Červenec byl ve znamení růstu cen v průmyslu, avšak poklesu ve službách

Tuzemské ceny průmyslových výrobců podle údajů českých statistiků v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 procenta po červnovém poklesu o 0,3 procenta. To bylo výrazně nad konsensem trhu, který počítal s meziměsíčním poklesem o 0,1 procenta.
Ve zpracovatelském průmyslu v červenci rostly hlavně ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, které odrážely zdražení surové ropy. Ilustrační foto: Pixabay.com
Ve zpracovatelském průmyslu v červenci rostly hlavně ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, které odrážely zdražení surové ropy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Po sezonním očištění však červencové zvýšení cen nedokázalo vykompenzovat pokles z předchozích dvou měsíců. V meziročním vyjádření růst výrobních cen sice zrychlil z jednoho procenta na 1,7 procenta, z hlediska cíle České národní banky však zůstává spíše umírněný.

Ve zpracovatelském průmyslu došlo v červenci k meziměsíčnímu nárůstu cen o 0,7 procenta. Rostly hlavně ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, které odrážely zdražení surové ropy. Ta byla v českých korunách v červenci meziměsíčně dražší o skoro tři procenta, a to i vinnou oslabení tuzemské měny vůči americkému dolaru.

Svižný cenový růst ovšem vykazovala také ostatní odvětví. Nejvíce se to týkalo výroby papíru a z něj zhotoveného zboží (+1,8 % m/m), výroby motorových vozidel (+1,5 % m/m), počítačů, elektronických a optických přístrojů (+1,4 % m/m) a strojů a zařízení (+0,9 % m/m).

Zvýšení cen nicméně zaznamenala většina odvětví včetně potravinářského průmyslu (+0,3 % m/m). K významnějšímu zlevnění došlo pouze ve výrobě chemických látek a přípravků (-0,7 % m/m), v odvětví tiskařských a nahrávacích služeb (-0,4 % m/m) a ve výrobě nábytku (-0,3 % m/m).

Překvapivý byl vývoj cen v energetickém průmyslu. Zde totiž došlo k jejich meziměsíčnímu zvýšení o 0,4 procenta po předchozích pěti poklesech v řadě. Červenec by přitom měsícem, kdy největší tuzemský dodavatel elektrické energie ceny snižoval. Meziročně byly ceny energického průmyslu stále o čtyři procenta vyšší.

Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně stagnovaly. Červencový meziměsíční růst cen rostlinné výroby o 0,7 procenta byl totiž vyvážen poklesem v živočišné výrobě o 0,7 procenta. Meziroční pokles cen zemědělských výrobců se pak zmírnil ze 7,5 procenta na 3,7 procenta, když postupně odezníval příznivý vliv vysoké srovnávací základny.

Dynamika cen ve stavebnictví zůstává v důsledku slabé poptávky utlumená. Ceny stavebních prací i materiálů v červenci meziměsíčně vzrostly pouze nepatrně o 0,1 procenta. Oproti stejnému období loňského roku byly stavební práce dražší o 1,8 procenta, zatímco ceny stavebních materiálů zůstaly v podstatě beze změny (-0,1 %).

K výraznému poklesu cen došlo u tržních služeb pro podniky. Ty byly meziměsíčně nižší o 1,3 procenta. Jejich meziroční růst zůstal beze změny na 3,5 procenta. Ještě na začátku roku byl však meziroční cenový růst o zhruba procentní bod vyšší a k odeznívání inflačních tlaků tedy zjevně dochází i v tomto sektoru, i když jen povolným tempem.

Průmysl sice vykazuje vyšší cenovou dynamiku, ta ale zatím není nijak alarmující. Na vině mohou být vyšší ceny námořní dopravy a v samotném červenci pak i výrazné oslabení koruny vůči euru o zhruba dvě procenta. Cena ropy je pak tradičně velmi volatilní položkou.

Dynamiku výrobních cen by naproti tomu měla tlumit stále slabá poptávka. Ceny energií navíc podle nás ještě mají prostor k poklesu. V samotném zpracovatelském průmyslu přitom meziroční růst cen v červenci dosahoval jednoho procenta a nadále se tak nacházel hluboko pod cílem centrální banky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB