Češi dostali od Rakušanů pokutu čtvrtmilionu za to, že dodali papíry ke stavbě až druhý den

S českými podnikateli se nemažou naši rakouští sousedé. Zavedená česká stavební firmy z Prahy dostala v přepočtu pokutu bezmála čtvrtmilionu korun za to, že neměla dokumenty ke svým pracovníkům ihned k dispozici na stavbě v Rakousku při šťáře tamních úředníků a že jednatel společnosti je tamním úřadům zaslal až následující den.

Rakouské město Tulln umožnilo českému podnikateli zaplatit čtvrtmilionovou pokutu na splátky. Foto: Redakce

Je to poučení i pro další naše podnikatele, že Rakušané i Němci si úzkostlivě hlídají svůj trh, a bazírují do puntíku na každém nařízení. A je otázka, zda stejně důsledné jsou české úřady vůči rakouským a německým podnikům.

„Pořád chodily kontroly. Při jedné z nich jsme neměli připravené dokumenty k pracovníkům na stavbě, ale poslal jsem je na úřad až další den. Zažalovali mne,“ vypráví čtyřicetiletý stavební podnikatel Viktor T. z Prahy. Firmu se společníkem má už více než patnáct let a zakázky se jen hrnou.

Viktor se hájil u soudu sám. „Soudce mi sice dal najevo, že mi rozumí, že jsme se vlastně ničeho nedopustili, ale narovinu mi řekl, že jestli se budu bránit, tak to stejně prohraju a v Rakousku si už neškrtnu,“ popisuje a ukazuje platební příkaz od rakouské „okresní správy“. Účet mu město Tulln vystavilo na 8 430 tisíc eur. Umožnili mu alespoň splátky. „Každý měsíc jim posílám 250 eur,“ říká podnikatel.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Šikana nebo zákonem povolené omezení podnikání?

Nájemce a provozovatel obchodu s oblečením v nákupním centru si s pronajimatelem v nájemní smlouvě vymínil, že nesmím otevřít jiný obchod ve vzdálenosti 50 km od nákupního centra. Je tento postup pronajímatele oprávněný?

Co dnes může usnadnit podnikání? Aplikace

Lidé, kteří začínali podnikat na začátku 90. let, si dobře pamatují, že s každým platebním příkazem museli dojít do banky anebo vystát frontu na poště, aby zaplatili peníze či si je vyzvedli. Tohle už je opravdu …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru