Ceny zemědělské půdy rostou. Podle čeho vybírat pozemek jako investici?

Poradna
Inflace dle předpovědí expertů dál poroste, a tak se vyplatí přemýšlet, jak zhodnotit volné prostředky. Mezi prověřené a stabilní možnosti je investice do zemědělské půdy. Její průměrná cena v České republice loni meziročně vzrostla téměř o čtyři procenta.
Při hledání vhodné zemědělské půdy k investici je vždy lepší, když je vyhlédnutý pozemek již při prodeji obhospodařován a náleží k němu pachtovní smlouva. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zemědělská půda je ceněná komodita, jejíž hodnota v čase roste. Zatímco v roce 2005 činila tržní cena hektaru zemědělské půdy 68 336 Kč, roku 2020 se stejná plocha obchodovala průměrně za 253 510 Kč, což znamená 3,7násobek ceny. Loni tak průměrné ceny zemědělské půdy meziročně narostly o 3,9 procenta na hodnotu 25,35 Kč za metr čtvereční.

Vyplývá to z dat společnosti Farmy.cz, specialisty na zemědělské společnosti, půdu a další zemědělské nemovitosti v České republice, podle níž tak cena zemědělské půdy loni rostla nejrychleji za poslední tři roky. Podobná situace se přitom dá očekávat i letos, neboť po půdě stále panuje zvýšená poptávka.

Ornou půdu, nebo trvalý travní porost?

Investoři do zemědělské půdy se nejčastěji zajímají o pozemky z kategorie trvalý travní porost a orná půda.

Trvalý travní porost je pozemek porostlý travinami a hlavní výtěžek z něj je představován senem, případně je rovnou určený k trvalému spásání dobytkem. Orná půda představuje pozemek, na kterém se pravidelně pěstují obilniny, okopaniny, pícniny, technické plodiny a jiné zemědělské plodiny či který je dočasně zatravňován.

Podle zmíněné zprávy společnosti Farmy.cz byly v roce 2020 tržní ceny orné půdy v průměru o 35 procent vyšší, než ceny trvalých travních porostů. Z pohledu investic je tak orná půda rozhodně cenově zajímavější, byť si žádá vyšší počáteční výdaje, neboť je o trochu dražší.

Zjistěte bonitu půdy

Při investici do jakéhokoliv pozemku je samozřejmě nejlepší prohlédnout si jej před koupí na vlastní oči, pokud se ale rozhodujete mezi několika možnostmi a nemáte čas jezdit třeba i po celé republice, mohou vám velmi pomoci mapové aplikace, jako jsou Google Maps či Mapy.cz.

Z leteckého pohledu zjistíte, zda je půda obdělávána, zda se tam pase dobytek, případně odhalíte nežádoucí stav – například hojnou přítomnost náletových dřevin či podmáčení. Kromě toho byste se měli zajímat i o bonitu půdy daného pozemku. Bonita neboli bonitovaná půdně ekologická jednotka (BPEJ) je základní indikací kvality zemědělské půdy. Pohybuje se v rozmezí od jedné do dvaceti korun.

PSALI JSME:
Na jaře začne nové letecké snímkování České republiky

„Půda s bonitou pod pět korun není z mého úhlu pohledu pro dlouhodobější investici vhodná, naopak bonita 11 korun je již velmi slušná. Pokud bychom uvažovali jen o krátkodobé spekulaci, je možné jít ještě i o pár korun níže,“ říká Jan Boruta ze společnosti FérMakléři.cz. Informace o bonitě půdy pozemku lze vyhledat na internetu, například přes nahlížení do katastru nemovitostí.

Pozor na přístupovou cestu

Když už budete na stránkách katastru, určitě si všechny informace k vyhlédnutému pozemku pečlivě pročtěte. Pokud kupujete ne jednu, ale rovnou celý soubor parcel, zajímejte se také o to, zda na sebe pozemky plynule navazují, což zjistíte například i z nahlížení do katastru nebo on-line katastrálních map.

Pro budoucí zhodnocení je návaznost pozemků výhodnější. Co se výměry týče, za účelem investice se většinou příliš nevyplatí pořizovat pozemky menší než 1,5 hektaru, vybírejte tedy spíše z pozemků nad dva hektary. Dalším bonusem je, když se pozemek či pozemky nachází u cesty, ta totiž usnadňuje jejich obhospodařování.

Při posuzování vhodnosti zemědělského pozemku jako investice kromě do katastru vždy nahlédněte taktéž do územního plánu příslušné obce. Hodnotu půdy, i když ne nutně její cenu, vždy ovlivní, plánuje-li obec směrem k pozemku rozšiřovat zastavěné plochy, takzvaný intravilán.

PSALI JSME:
Od června se do katastru nemovitostí bez registrace nedostaneme

Pozemky s platnou pachtovní smlouvou

Zemědělská půda přináší investorovi nejen vidinu dobrého zhodnocení při prodeji, ale často i pravidelný výnos. Při hledání vhodné zemědělské půdy k investici je tak vždy lepší, když je vyhlédnutý pozemek již při prodeji obhospodařován a náleží k němu pachtovní smlouva.

Podle dat společnosti Farmy.cz k se k září loňského roku pachtovné u nově sjednávaných smluv pohybovalo nejčastěji v rozmezí 3 000 až 6 000 Kč za hektar za rok. U výjimečně kvalitní orné půdy však může vystoupat až nad 10 000 Kč/ha/rok. Nejvýhodnější se přitom jeví celistvé pozemky o větších výměrách, naopak u drobnějších pozemků je nutné počítat s nižším pachtovným za hektar půdy.

„Při zvažování investice se u stávající pachtovní smlouvy zajímejte nejen o výši pachtovného, ale i o výpovědní lhůtu smlouvy. Standardem jsou dva až pět let, vyšší lhůty již nejsou žádoucí a negativně se projevují v ceně půdy. Obecně platí, že čím kratší výpovědní lhůta, tím lépe, jelikož pak lze do budoucna lépe pracovat s výší pachtovného,“ radí Boruta.

S ohledem na možnosti pachtování zakoupené půdy je dobré zjišťovat i to, kolik zemědělských subjektů v dané lokalitě hospodaří. Čím větší konkurence v tomto ohledu panuje, tím lépe pro investora, protože může počítat se zvýšenou poptávkou po možnosti obhospodařování koupeného pozemku. Zjistit, kdo na parcelách hospodaří, lze jednoduše i on-line na portálu eagri.cz.

PSALI JSME:
Jak se ubránit nabídkám spekulantů s půdou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB