Ceny v zemědělství i nadále klesají

Čísla, která tento týden zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), ukázala, že pokles cen zemědělských výrobců postupně zpomaluje. Ačkoliv ceny meziročně klesají již třináct měsíců v řadě, dvouciferné tempo, kterého se zpočátku držely, zřejmě brzy opustí. Zatímco v dubnu ceny zemědělských výrobců meziročně klesly o 13,4 procenta, v květnu pokles činil 10,1 procenta.
Aktuální čísla tuzemských statistiků tento týden ukázala, že pokles cen zemědělských výrobců postupně zpomaluje. Zatímco ceny obilovin se snížily o téměř čtvrtinu, ceny ovoce se výrazně zvýšily až o polovinu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokles cen v rostlinné výrobě představoval 15,7 procenta, i když s výraznou diferenciací. Například ceny olejnin poklesly o 7,3 procenta, obilovin dokonce o 23,2 procenta. Naopak se výrazně zvýšily ceny ovoce, a to o 49,7 procenta, a brambor o 33,9 procenta. V živočišné výrobě pak byly ceny nižší o 4,4 procenta, například ceny vajec poklesly meziročně o 17,3 procenta, drůbeže o 10,8 procenta.

Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců zaznamenaly pokles o 1,5 procenta. Snížily se například ceny vajec o 6,8 procenta, drůbeže o 2,3 procenta či obilovin o 0,7 procenta. Nahoru šly naopak ceny olejnin, které stouply o 1,7 procenta, nebo mléka o 0,9 procenta.

Zatímco na začátku letošního roku ceny průmyslových výrobců klesaly a v březnu stagnovaly, v dubnu opět začaly stoupat, konkrétně o 1,4 procenta. V meziročním růstu pak pokračovaly i v květnu. Meziročně ceny průmyslových výrobců vzrostly za květen o jedno procento, zvýšily se především ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných výrobků.

Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu vzrostly o 4,2 procenta, ceny motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 3,3 procenta, opravy údržby a instalace strojů a zařízení o 4,8 procenta. Naopak nižší byly v meziročním srovnání ceny potravinářských výrobků, a to o 3,7 procenta.

Klesly například rostlinné a živočišné oleje a tuky o 19,7 procenta nebo mlýnské a škrobárenské výrobky, jejichž ceny se snížily o 17 procent. Výrazného poklesu ve vývoji cen průmyslových výrobců se ale zřejmě nedočkáme.

Neočekávám jej ani v oblasti cen stavebních prací. Ty zaznamenaly v květnu naopak nárůst, byly vyšší o 2,1 procenta, meziměsíčně se zvýšily o 0,2 procenta. Zpomaluje také pokles cen materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví. Zatímco v dubnu meziročně ceny klesly o 1,5 procenta, v květnu pokles činil 1,3 procenta.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB