Čerpací stanice opakovaně nereagují na citelné zlevnění ropy

Názor
Pohonné hmoty v Česku mírně zlevňují, přičemž čerpací stanice si navyšují své marže a zisky na úkor motoristů. Od začátku srpna ropa Brent zlevnila o zhruba pět dolarů na barel, ale toto zlevnění se v cenách pohonných hmot v ČR neprojevilo.
Čerpací stanice se snaží „zahojit“ po pandemické krizi. Ilustrační foto: FAEI.cz

Benzín Natural 95 za stejnou dobu navzdory zlevnění ropy dokonce zdražil, i když jen o čtyři haléře na litr, na 33,76 koruny za litr. Nafta o čtyři haléře na litr zlevnila, nyní stojí 31,58 koruny za litr. Čerpadláři svoji neochotu jít s cenou dolů nemohou příliš svádět ani na kurs koruny. Za posledních třicet dní totiž česká měna vůči té americké mírně posiluje, o 0,1 procenta. Zpevňování koruny vůči dolaru by mělo nahrávat zlevnění pohonných hmot v ČR.

Čerpací stanice se zkrátka snaží „zahojit“ po pandemické krizi, během níž mnohé z nich finančně těžce krvácely. Ačkoli ropy se momentálně žádná inflace netýká, protože naopak zlevňuje, čerpací stanice následují cenovou politiku, jako kdyby zdražovala i ropa.

PSALI JSME:
České čerpací stanice nezlevňují a navyšují si zisky

Ropa se propadá kvůli obavě trhů z dalšího šíření delta mutace covidu. Zároveň těžaři sdružení v kartelu OPEC a jejich spojenci v čele s Ruskem tento týden bleskurychle stvrdili, že v říjnu souhrnně navýší těžbu o 400 tisíc barelů denně.

Jedno z nejrychlejších jednání OPEC a jeho spojenců v celé historii, které se konalo on-line a trvalo necelou hodinu, signalizuje, že koalice 23 zemí se umí hladce dohodnout, když je vůle. Navýšení těžby ovšem za současných podmínek představuje rozhodující tlak na cenu ropy, a to tlak působící ve směru jejího zlevňování.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pumpaři ignorují pokles ceny ropy

Zavřít reklamu ×
  1. Ono jde o to,že některé pumpy šli s cenou dolů,ale MOL to určitě není,nechápu jak u této NEJDRAŽŠÍ společnosti může ještě někdo tankovat obyčejné palivo za exklusivní ceny,obyčejná zlodějna,to platí i u sortimentu zboží.

  2. V UH.Hradišti,jeddnotná cena 34,20!!!!““!!“ To je pěkná lumpárna,někdo si zase mastí kapsu!!!/!

  3. Jak je možný, že stát nezasáhne proti jejich kartelu? Nic než zlodějna a to jim ještě stát od ledna snížil daň o korunu na litru u nafty a nikde se to neprojevilo….

  4. A proto tankuju v Rakousku vždy při návratu domů plnou nádrž ,abych nemusel tu nekvalitní předraženou Českou srágoru natankovat! Vždy mi vydrží jejich kvalitní a levnější nafta i na zpět !

  5. 5 dolaru ze 70 je kolik procent ? Cca asi 7% . 1/2 ceny tvoří daně . U nás je cena benzinu asi 34kč . DPH tedy asi 7kč + 12kč spotřebka . Tedy benzinám zustává 15kč na l . 7% z těch 15kč na litu odpovídá asi 1kč . To je běžný rozptyl u benzinek a často i vyšší . Oproti bezmála 20kč/l co sežere stát je to marginalita .

  6. Všechno to stojí na nedostatečné kontrole ze strany státu!. Kdyby existoval zákon který by všem společnostem obchodujícím s pohonnými hmotami nařizoval maximální procentuální marži z aktuální ceny barelu ropy a jeho porušení by znamenalo ztrátu licence tak by byl pokoj a my jezdili za levnější peníze. Jenomže tady chybí vůle vůbec něco proti této zlodějině dělat!!! Takže se pumpaři budou nadále pakovat a my motoristi můžeme akorát nadávat a tankovat předražený benzím a naftu!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.