Češi citelně omezují své nákupy

Názor
Maloobchodní tržby se v červnu v Česku opět citelně propadly, meziročně o šest procent. Propad odráží klesající důvěru českých spotřebitelů v tuzemskou ekonomiku a ve vlastní finanční budoucnost.
Extrémní nedůvěra ve Fialovu vládu má hlubší důvod, a to proto, že jde o důvod ekonomický, jehož řešení se zatím ani nerýsuje. Ilustrační foto: Vláda ČR

Nálada tuzemských spotřebitelů totiž podle pravidelného měsíčního šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla v červenci nejníže v celé historii měření, jež se píše od roku 2003. Češi utrácí méně, než před rokem za všechny základní druhy zboží a služeb, s výjimkou často svoji povahou nezbytného zboží drogistického a lékárenského.

Strach z ekonomické budoucnosti Čechů je nyní vyšší, než kdykoli v době pandemie, a dokonce kdykoli, než během globální finanční krize let 2008 a 2009, následné evropské dluhové krize i tehdejších souvisejících recesí v ČR. Za celý letošní rok se maloobchodní tržby proto propadnou reálně o 2,2 procenta.

PSALI JSME:
Nálada českých spotřebitelů je nejníže za celou dobu historie měření

Rekordní počet respondentů letošního červencového šetření ČSÚ uvedl, že se obává zhoršení vlastní finanční situace. Blízko svého historického maxima je také počet spotřebitelů, kteří hodnotí svou finanční situaci hůř než v předešlých dvanácti měsících.

Přitom nejbolestivější úder mají tuzemští spotřebitelé zpravidla stále před sebou, čeká je na podzim a v zimě, až dále razantně povyskočí ceny energií a tím pádem i všeho dalšího. Inflace povyroste zřejmě až nad úroveň 20 procent. Zároveň budou mnoha domácnostem dobíhat fixace hypoték, které mezitím rovněž zdražily na nejvyšší úroveň od přelomu milénia.

PSALI JSME:
Energie: Na podzim domácnosti čeká cenový šok

Vládě Petra Fialy přitom podle šetření CVVM, jehož výsledky byly zveřejněny koncem minulého týdne, už nyní důvěřuje jen 28 procent obyvatelstva ČR. Tak nízkou důvěru měla předchozí Babišova vláda pouze přechodně, po jediný měsíc, a to v červnu 2021, kdy vrcholila frustrace obyvatelstva z další covidové vlny.

Extrémní nedůvěra ve Fialovu vládu má však hlubší důvod, a to proto, že jde o důvod ekonomický, jehož řešení se zatím ani nerýsuje. Lze proto předpokládat, že důvěra ve Fialovu vládu v příštích měsících klesne citelně pod nejnižší úroveň z doby vlády Babišovy.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Blbá nálada kvůli zdražování. Dvě třetiny Čechů se obávají chudoby

Zavřít reklamu ×
  1. Proč bych měl utrácet jako dřív,ale copak můžeme věřit vládě co předchozí volební období všechno věděly a měly na všechno recept a jen co dostaly hlasy sprasily co mohly,rozkrádají podniky a jen žebrají o pomoc Ukrajině to jejich politika a nic víc.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už malé děti si nadávají do teploušů a buzerantů, upozorňuje vědec

Rozhovor
Festival Prague Pride zaměřený na LGBT+ komunitu tradičně vyvolává kontroverzní reakce. Nejinak tomu bylo u letošního ročníku, který o víkendu vyvrcholil duhovým pochodem. Nový pohled na neheterosexuální komunitu nabízí v rozhovoru pro FAEI.cz výzkumník Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák, který se zabývá například takzvaným menšinovým stresem.