Čerství letošní důchodci budou mít penzi o stovky až tisíce korun vyšší

Názor
Lidé, kteří právě v této době dosahují důchodového věku, by měli zpozornět. Na rozdíl od předchozích let se jim totiž ve většině případů vyplatí nechat si přiznat důchod ještě v roce 2020. V minulých letech tomu bývalo opačně: Lidem, kteří důchodového věku dosáhli v posledních třech měsících roku, se vyplatilo posunout termín přiznání starobního důchodu až na počátek roku následujícího. 
Čerství letošní důchodci budou mít penzi o stovky až tisíce korun vyšší. Ilustrační foto: Pixabay.com

V minulých letech býval totiž důchod přiznaný následujícího roku vyšší, než důchod přiznaný (a následně valorizovaný – pozn. aut.) do konce roku běžícího. Letos je to ale tedy jinak, takže důchod přiznaný ještě letos a následně, v lednu 2021, valorizovaný, je ve většině případů vyšší než důchod přiznaný až v roce 2021. Je tomu tak proto, že valorizace bude v roce 2021 obzvláště citelná, neboť vychází z růstu spotřebitelských cen a mezd, který byl a je aktuálně rovněž citelný.

Rozdíl ve výši důchodu způsobený právě termínem jeho přiznání přitom není zanedbatelný – může činit stovky, a dokonce i tisíce korun měsíčně. Pokud lidé, kteří letos dosáhli důchodového věku, chtějí mít pravidelný důchod o stovky až tisíce korun vyšší, zpravidla musí učinit jediné, a sice požádat si o přiznání starobního důchodu nejpozději k letošnímu 31. prosinci.

PSALI JSME:
Důchodci bez důchodu. Přibývá seniorů bez nároku na penzi

Zbystřit by měli ovšem také ti lidé, kteří dosáhnou důchodového věku v prvních třech měsících roku 2021. Těm se totiž zase vyplatí zažádat si ještě v roce 2020 (nutně opravdu nejpozději k 31. prosinci 2020 – pozn. aut.) o předčasný důchod.

Pro ně, a dokonce i pro většinu lidí, kteří dosáhnou důchodového věku v celém prvním pololetí roku 2021, platí, že předčasný starobní důchod valorizovaný v lednu 2021 bude vyšší, než starobní důchod přiznaný až v roce 2021. Rozdíl pravidelné měsíční dávky důchodu opět činí stovky, a dokonce tisíce korun.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak odejít dříve do důchodu bez finančních ztrát? Řešením je předdůchod

Zavřít reklamu ×
  1. A co já,mám jít do důchodu srpen 2022,vyplatilo by se mi jít p 19 měsíců dřív?Stejně jsem chtěla žádat v lednu,aby h šla o 15 měsíců dříve.Děkuji za odpověđ-Šperková.

  2. A co já,mám jít do důchodu srpen 2022,vyplatilo by se mi jít o 19 měsíců dříve.Stejně jsem chtěla žádat v lednu,abych šla o 15 měsíců dřív.Děkuji za odpověď-Šperková.

  3. Důchody za 10 let už žádné nebudou nebo jen životní miminum.Stát bude splácet úroky z astronomického dluhu,platit hordu státních zaměstnanců a hnědých invalidů…Na starobní už nezbude.Výběr státu bude díky e-autům na naftě a benzínu klesat,robotizace zas sebere práci dalším lidem a klesne výběr daní od pracujících!Dobře už bylo!Státní dluh nelze navyšovat do nekonečna.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru