Ceny výrobců zamířily v dubnu dolů

Názor
Podle údajů statistického úřadu zveřejněných v tomto týdnu se ceny průmyslových i zemědělských výrobců v dubnu meziměsíčně snížily, a to nikoliv symbolicky. Meziroční tempo cen v průmyslu pokleslo na jednociferná 6,4 procenta. Oproti loňsku byly levnější pohonné hmoty, kovy, dřevo i chemické produkty.
Oproti loňsku byly letos v dubnu levnější pohonné hmoty, kovy, dřevo i chemické produkty. Ilustrační foto: Pixabay.com

V průmyslu se o zlevnění postarala především energetika reagující na příznivý vývoj cen elektřiny na německém trhu. Ale nebyla v tom zdaleka sama, protože dolů zamířily díky nižším cenám ropy i rafinérské produkty a zlevňoval dokonce potravinářský průmysl.

Na aktuálních výsledcích je vidět, že inflační vlna začíná konečně odeznívat. K tomuto tolik očekávanému vývoji přispěla nejenom silnější koruna, ale především zklidnění situace na energetických a dalších komoditních trzích. Tlak přichází ovšem i ze strany slabší poptávky, která na normalizaci ceníků tlačí čím dál více.

PSALI JSME:
Růst cen stavebních prací i materiálu zpomaluje, na trh by se mohly vrátit cenově dostupné byty

Dobrá zpráva přichází i pro stavebnictví, kde se snižuje tlak na ceny stavebních materiálů. Výsledky cen jsou pozitivní zprávou i pro spotřebitele, protože je vidět, že tlak na ceny ze strany výroby opadá. V zemědělství jsou tentokrát ceny dokonce i meziročně níže, takže postupně bychom se měli dočkat i příznivějšího vývoje u cen na pultech obchodů.

Zároveň průzkumy mezi firmami potvrzují výrazné opadávání inflačních očekávání. Vznikají tak příznivé podmínky i pro rychlejší ústup spotřebitelské inflace.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V rostlinné výrobě klesly ceny. Stalo se tak poprvé od října 2020

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmyslu chybí nové zakázky

Situace v českém průmyslu se nezměnila k lepšímu ani v květnu. Index nákupních manažerů (PMI) sice už nepoklesl, nicméně stagnoval na velmi slabých 42,8 bodech. A to neznamená nic jiného než útlum.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB