nadále projevují ve stavebnictví. Ceny stavebních prací se v závěru roku zvedly meziměsíčně o 0,3 procenta, meziroční růst zrychlil z listopadových 7,9 na 8,3 procenta. Ceny stavebních materiálů v prosinci stouply o 0,2 procenta meziměsíčně, oproti prosinci 2020 ale byly vyšší o 17 procent.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví pokračuje v mírném růstu, ztrátu z předchozích let ale stále nedohnalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Důvěra průmyslníků se zvedla

Celková důvěra v domácí ekonomiku se zvýšila z předchozích 8,1 bodu v dubnu na deset bodů v květnu. Pomohl k tomu sentiment podnikatelů, který stoupl z předchozího jednoho bodu na 8,3 bodů. Zde se pozitivně odrazil …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB