Červnové zasedání Fedu – ticho před bouří

Názor
Středeční zasedání americké centrální banky (Fed) se pravděpodobně ponese v opatrnostním tónu. Diskuze o omezování nákupu aktiv je sice na spadnutí, předběžná oznámení ale očekáváme až v průběhu léta. Na červnovém zasedání tak čekáme spíše jen neurčité náznaky týkající se tohoto tématu.
Fed s předběžnými oznámeními přijde v létě, přičemž konkrétní kroky oznámí v závěru letošního roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Změna pravděpodobně zatím nenastane ani v mediánu výhledu úrokových sazeb. Ten bude do konce roku 2023 vidět sazby beze změny. K jeho zvýšení však už chybí pouze tři hlasy, takže předpokládáme, že se postupně posune směrem k naší prognóze, tedy růstu sazeb ve druhé polovině roku 2023. Červnové zasedání tak bude zřejmě posledním z těch klidnějších.

Na minulém zasedání americké centrální banky se její šéf J. Powell vyjádřil ve smyslu, že představitelé Fedu se nad tím, kdy by se o omezování nákupů aktiv mělo začít hovořit, ani nezamýšlejí. Inflace nicméně výrazně vyskočila a počet nových pracovních míst roste, takže téma omezování nákupů aktiv bude stále aktuálnější.

Minimálně začíná být čas uvažovat o tom, za jakých podmínek (z pohledu inflace a zaměstnanosti) začít o tomto tématu hovořit. Vzhledem k tomu, že začátek taperingu očekáváme na začátku příštího roku, předpokládáme, že Fed s předběžnými oznámeními přijde v létě, přičemž konkrétní kroky oznámí v závěru letošního roku.

PSALI JSME:
Co přinese omezování nákupů aktiv? Nakupujte fámy, prodávejte jistotu

V duchu opatrných náznaků

Červnové zasedání se zatím ponese spíše v duchu opatrných náznaků. Jakmile však Fed přijde s předběžnými oznámeními, lze očekávat, že reakce trhu může být výrazná.

Úrokové sazby zůstanou podle naší prognózy na stávající úrovni do druhé poloviny roku 2023. Medián sestavovaný na základě prognózy guvernérů jednotlivých federálních bank zatím vidí sazby beze změny až do konce roku 2023. Růst sazeb předpokládá v roce 2023 sedm z osmnácti guvernérů.

Stačí tak tři další hlasy, aby se medián posunul ve prospěch růstu úroků již v roce 2023. K této změně zatím ještě nedojde. S rostoucí inflací, postupující vakcinací i lepšící se situací na trhu práce však očekáváme, že medián začne ukazovat utažení měnové politiky již ve druhé polovině roku 2023, tedy stejně jako naše prognóza.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rozpačitá data z amerického trhu práce nepřinesla jasný signál ani pro trh, ani pro Fed

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru