Češi citelně omezují své nákupy

Maloobchodní tržby se v červnu v Česku opět citelně propadly, meziročně o šest procent. Propad odráží klesající důvěru českých spotřebitelů v tuzemskou ekonomiku a ve vlastní finanční budoucnost.
Extrémní nedůvěra ve Fialovu vládu má hlubší důvod, a to proto, že jde o důvod ekonomický, jehož řešení se zatím ani nerýsuje. Ilustrační foto: Vláda ČR

Nálada tuzemských spotřebitelů totiž podle pravidelného měsíčního šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla v červenci nejníže v celé historii měření, jež se píše od roku 2003. Češi utrácí méně, než před rokem za všechny základní druhy zboží a služeb, s výjimkou často svoji povahou nezbytného zboží drogistického a lékárenského.

Strach z ekonomické budoucnosti Čechů je nyní vyšší, než kdykoli v době pandemie, a dokonce kdykoli, než během globální finanční krize let 2008 a 2009, následné evropské dluhové krize i tehdejších souvisejících recesí v ČR. Za celý letošní rok se maloobchodní tržby proto propadnou reálně o 2,2 procenta.

Rekordní počet respondentů letošního červencového šetření ČSÚ uvedl, že se obává zhoršení vlastní finanční situace. Blízko svého historického maxima je také počet spotřebitelů, kteří hodnotí svou finanční situaci hůř než v předešlých dvanácti měsících.

Přitom nejbolestivější úder mají tuzemští spotřebitelé zpravidla stále před sebou, čeká je na podzim a v zimě, až dále razantně povyskočí ceny energií a tím pádem i všeho dalšího. Inflace povyroste zřejmě až nad úroveň 20 procent. Zároveň budou mnoha domácnostem dobíhat fixace hypoték, které mezitím rovněž zdražily na nejvyšší úroveň od přelomu milénia.

Vládě Petra Fialy přitom podle šetření CVVM, jehož výsledky byly zveřejněny koncem minulého týdne, už nyní důvěřuje jen 28 procent obyvatelstva ČR. Tak nízkou důvěru měla předchozí Babišova vláda pouze přechodně, po jediný měsíc, a to v červnu 2021, kdy vrcholila frustrace obyvatelstva z další covidové vlny.

Extrémní nedůvěra ve Fialovu vládu má však hlubší důvod, a to proto, že jde o důvod ekonomický, jehož řešení se zatím ani nerýsuje. Lze proto předpokládat, že důvěra ve Fialovu vládu v příštích měsících klesne citelně pod nejnižší úroveň z doby vlády Babišovy.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. M.Svoboda

    Proč bych měl utrácet jako dřív,ale copak můžeme věřit vládě co předchozí volební období všechno věděly a měly na všechno recept a jen co dostaly hlasy sprasily co mohly,rozkrádají podniky a jen žebrají o pomoc Ukrajině to jejich politika a nic víc.

  2. Josef

    I kdyby ten benzín stál 80 Kč, lidi stejně nemají peníze a začínají šetřit. Proč asi? Kvůli nějakým blbým článkům na internetu to asi nebude., viďte? Plyn zdražil několikanásobně, elektrika taky, vody taky brzy zdraží. Nájmy jsou nejvyšší za celou dobu. Platy drží svoji úroveň, naopak některá odvětví je mají ještě menší díky COVID době, která některý odvětví zpomalila. Někde dokonce teplo a teplá voda zdražila o stovky procent!! A ty tady mluvíš o šascích a strašení? Podívej se laskavě okolo sebe, jediný šašek jsi tu ty.

  3. Michal

    se divim ze jeste vlada nejakou duveru ma, po tech preslapech s drahymi energiemi. To dlouho firmy nevydrzi a budeme mit svoji lokalni krizi

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB