Ceny v tuzemské výrobě klesají spíše mírně

Produkční ceny v ČR v srpnu meziročně klesaly v zemědělství, v průmyslu a v oblasti reklamních služeb.  Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu. Tlaky na zmírnění inflace ve výrobní sféře jsou tak méně plošné a celkově slabší, než se předpokládalo v době vrcholné koronavirové krize letos na jaře.
Meziročně se o více než čtvrtinu procent propadají ceny brambor a zlevňuje také čerstvá zelenina, zato ovšem zdražuje ovoce a olejniny. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ceny v zemědělství nicméně oproti červenci zmírnily svůj propad, který v srpnu v meziročním vyjádření činil 1,9 procenta. Přitom v červenci to ještě byla 4,1 procenta, a v červnu dokonce 4,4 procenta. Pokles cen byl v srpnu v zemědělské výrobě patrný už jen v oblasti živočišné produkce, kde se prohloubil. V oblasti rostlinné výroby došlo poprvé od loňského srpna k růstu cen.

Meziročně se o více než čtvrtinu procent propadají ceny brambor a zlevňuje také čerstvá zelenina, zato ovšem zdražuje ovoce a olejniny. Zlevňování brambor a zeleniny souvisí s lepšící se úrodou a lepšími klimatickými podmínkami, než jaké panovaly v uplynulých dvou letech.

Ceny v oblasti živočišné agrární produkce se v srpnu propadly meziročně o poměrně výrazných 5,4 procenta. Klesají zejména ceny jatečných prasat, což souvisí s celosvětovým zmírňováním dopadů epidemie afrického moru prasat, která se předloni začala šířit v Číně, kde pak vedla k rozsáhlému vybíjení chovů.

Ceny v tuzemské průmyslové výrobě se v srpnu meziročně mírně snížily, a to o půl procenta. Deflační tlaky v průmyslové výrobě z doby vrcholící koronavirové krize, z měsíců dubna až června, tak opětovně zesílily, což je známkou zpomalení zotavování tuzemské průmyslové výroby, které je obzvláště před možnou druhou vlnou pandemie nepříznivou zprávou.

Ceny v průmyslu nadále tlačí dolů meziročně levnější ropné produkty a pohonné hmoty. Tento tlak ovšem vyvažuje meziročně dražší elektřina. Nadále poměrně citelně rostou ceny stavebních prací a služeb v oblasti nemovitostí. To vypovídá o tom, že ani realitní trh v ČR zatím v souvislosti s koronavirem neutrpěl žádný fatální zásah.

PSALI JSME:
Ceny v tuzemské výrobě klesají jen v zemědělství a v reklamě. Nelze počítat se zvolněním inflace

Byť je pravda, že poptávka po realitách je částečně výsledkem zmíněných podpůrných vládních opatření, která na dluh udržují zaměstnanost a celkovou poptávku v ekonomice na vyšší úrovni. Opravdový stav věcí tak budeme znát teprve tehdy, až efekt těchto opatření odezní, což bude zčásti letos na podzim a pak v příštím roce.

Celkově vývoj cen v oblasti výroby nevypovídá o silných deflačních tlacích, mnohde ceny naopak nadále rostou. Přesto lze očekávat, že spotřebitelská inflace, do níž se výrobní ceny v důsledku zčásti propisují, postupně zmírní v příštích měsících, až bude odeznívat efekt podpůrných opatření vlády a až se také projeví efekt vyšší základny meziročního srovnání.

Srpnové ceny v tuzemské výrobě podporují postoj České národní banky, která zatím ve svém základním scénáři nepočítá s dalším snižováním základní úrokové sazby.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čechy trápí zdražující bydlení, ale také vyšší ceny ovoce, alkoholu či tabáku

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru