Francii jej – mimořádně, mimo svůj řádný rozvrh ratingových rozhodnutí – snižuje poprvé po více než devíti letech, Slovensku poprvé po bezmála třinácti letech. Vůbec poprvé v historii má tak nyní Francie horší celkové ratingové hodnocení než Česko. Eurozóna tak z jeho hlediska přestala být elitním klubem. Případným přijetím eura by tak na sebe nyní Česko vázalo více rizik.
V očích tří světově nejvýznamnějších agentur – tedy Moody’s a také Standard & Poor’s a Fitch Ratings – vykazuje nyní Francie sice stejnou ratingovou známku jako Česko. Ale Fitch jí navíc přisuzuje negativní ratingový výhled, zatímco Česku výhled stabilní.
Ostatní dvě agentury mají za stabilní shodně výhled Francie i Česka. Francie tudíž nyní má opravdu celkově horší ratingové hodnocení než Česko.
Přitom v květnu 2004, kdy Česko vstupovalo do EU, čímž se zavázalo přijmout euro, měla Francie od všech tří agentur ještě nejlepší možnou ratingovou známku a Česko za ní hluboce zaostávalo. U Moody’s mělo tehdy o čtyři stupně horší známku než Francie, u Standard & Poor’s dokonce o šest a u Fitch taktéž o šest.
Za dobu svého členství EU tak Česko aktuálně stahuje na nulu původní, zprvu zdánlivě nedostižný „náskok“ Francie v rozsahu celkově šestnácti stupňů. Když uvážíme, že třeba právě Moody’s nyní Francii snižuje známku o jediný stupeň po dlouhých více než devíti letech, je zřejmé, že ratingové agentury změnami známek neplýtvají.
O to významnější situaci tedy nynější definitivní české stažení „náskoku“ Francie představuje. Česko jej navíc zvládlo bez přijetí eura, s korunou. Je ale hlavně nabíledni, že eurozóna se od doby, kdy se Česko zavázalo euro přijmout, dramaticky proměnila. Což by měla reflektovat i probíhající tuzemská debata o přijetí této jednotné měny.
Zhoršení ratingu Francie a Slovenska ze strany Moody’s bezprostředně odráží shodně rizikový vnitropolitický vývoj, který v obou zemích nastává v době, kdy se již potýkají s vysokým deficitem veřejných rozpočtů. Ve Francii situaci zásadně zhoršuje nedávný pád vlády premiéra Michela Barniera, zejména v režii strany Marine Le Penové.
Nová francouzská vláda nyní bude zřejmě muset Le Penové a jejím spolustraníkům ustoupit, aby návrh státního rozpočtu na příští rok parlamentem vůbec prošel. Tlak na ozdravení veřejných financí tak bude ještě slabší než dosud, přičemž už se stávajícím návrhem Barnierovy vlády nebyli investoři – věřitelé Francie – příliš spokojeni.
Na Slovensku se k neutěšenému stavu veřejných financí podle Moody’s přidává rozsáhlá reforma vlády Roberta Fica v oblasti soudnictví a také v oblasti mediální, která prý má oslabit systém brzd a protivah v zemi, a dále tak zhoršit nepříznivý trend vývoje ukazatelů kvality její veřejné správy. Což následně může oslabit i snahu o potřebnou konsolidaci veřejných financí.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Budí to dojem, že hodnovení je spíš politické, než ekonomické.
To není dojem ale fakt!
Hodnoceni Slovenska je ideologické vydírání, nikoliv ekonomické hodnocení.
Však se k těmto zemím po volbách přidáme, všeho do času…🙄
Vy porad zijete v tom ze Ceska republika je pupek sveta? Nejak se ta lobotomie asi povedla, co?
Pane Kovando, pokud si myslíte, že penězům vadí dluhy, tak prestante dělat v bance. Evidentně jste funkci peněz nepochopil.
Ekonomové, které živí koruna, konverze a tak vám fundovane vysvětlí že euro ne. Mě zase vystavil booking.com , fakturku s prirazkou 3.5 pct za konverzi. A kdyz půjdu do bankomatu tak budu platit taky, takze nevýhodnější je vyvexlovat eura a platit keš , v roce 2024!. ..Firmy musí platit za zajištění kurzovych rizik. Riziko, že to ČNB zase podělá s inflaci tady taky je. Jinak bankovky máme hezké, to jo.
Tak nevím, ale neřeší se tu stav naší ekonomiky, která navázaná na Německo oslabuje. Naopak řeší se tu Francie a Slovensko a srovnání s námi. Že vlastně není na pořadu dne blbá nálada u nás, protože jsme na tom s těmito dvěma ještě dobře.
No to si myslím, že je dost divný pohled, asi jako kdyby jste srovnávali mezi třemi propadávajícími žáky dva s pětkou a jedno se 4-
Neměli bychom se tedy spíše zabývat tím, abychom nebyli mezi propadávajícími žáky, ale alespoň uprostřed mezi průměrem, tj. tak 2-
Mě to teď tak přijde, že se tu někdo snaží odklonit špatnou náladu tím, že začne ukazovat jiným směrem, kde mají důvod ještě k horší náladě. Ale víte, že se s tím vůbec nic nevyřeší a že to není řešením naší situace !?
Zde se píše o tom, že vstoupit nyní do Euro zóny je hloupost a tak se ptám, proč prezident Pavel trvá na tom, abychom měli Euro ? Co za tím stojí, či kdo ?! Je podezřelé !