Černé zítřky pro budoucí seniory: Na péči bude chybět 70 miliard

Se stárnutím české populace reálně hrozí propad úrovně péče o lidi v důchodovém věku. Chybět může zhruba 15 tisíc lůžek v domovech pro seniory, 16 tisíc pracovníků v sociálních službách a 70 miliard korun ročně na provoz potřebných služeb. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG), jejíž výsledky mají Finanční a ekonomické informace (faei.cz) k dispozici.
Seniorů přibývá, míst v sociálních zařízeních je už nyní nedostatek, za pár let to může být výrazně horší. Ilustrační foto: Pixabay.com
Seniorů přibývá, míst v sociálních zařízeních je už nyní nedostatek, za pár let to může být výrazně horší. Ilustrační foto: Pixabay.com

Studie s názvem Inovace péče ve stáří upozorňuje, že Českou republiku mohou brzy čekat výrazné problémy v oblasti péče o seniory. Do roku 2035 vzroste počet lidí ve věku nad 65 let o 325 tisíc a senioři tak budou tvořit téměř čtvrtinu populace. Počet lidí starších 80 let se zvýší dokonce o 380 tisíc na 835 tisíc.

„Trvalým rysem populačního vývoje v příštích třiceti pěti letech bude nárůst počtu obyvatel ve věku 65 a více let. Počet seniorů, který na počátku roku 2023 činil 2,2 milionu, se do konce 50. let vyšplhá na tři a čtvrt milionu,“ uvádí na webu tuzemských statistiků Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Ještě v polovině století by podle ní mohly nejpočetnější skupinu obyvatel představovat silné ročníky narozených v druhé polovině 70. let 20. století, které budou v té době patřit již mezi sedmdesátníky. Posilovat bude podle ČSÚ i váha seniorů v populaci, a to ze současných 20 procent na přibližně 30 procent v polovině století.

Budou chybět místa, personál i peníze

V Česku, které se už dnes potýká s nedostatkem míst v domovech pro seniory a s nedostatkem pečujícího personálu, bude kvůli tomu chybět místa v domovech pro seniory, pracovníci, kteří by se o ně starali, i desítky miliard na zaplacení péče.

„Česko se v oblasti zajištění péče o seniory blíží k bodu kritického nedostatku kapacit a dosud nebyla zvolena adekvátní strategie, která by tento problém efektivně řešila,“ řekl Jiří Švejcar, partner společnosti Boston Consulting Group, která analýzu vypracovala.

Aspoň zmírnit „černou budoucnost“ pro seniory může podle BCG využívání moderních technologií a další opatření. „Jde o komplexní výzvu, kterou samotné využívání moderních technologií nevyřeší. Spolu s dalšími opatřeními však může výrazně pomoci,“ poznamenal Švejcar.

Úspora desítek miliard

Dnes známé a ve světě používané technologie mohou podle studie ušetřit českému rozpočtu až 31 miliard korun ročně, snížit nedostatek lůžek až o deset tisíc a nedostatek pracovníků o 11 tisíc. A to především díky tomu, že pomůžou lidem prožít další dobu v domácí péči a současně pracovníkům v sociálních službách ušetří čas u mnoha úkolů, zejména těch rutinních.

BCG rozděluje analyzované technologie do pěti kategorií a hodnotí jejich dopad ve třech oblastech, kterými jsou domácí soběstačnost a bezpečnost seniorů, zkvalitnění institucionální péče a prevence. V analýze zkoumala celkem 55 technologií, z nichž 35 je vhodných k použití a sedm je možné začít nasazovat téměř okamžitě.

Těchto sedm technologií má přitom také největší dopad na úspory peněz, lůžek a kvalitu života seniorů. Mimo jiné mohou díky prevenci prodloužit zdravou délku života o přibližně čtyři měsíce, což je podle Jiřího Švejcara z BCG poměrně výrazné zlepšení.

„Průměrného českého seniora v 65 letech čeká 7,6 roku zdravé délky života, což je výrazně pod průměrem Evropské unie, který činí 9,7 roku. Díky efektivnímu využití technologií bychom se tak mohli přiblížit například k Rakousku či Holandsku,“ konstatoval Švejcar.

Monitoring srdečního tepu

V oblasti prevence může podle BCG výrazně pomoci především nositelná elektronika umožňující pravidelný monitoring srdečního rytmu a dalších faktorů a také jednoduché systémy pravidelné domácí diagnostiky napojené na vzdálený monitoring a spojené s telemedicínou. Ty umožní včas zachytit přicházející problémy a začít je řešit včas, kdy je dopad léčby nejvyšší a nejlevnější.

V oblasti domácí soběstačnosti a bezpečnosti je možné využívat nositelná multifunkční ochranná zařízení, která monitorují aktivitu seniorů a umožňují okamžité přivolání pomoci. Ať už jde o SOS tlačítka, či zařízení monitorující náhlý pád a jiné nebezpečné aktivity.

Jako další pomocníci mohou posloužit senzory, které opět dokážou zachytit nestandardní situace a přivolat pomoc. Důležitou součástí pro duševní zdraví seniorů je jejich častý a pravidelný kontakt s rodinou a okolím, který mohou zprostředkovat chytrá zařízení jako tablety či počítače speciálně navržené pro seniory.

Studie konstatuje, že v oblasti zkvalitnění institucionální péče jde opět o vybavení pokojů a osob v důchodovém věku chytrými senzory; a také průběžný monitoring vitálních funkcí včetně podvýživy a krevního obrazu.

Musí se začít okamžitě

Široké zavedení i těch technologií, které jsou nejsnáze aplikovatelné, zabere dlouhé roky, proto je podle BCG potřeba začít s přípravou pokud možno okamžitě. Jiří Švejcar uvedl, že by nebylo od věci zavést speciální meziresortní program Technologie k vylepšení péče o stáří, který bude mít konkrétní cíle.

„Důležité je také odstraňovat další překážky, které nyní systematickému nasazování technologií brání, a vzdělávat seniory v oblasti využívání těchto technologií,“ upozornil Švejcar, podle něhož se Česko může inspirovat například ve Finsku, které má s reálným zaváděním technologií v této oblasti bohaté zkušenosti.

Poradenská společnost BCG připomněla, že nyní je možné využívat na financování jednotlivých kroků peníze z Evropské unie. Do roku 2027 je možné z několika programů získat více než 15 miliard korun. Současně upozornila, že o tyto prostředky může republika přijít, pokud nezačne s přípravou včas.

Už dnes je plno

Na problémy s nedostatkem lůžek v různých typů českých domovů pro seniory upozornila nedávno rovněž zpráva Erste Group Bank. Připomíná, že zatímco lůžková kapacita sociálních služeb se zvyšuje hlavně v domovech se zvláštním režimem. Mezi lety 2010 až 2022 jich přibylo 16 tisíc. Kapacita se nejvíce zvýšila u nestátních neziskových společností spolu se soukromými subjekty.

Naopak celkový počet míst v domovech pro seniory od roku 2010 mírně klesá – v roce 2022 dosáhl necelých 36 tisíc, což bylo o pět procent méně než v roce 2010. „Současná kapacita domovů pro seniory i domovů se zvláštním režimem je přitom ve všech krajích téměř zcela zaplněná,“ konstatuje se ve zprávě, kterou mají faei.cz k dispozici.

Poptávka po pobytových službách je stále poměrně vysoká. „Se zvyšujícím se počtem seniorů a počtem osob závislých na dlouhodobé péči silně roste poptávka po místech v pobytových zařízeních pro seniory,“ uvádí dokument. Už dnes na trhu chybí zhruba 13 tisíc lůžek v domovech pro seniory a 6,5 tisíc lůžek v domovech se zvláštním režimem.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB