Ceny v zemědělství dál klesají

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie. Ceny potravin klesají ještě v Maďarsku, Litvě, Finsku a Slovinsku. Na Slovensku ceny potravin stagnují. Ve všech ostatních zemích Evropské unie dochází ke zdražování potravin.
Vajíčka meziměsíčně zlevnila o více než 17 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny tuzemských zemědělských výrobců se v květnu podle Českého statistického úřadu meziročně snížily o 10,1 procenta. Šlo již o třináctý měsíc v řadě, kdy došlo k poklesu cen. V rostlinné výrobě došlo ke snížení cen o 15,7 procenta. Některé položky však přesto prudce zdražovaly.

Vyšší ceny byly například u ovoce o 49,7 procenta a brambor o 33,9 procenta. V živočišné výrobě klesly ceny o 4,4 procenta. O 17,3 procenta zlevnila vajíčka a o 10,8 procenta se snížily ceny drůbeže. Pokles o 3,7 procenta hlásí i ceny potravinářských výrobků, což snižuje motivaci Čechů jezdit na nákupy do Polska, kde potraviny zdražují.

V květnu došlo k meziročnímu zvýšení cen průmyslových výrobců o jedno procento. Přesto se v některých odvětvích zlevňovalo. Ceny základních kovů klesly o 8,3 procenta. Ještě výrazněji se snížily ceny ropy a zemního plynu – o 15 procent.

Ceny stavebních prací v květnu meziročně vzrostly o 2,1 procenta. Naopak ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví zlevnily o 1,3 procenta. Postupné snižování úrokových sazeb vedlo k meziročnímu růstu objemu poskytnutých hypoték o 92 procent. Nově proudící finanční toky z hypotečního na realitní trh vyvolají růst cen nemovitostí, což by do budoucna mělo vést k oživení pozemního stavitelství.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. vp viktor pavlík

    🤔… a ceny zemědělských produktů v obchodech dál stoupají.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB