Ceny v průmyslu v útlumu, v zemědělství na vzestupu

Ceny průmyslových výrobců podle aktuálně zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostly meziměsíčně pouze o 0,2 procenta a meziročně jen o 0,5 procenta, což jsou výsledky znatelně pod odhady trhu. Na druhé straně opět výrazněji vzrostly ceny zemědělských výrobců, meziměsíčně o 1,5 procenta a meziročně o 9,1 procenta.
Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu byly podle čerstvých statistických údajů ve srovnání s loňským lednem nižší o dvě procenta. Právě ceny energií jsou klíčovým faktorem pro český průmysl. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu byly podle čerstvých statistických údajů ve srovnání s loňským lednem nižší o dvě procenta. Právě ceny energií jsou klíčovým faktorem pro český průmysl. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„V průmyslu se zvýšily zejména ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Navýšily se také ceny v oblasti úpravy a rozvodu vody, obchodu s vodou prostřednictvím sítí (o 4,1 %), což má spojitost s vyššími cenami za vodné a stočné. Naopak významný pokles cen byl zaznamenán u uhlí (-5,8 %),“ sdělil Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) analytik Raiffeisenbank Martin Kron.

Snížily se také ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (-1,7 %), když převážil efekt nižších tržních cen oproti nárůstu regulovaných položek. V meziročním srovnání průmyslové ceny vzrostly velmi umírněně o 0,5 procenta. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu byly ve srovnání s loňským lednem nižší o dvě procenta.

„Právě ceny energií jsou klíčovým faktorem pro český průmysl,“ upozornil Kron. Ekonom Komerční banky Martin Gürtler ve svém vyjádření pro faei.cz zdůraznil, že „ceny elektřiny byly meziměsíčně nižší o 3,4 procenta a došlo tak k částečné kompenzaci růstu z předchozích dvou měsíců, během nichž ceny vzrostly v souhrnu o 6,4 procenta“.

Radomír Jáč, hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE ve svém komentáři pro faei.cz připomněl, že Česká národní banka (ČNB) ve své prognóze z počátku února očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním 1. čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o 0,3 procenta, když v závěrečném čtvrtletí roku 2024 rostly tempem 1,8 procenta.

„Meziroční dynamika průmyslových cen se tak v lednu nacházela hluboko pod dvouprocentním cílem ČNB, konstatoval Martin Gürtler: „Utlumený růst průmyslových cen bude podle nás držet inflační tlaky na uzdě a centrální banka by tak mohla pokračovat ve snižování úrokových sazeb.“

V případě zemědělských výrobců je tomu ovšem jinak. „ČNB ve své únorové prognóze počítala pro letošní 1. čtvrtletí s meziročním růstem cen v zemědělství o sedm procent poté, co v loňském závěrečném čtvrtletí tyto ceny meziročně vzrostly o 5,3 procenta,“ uvedl ekonom Radomír Jáč s tím, že šlo o nejsilnější meziroční růst cen zemědělských výrobců od března 2023.

Meziroční růst cen letos v lednu podle statistiků zrychlil na 9,1 procenta poté, co loni v prosinci činil 8,1 procenta. V rostlinné výrobě výrobní ceny v lednu meziročně vzrostly o 6,9 procenta, když v prosinci jejich růst činil 4,3 procenta. „Živočišná výroba naopak hlásí zpomalení meziročního růstu výrobních cen z 13,7 procenta na 12 procent,“ konstatoval hlavní ekonom Generali Investments CEE.

„Meziroční nárůst je dán i nižší srovnávací základnou,“ vysvětlil Martin Kron z Raiffeisenbank. Zvýšily se ceny ovoce (+29,8 %), vajec (+24,3 %), olejnin (+21,7 %), skotu (+17,6 %) či mléka (+17,5 %). „To naznačuje zdražování cen potravin i v dalších měsících, jelikož jde o základní položky nákupního koše drtivé většiny spotřebitelů,“ upozornil analytik Raiffeisenbank.

„Jakkoliv se v únoru může meziroční růst výrobních cen v tuzemském zemědělství stabilizovat zhruba na lednovém tempu a v březnu by se i díky statistickým srovnávacím efektům měl meziroční růst cen zpomalit, tak za celé první čtvrtletí mohou výrobní ceny v zemědělství vykázat silnější růst, než jaký předpokládá prognóza z dílny centrální banky,“ uvedl Radomír Jáč z Generali Investments CEE.

Cenový vývoj ve stavebnictví a tržních služeb byl v lednu podle Martina Gürtlera z KB pro podniky byl příznivý. Ceny stavebních prací se meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta, meziročně o 2,4 procenta. Stavební materiály sice meziměsíčně zdražily o 0,7 procenta, jejich meziroční dynamika však zůstala slabá (+0,8 %). U cen tržních služeb pro podniky došlo k meziměsíčnímu poklesu o 0,6 procenta.

„Naplňuje se tak naše očekávání, že slabá poptávka po průmyslovém zboží kombinovaná s celosvětovou nadprodukcí a nižšími cenami energií bude přispívat ke snižování tlaků na růst výrobních cen. Dynamika cen zboží by tak měla zůstat utlumená a měla by kompenzovat přetrvávající rychlejší růst cen služeb,“ konstatoval ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

To by podle jeho názoru mělo ve zbytku letošního roku přispět k návratu spotřebitelské inflace do blízkosti dvouprocentního cíle. S tím si ale není tak jistý Martin Kron, analytik Raiffeisenbank: „Ceny potravin budou živit inflaci v dalších měsících a aktuálně se jeví jako největší riziko pro dosažení 2% cíle. Zároveň nelze opomenout geopolitický vývoj ve světě.“

POZNÁMKA REDAKCE: Tento článek nebyl vygenerován pomocí umělé inteligence (AI) ani ve spolupráci s ní.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek