Čerstvá prognóza ČNB: Výkon tuzemské ekonomiky půjde dolů

Analýza
Čtvrteční tisková konference bankovní rady České národní banky (ČNB) přinesla dvě základní poselství: Většina členů bankovní rady chce držet úrokové sazby stabilní po delší dobu, tou druhou zprávou je očekávaný pokles hrubého domácího produktu (HDP) České republiky v příštím roce.
Centrální banka očekává pro letošní závěrečné čtvrtletí výrazný mezikvartální pokles hrubého domácího produktu téměř o 1,5 procenta. Ilustrační foto: ČNB

Základní scénář nové prognózy z dílny tuzemské centrální banky doporučuje v letošním závěrečném čtvrtletí úrokové sazby zvýšit a následně zřejmě již v prvním čtvrtletí 2023 začít s jejich snižováním. Většina členů bankovní rady ale preferuje trajektorii úrokových sazeb „vyhladit“, tedy nyní je nezvyšovat a zároveň v horizontu jednoho či dvou čtvrtletí nespěchat s jejich snížením.

Pro stabilitu úroků tak opět hlasovalo pět členů bankovní rady, zbylí dva členové volali po zvýšení úroků o tři čtvrtiny procentního bodu, což bylo stejné rozložení, jako při hlasování na předchozím měnovém zasedání koncem září.

Podrobnější pohled na čerstvou prognózu HDP ukazuje, že ČNB očekává pro letošní závěrečné čtvrtletí výrazný mezikvartální pokles HDP, téměř o 1,5 procenta. Ekonomika by dle čerstvé prognózy centrální banky měla mezikvartálně klesnout i v prvním čtvrtletí 2023 zhruba o 0,5 procenta.

Pro zbytek roku 2023, tedy počínaje druhým čtvrtletím, prognóza ČNB předpokládá obnovení mezikvartálního růstu HDP (v průměru přibližně tempem 0,5 % za každé kalendářní čtvrtletí, pozn. aut.), přesto ale za celý rok 2023 vykáže dle této prognózy HDP pokles o 0,7 procenta.

PSALI JSME:
Na prahu recese. Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,4 %

Tahounem poklesu ekonomiky bude slabší spotřeba domácností s tím, jak vysoká inflace povede k poklesu reálných příjmů s nepříznivým dopadem na spotřební výdaje. U firem se předpokládá, že růst nákladů na energie a další suroviny povede k poklesu investic, což bude další faktor svazující domácí poptávku v české ekonomice.

Lze říci, že pro celoroční výkon HDP v roce 2023 bude důležité jednak, to, zda výkon ekonomiky bude mezikvartálně klesat i v prvním čtvrtletí 2023 a jak silné bude následné oživení mezikvartálního výkonu HDP.

Předpokládaný základní scénář výkonu české ekonomiky, tak jak jej čerstvá prognóza z dílny ČNB předestírá, představuje argument pro snahu stabilizovat podmínky v české ekonomice prostřednictvím stability úrokových sazeb jak nyní, tak v nejbližších měsících a zřejmě i čtvrtletích.

Osobně vidím šanci, že si česká ekonomika v roce 2023 uchová mírný celoroční růst HDP, což ale předpokládá zhruba stagnaci HDP v mezikvartálním vyjádření v prvním čtvrtletí 2023 a následné o něco silnější oživení, než s jakým pracuje prognóza centrální banky.

PSALI JSME:
Česká ekonomika ztrácí energii

I tak bych ve výhledu na rok 2023 ale hovořil o možnosti jen mírného růstu HDP, zhruba do úrovně jednoho procenta (s převažujícími riziky slabšího růstu). Prognóza ČNB dále předpokládá zhruba stabilitu anebo mírné oslabení kurzu koruny vůči euru s tím, že centrální banka bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu české měny.

Celkově lze konstatovat, že debata o snížení úrokových sazeb není v centrální bance zatím rozhodně na stole. Na prosincovém zasedání ČNB může být diskutováno zvýšení úroků, nicméně předpokládám, že růst úroků bude mít v bankovní radě opět jen menšinovou podporu a úroky zůstanou beze změny i letos v prosinci.

Pro rok 2023 dle mého názoru zůstává ve hře zahájení cyklu snižování úrokových sazeb české centrální banky, a pokud se naplní scénář souběhu technické recese a zmírnění inflace v prvních měsících letošního roku, tak by se diskuse o snížení úroků mohla dostat na pořad v průběhu druhého čtvrtletí 2023.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální banka místo vyšších úroků sází na intervenci za silnější korunu

Zavřít reklamu ×
  1. Svou příležitost jak zachránit průmysl a občany v ČR už vláda zaspala. Stačilo znárodnit ČEZ a poskytnout všem elektřinu za 2 kč/kwh. Snaha kolem zemního plynu byla zbytečná a jenom zdržela vládu od jiných a účinných kroků. Plyn je z Ruska a to neovlivníme,kdežto elektřina je naše a tam šlo zapracovat. Byl na to skoro celý rok. Nyní je pozdě. Firmy(hlavně velké) půjdou tak kde jsou levnější energie a to je skoro všude jenom ne tady. Snahy kolem benzínu a nafty připomínalo spíš parodii. Tam vláda snížila daň o 1.5 kč a to si nechaly pumpaři jako marži.Tato vláda je neuvěřitelná neschopnost…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB