Češi a zadní kolečka: Ubylo domácností s úsporami na horší časy

Analýza
Úspory na nečekané výdaje nebo pro případ zhoršení své ekonomické situace má 71 procent českých domácností. Ještě před rokem to bylo o dvě procenta více. Výrazně více domácností má ale úspory vyšší než dříve. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.
Čechů, kteří mají úspory na nenadálé výdaje, mírně ubylo. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zatímco v roce 2020 mělo úspory ve výši měsíčního příjmu 21 procent tuzemských domácností, v roce 2021 šlo už jen o 16 procent domácností. Pokud jde o úspory ve výši tříměsíčního příjmu, v roce 2020 je mělo 27 procent českých rodin, loni necelých 24 procent. Prakticky stejně domácností jako předloni mělo také úspory ve výši šestiměsíčního příjmu (21 % oproti 20 %) a ročního příjmu (19 % oproti 18 %).

Zmíněný průzkum také ukázal, že více než každá pátá domácnost si s úsporami vystačí na více než jeden rok (z toho téměř sedm procent dokonce na více než tři roky, pozn. aut.). O rok dříve mělo tak velké úspory jen necelých 15 procent českých domácností.

Nevýhoda nízkopříjmových rodin

V porovnání s předchozím rokem se více rozevírá rozdíl mezi ženami a muži. Zatímco v průzkumu z roku 2020 uvádělo úspory 75 procent mužů a 71 procent žen, v loňském roce zůstal podíl mužů s úsporami stejný, ale u žen klesl na 67 procent. Výši úspor v porovnání se svým příjmem ale uvádějí muži i ženy velmi podobnou.

PSALI JSME:
Tempo růstu úspor domácností bylo loni v listopadu nejnižší za poslední čtyři roky

„Ukazuje se, že rodiny s menšími úsporami měly v loňském roce menší příležitost odkládat si peníze, zatímco situace domácností s největšími úsporami se výrazně zlepšila. Oproti předchozímu roku je větší podíl lidí bez úspor ve věkových kategoriích 25 až 44 let a 55 až 64 let,“ řekla Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Dodala, že lidé bez úspor, nebo s úsporami jen do výše měsíčního příjmu, by měli co nejrychleji omezit své náklady a začít přemýšlet, jak sehnat další zdroj příjmů, nebo jak rozložit závazky na delší časové období.

Připomněla, že v letošním roce lze s jistotou počítat se zdražováním potravin. A blíží se rovněž vyúčtování energií, které pro mnohé domácnosti bude velkým zásahem do rodinného rozpočtu. „Pokud jsou již lidé v situaci, kdy nezvládají splácet své závazky, základem je vždy komunikace s věřitelem a realistický pohled na vlastní finanční možnosti,“ doporučila Palendalová.

PSALI JSME:
Platíte vysoké zálohy na energie? Zkuste energetické devatero

Nejspořivější jsou studenti

Nejčastěji si spoří lidé s vyšším vzděláním, kteří mají zpravidla také nejvyšší úspory v poměru ke svému měsíčnímu příjmu. Úspory mají častěji lidé žijící v manželském nebo partnerském svazku a bezdětné domácnosti.

„Stejně jako v předchozím průzkumu je i nyní překvapivé, že nejčastěji si spoří studenti a až teprve poté podnikatelé a zaměstnanci. Oproti předchozímu roku se více než zdvojnásobil podíl nezaměstnaných lidí s úsporami, a naopak je výrazně více lidí na rodičovské dovolené, kteří žádné úspory nemají,“ upozornila Palendalová.

Nejčastěji si spoří lidé pracující v oboru IT a zaměstnanci v oblasti finančních a pojišťovacích služeb – v obou případech má úspory více než 92 procent lidí z těchto oborů. Ale zatímco v roce 2020 měli zaměstnanci z oboru IT výrazně nejvyšší úspory, nyní mají našetřeno nejvíce lidé pracující ve finančních službách a pojišťovnictví.

PSALI JSME:
Češi přestávají spořit, chtějí vyšší úrok. Tři procenta jim nestačí

Oproti výsledkům předchozího průzkumu je zajímavým posunem výrazné zvýšení podílu domácností, které sice jsou ve velmi špatné finanční situaci, ale přesto uvádějí, že mají alespoň nějaké úspory. Výrazně méně úspor mají nyní domácnosti, které mají současně nějaké závazky po splatnosti.

Češi dluží přes dva biliony

České domácnosti podle posledních údajů České národní banky dluží více než dva biliony korun. V loňském listopadu to bylo 2,03 bilionu, což je meziročně o 179 miliard korun více. Dvoubilionovou hranici dluhy tuzemských domácností poprvé překonaly v říjnu 2021. Dluhy postupně rostou už roky. Nad bilion korun se dostaly už v červnu 2010, úroveň 1,5 bilionu převýšily v září 2017.

Tři čtvrtiny dluhů představují úvěry na bydlení. Ke konci listopadu meziročně narostly přibližně o 11 procent na bezmála 1,6 bilionu korun. Objem úvěrů na spotřebu se zvýšil meziročně zhruba o šest procent na 281 miliard. Oproti konci října byly úvěry na bydlení i na spotřebu vyšší asi o jedno procento.

PSALI JSME:
Polovina Čechů nemá dostatečné úspory

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.