Češi kvůli rostoucím cenám nemovitostí upravují své bydlení anebo se stěhují

Za posledních pět let vzrostly ceny nemovitostí v České republice téměř nejvíc ze všech zemí EU. Vyšší nárůst cen zaznamenalo jen Maďarsko. Pro mnohé Čechy se tak pořízení vlastního nového bydlení stává nedosažitelným a hledají jiné alternativy. Například rozšíření a úpravy současných nemovitostí. Anebo se stěhují.
Podle dat Českého statistického úřadu bylo v loňském roce zahájeno téměř pět tisíc rekonstrukcí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Poptávka Čechů po novém bydlení dlouhodobě převyšuje nabídku. Tu za poslední rok ještě umocnil strach z růstu inflace v příštích letech a také obavy z toho, že při stávajícím tempu růstu cen nemovitostí lidé na vlastní bydlení brzy nedosáhnou.

Ceny tuzemských nemovitostí ve srovnání s ostatními zeměmi EU podle indexu Eurostatu rostly za poslední rok nejrychleji hned po Maďarsku.

Zdroj: Eurostat

Přístavby a vestavby

Vysoké ceny nemovitostí tak nutí Čechy řešit bytovou situaci jiným způsobem. Úpravy současného bydlení, často spojené i s vybavením domácnosti, představují významný zásah do rodinného rozpočtu, s nímž může efektivně pomoci stavební spoření.

Úspory z něj lze využít na cokoliv, úvěrem je možné financovat například všechny stavební části spojené s vestavbou, přístavbou ale i s úpravami nebytových prostor.

„Řada lidí vidí cestu k lepšímu bydlení v rozšíření a úpravách nemovitostí, které již vlastní. Například přístavbami, půdními vestavbami nebo předěláním nebytových prostor, jako jsou garáže, na obytné místnosti. Tyto úpravy často financují stavebkem, tedy úsporami či úvěrem,“ říká tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Zdroj: Eurostat

Meziročně o 10 % více

Podle dat Českého statistického úřadu bylo v loňském roce zahájeno téměř pět tisíc rekonstrukcí, včetně přístaveb, vestaveb nebo přeměn nebytových prostor na prostory bytové. V meziročním srovnání jde o zhruba desetiprocentní nárůst.

Podle loňského průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny, provedeného výzkumnou agenturou NMS Market Research a zveřejněného v listopadu, plánuje rekonstrukci domácnosti necelá polovina Čechů. Z důvodu aktuální finanční situace však velká část z nich své plány odloží. Letos zamýšlí uskutečnit rekonstrukci pouhých 15 procent dotázaných, loni v únoru to bylo 47 procent.

„Spousta lidí se nyní může ocitnout v nepříznivé finanční situaci. Z průzkumu vyplývá, že třetině z nás se za poslední rok úspory ztenčily, a dokonce 45 % Čechů má větší obavy z finančních než zdravotních dopadů koronaviru,“ uvedl Lukáš Kopecký, ředitel PR a marketingu Raiffeisen stavební spořitelny.

PSALI JSME:
Nemovitosti zdražují. Lidé napříč Evropou se bojí znehodnocení úspor

Stěhování kvůli šetření

Desetina obyvatel České republiky se letos přestěhuje. Podobně jako loni. Vyplývá z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny. V absolutním počtu jde tedy o více než milion lidí. Ke stěhování mají různé důvody. Od koupě nové nemovitosti, po sestěhování se s partnerem či stěhování se za prací.

„Deset procent lidí, kteří se stěhují, ovšem jako důvod uvádí snahu ušetřit. Sto tisíc Čechů se tedy stěhuje právě a jen z finančních důvodů. Letos jich ještě přibude,“ domnívá se hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Podle něj bude letos bydlení představovat velkou finanční zátěž až pro milion tuzemských domácností a jak připomíná, před úderem pandemie, v roce 2019, představovaly podle dat Českého statistického úřadu náklady na bydlení velkou zátěž pro zhruba 740 tisíc tuzemských domácností.

PSALI JSME:
Roste podíl Čechů, kteří se stěhují proto, aby ušetřili

Zavřít reklamu ×
  1. Problém je že v Práglu je blaze ale draze.Dnes kvičí hospody v práglu,že chcípají….guláš se čtyřmi za POUHÝCH 160 kaček….chcípněte,turisti nejsou a morávák se okrást nenechá,že???

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Náklady na bydlení jsou stále extrémně vysoké

Náklady na bydlení v Česku pokračují v meziročním výrazném růstu a zásadně se podílí na růstu celkové inflace. Ta podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v srpnu meziročně sice nepatrně klesla o 0,3 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.