Červencový index spotřebitelské důvěry v Británii: Tohle bude bolet

Názor
Index spotřebitelské důvěry GfK ve Velké Británii přináší pochybnosti ohledně rychlého zotavení ekonomiky. Ještě v červnu se nacházel na hodnotě mínus 30 a v červenci zůstává na mínus 27, i když se očekávalo mínus 26. Jediným světlým bodem je zlepšení osobní finanční situace v následujících dvanácti měsících, způsobené zejména hlavně vyšší mírou úspor.
Opětovné otevření zábavních podniků nezlepšilo nálady veřejnosti a její sklony ke spotřebě tak, jak se očekávalo. Ilustrační foto: FAEI.cz

Z Velké Británie dorazila v pátek 24. července nemilá zpráva, když agentura GfK oznámila, že její složený index spotřebitelské důvěry, který publikuje již od roku 1974, se v červenci zvýšil o něco méně, než se očekávalo a namísto mínus 26 dosáhl pouze na hodnotu mínus 27. I když už od konce května o devět bodů povyrostl, stále je hluboko pod úrovní, na níž se nacházel před krizí, kdy dosahoval mínus devět.

Při podrobnějším pohledu vidíme, že je dnes klima více nakloněné velkým nákupům, protože na rozdíl od červnových minus 32 se nyní index nachází na minus 27. Zdá se však, že opětovné otevření zábavních podniků nezlepšilo nálady veřejnosti a její sklony ke spotřebě tak, jak se očekávalo.

Jediným světlým bodem je zlepšení osobní finanční situace v následujících dvanácti měsících. V důsledku vyšší míry úspor v době karantény i po jejím uvolnění je znovu na nule, tedy pouhé tři body pod předkrizovou úrovní.

PSALI JSME:
Na vlně optimismu

Ukazatel ochoty spořit je na 21, což je nejvyšší hodnota od října 2019.

Ovšem abychom v následujících čtvrtletích dosáhli trvalejšího zlepšení růstu spotřebních výdajů, musí se růst míry úspor zastavit, což v této fázi není příliš pravděpodobné. Obáváme se, že rychlejší propouštění, spolu s ukončením britské verze kurzarbeitového programu, bude v krátkodobém a střednědobém časovém horizontu spotřebitelské výdaje i nadále spíše utlumovat.

Kromě toho se může na důvěře negativně podepsat také bezvýchodná situace kolem brexitu, která potrvá nejméně do konce letošního roku, kdy bude nejspíš na poslední chvíli podepsána smlouva o budoucích obchodních vztazích mezi Velkou Británií a Evropskou unií.

Autor je vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kolik české produkce je v sázce kvůli brexitu?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru