Červencový výsledek průmyslu nečekaně hluboko v záporu

Názor
Tuzemská průmyslová produkce v červenci meziročně poklesla o 2,8 procenta. Odhad trhu počítal s mírným nárůstem, zatímco naše prognóza pokles – přesto finální síla poklesu byla ještě razantnější, než jsme v krátkodobé prognóze odhadovali.
Za nečekaně silným snížením červencová tuzemské průmyslové produkce stojí pokles v odvětví výroby a rozvodu elektřiny a plynu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za nečekaně silným snížením červencová tuzemské průmyslové produkce stojí pokles v odvětví výroby a rozvodu elektřiny a plynu, negativně se ale projevují i postupně ochabující kladné příspěvky ze strany automotive. Nepříliš pozitivně pak vyznívá i silný červencový meziměsíční pokles o 2,6 procenta, již po sezónním očištění.

Při pohledu na meziroční rozklad lze ve zkratce tvrdit, že pozitivní příspěvky z minulých měsíců se smrskly, negativní příspěvky se naopak často ještě více prohloubily. Silně pozitivně i nadále působí automobilový sektor, kde jsme očekávali jen mírný meziroční růst, ten ale nakonec dosáhl více než 12 procenta (17 % v červnu, pozn. aut.).

Do celkového výsledku tak tento sektor přidal 2,4 procentního bodu (+3,6 p. b. v červnu). Na odmazání tohoto pozitivního přírůstku pak nestačí ani dva nejhorší sektory v podobě výroby a rozvodu elektřiny a plynu (-15,0 %, -1,4 p. b.) a výroby ostatních nekovových minerálních výrobků (-18,0 %, -0,9 p. b.).

PSALI JSME:
Červencová data z reálné ekonomiky výrazně zklamala

To tak potvrzuje obrázek z minulých měsíců, že většina zbylých sledovaných sektorů se již nachází v meziročním reálném poklesu a dosavadní pozitivní výsledky byly dány zejména vývojem v automobilovém sektoru.

Vzhledem k očekávanému dočerpávání rozpracované výroby a nižší zahraniční poptávce v automotive lze očekávat, že ve zbytku roku mohou být celkové meziroční hodnoty dále spíše v červených číslech.

Meziročně v poklesu zůstávají stejně jako v červnu nové zakázky, byť u zahraničních zakázek došlo ke snížení propadu z -7,6 procenta na -2,6 procenta. Celková dynamika tak meziročně dosáhla -3,0 procenta, i zde s výrazným s kladným příspěvkem ze strany automobilového sektoru.

PSALI JSME:
Průmyslu se v červenci nedařilo

Z pohledu vývoje u zaměstnanců v průmyslu je pozorovatelný pokračující silný růst mezd, který v červenci dosáhl 9,5 procenta. To je ale zároveň doprovázeno postupným snižováním zaměstnanosti, kdy meziročně bylo v průmyslu evidováno o dvě procenta zaměstnanců méně (-1,9 % v červnu, -1,7 % v květnu).

Červencový výsledek představuje první výraznější letošní meziroční pokles a znamená jasné varování do zbytku letošního roku. V kombinaci s horším výsledkem zahraničního obchodu zároveň aktuální čísla představují i hrozbu, že se celoroční výsledek tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) může dostat nejen k nule, ale i pod ni, do záporných čísel.

Prognózu na růst HDP, kdy pro letošní rok jsme očekávali růst o 0,5 procenta, aktuálně máme pod revizí. V případě průmyslového sektoru i nadále očekáváme pro celý letošní rok v průměru výsledek okolo nuly.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl padá a klesá i stavební produkce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.