Výrobní ceny v tuzemském průmyslu vykázaly v červenci podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu zrychlení meziročního růstu z jednoho procenta na 1,7 procenta, zatímco trh očekával jen mírné zrychlení růstu cen na úroveň 1,1 procenta. Meziroční růst výrobních cen v průmyslu na úrovni 1,7 % procenta je tak nejsilnější od loňského srpna.
Česká národní banka (ČNB) ve své prognóze z počátku srpna očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním třetím čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o 1,1 procenta, tedy stejným tempem jako ve druhém kvartálu. Červencová data naznačují, že meziroční růst výrobních cen v průmyslu za celé letošní třetí čtvrtletí zřejmě vyjde nad prognózou centrální banky.
Letos v červenci vykázal zpracovatelský průmysl meziroční růst cen o jedno procento poté, co v červnu v tomto sektoru výrobní ceny meziročně stagnovaly. Z jednotlivých odvětví zpracovatelského průmyslu si zaslouží zmínku zmírnění meziročního poklesu cen základních kovů, což statisticky přispělo k meziročnímu posunu cen v zpracovatelském průmyslu jako celku směrem nahoru.
Meziroční pokles cen se zmírnil například také v potravinářském průmyslu a zmírňování meziročního poklesu cen lze v potravinářském průmyslu čekat i do dalších měsíců. Vývoj cen v potravinářském průmyslu pozvolna povede k meziročnímu nárůstu cen pro konečné spotřebitele, což ale bude vidět spíše až v letošním závěrečném čtvrtletí.
Viditelné zrychlení meziročního růstu výrobních cen hlásil za červenec chemický průmysl. Celkově směrem k posunu meziroční změny výrobních cen směrem nahoru přispěla v červenci velká většina odvětví zpracovatelského průmyslu. Meziroční pokles výrobních cen se v červenci zmírnil v těžbě a dobývání.
Ve výrobě elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu naopak došlo k nepatrnému zmírnění meziročního růstu výrobních cen. V případě zemědělských výrobců došlo v červenci k dalšímu viditelnému zmírnění meziročního poklesu výrobních cen: Z červnových 7,5 na 3,7 procenta.
V rostlinné výrobě meziroční výrobní ceny v červenci meziročně poklesly o 7,4 procenta, když v červnu jejich meziroční propad činil 12,6 procenta. Živočišná výroba hlásí meziroční růst výrobních cen o 0,7 procenta, když ještě v červnu výrobní ceny v živočišné výrobě meziročně klesly o 1,4 procenta.
Meziroční růst cen v živočišné výrobě zaznamenaný letos v červenci představuje první meziroční cenový nárůst v této kategorii od loňského července. ČNB ve své srpnové prognóze počítala pro letošní třetí čtvrtletí s meziročním poklesem cen v zemědělství o 1,5 procenta po meziročním propadu o 10,4 procenta vykázaném v letošním druhém čtvrtletí.
Skutečný meziroční pokles výrobních cen v tuzemském zemědělství za celé třetí čtvrtletí může být dle našich odhadů nepatrně výraznější, než s čím počítala srpnová prognóza z dílny tuzemské centrální banky. Červenec přinesl silnější meziroční růst výrobních cen v tuzemském průmyslu, než jaký očekával finanční trh, a cenový růst za celé třetí čtvrtletí může překonat prognózou ČNB.
V srpnu a září by se nicméně mohlo meziročního tempo růstu cen v tuzemském průmyslu zklidnit, tedy nemuselo by dále akcelerovat. Např. v zemědělství se zmírňuje tempo meziročního poklesu cen a statistické efekty nízké meziročního srovnávací základny mohou v srpnu vést k mírnému meziroční růstu výrobních cen v tuzemském zemědělství.
Z pohledu ČNB může červencový vývoj výrobních cen v průmyslu představovat riziko ve směru vyšší inflace, příznivě se naopak vyvíjejí ceny v zemědělství, navzdory zmírňujícímu se meziročnímu poklesu. Finanční trhy včetně kurzu koruny na data o cenách výrobců nijak zvlášť viditelně nereagovaly.
Příští měnové zasedání bankovní rady ČNB se bude konat až 25. září, v mezidobí vyjdou důležitá data o detailech hrubého domácího produktu (HDP) za letošní druhé čtvrtletí, údaje o vývoji mezd v české ekonomice za stejné období anebo například inflace za srpen.
Tato data budou spolu s vývojem kurzu koruny a s kroky amerického centrální banky, Fedu, a Evropské centrální banky (ECB) klíčové pro odpověď na otázku, zda tuzemská centrální banky koncem září opět sníží své úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, anebo zda si v procesu jejich snižování vybere pauzu.
Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)