Češi loni darovali na pomoc Ukrajině přes pět miliard korun, nyní si je mohou odečíst z daní

Názor
Češi od začátku války na Ukrajině darovali jen v sedmi největších sbírkách téměř pět miliard korun. Další stovky milionů až miliardy potom pravděpodobně darovali v menších sbírkách a podpůrných akcích. Ať už jde o dary peněžní, hmotné, od jednotlivců, či od firem, lze si je odečíst od daňového základu.
Na tank Tomáš (T-72 Avenger) pro ukrajinskou armádu se vybraly 33 miliony korun. Foto: zbraneproukrajinu.cz

Dary, které souvisí s konfliktem na Ukrajině, mají oproti jiným darům speciální režim, a to díky loňské mimořádné novele zákona o daních z příjmů, která byla letos v lednu prodloužena i na letošní rok. Zatímco běžně nelze odečítat dary humanitárním organizacím se sídlem mimo Evropskou unii nebo přímo státům a fyzickým osobám mimo EU, zde to možné je.

Dárci si tedy mohou od svého daňového základu odečíst nejen příspěvky do sbírek českých humanitárních organizací působících na Ukrajině, ale nově také dary zaslané přímo ukrajinskému státu – ať už na účet ukrajinského velvyslanectví v České republice, nebo jinou formou. Započítat lze i dary ukrajinské samosprávě a také fyzickým a právnickým osobám s bydlištěm, či sídlem na Ukrajině.

Lidé a firmy můžou z daní odečíst i příspěvky na obranu Ukrajiny

Kromě rozšíření okruhu subjektů, kterým lze dar poskytnout, přinesla novela i možnost odepsat si dar za účelem podpory obranného úsilí státu Ukrajina. Tím se rozumí například příspěvek na nákup zbraní, munice, vojenského příslušenství a cokoliv dalšího, co může pomoci ukrajinskému státu při své obraně ve válečném konfliktu.

PSALI JSME:
Příspěvek na neprůstřelné vesty, munici nebo zdravotní péči. Do Senátu míří daňové úlevy při pomoci Ukrajině

Daňově uznatelné jsou i výdaje, které poplatník vynaložil na poskytnutí nepeněžitých darů na pomoc Ukrajině v souvislosti s válečným konfliktem. Tyto dary jsou přitom nově osvobozeny od daně také u příjemce. Ten z darů proto nemusí odvádět srážkovou daň.

Možnost odpočtu bezúplatného plnění od základu daně mohou využít i daňoví poplatníci z Ukrajiny, pokud jejich zdanitelné příjmy ze zdrojů na území ČR tvoří alespoň 90 % zdanitelných příjmů (mimo příjmů podléhajících srážkové dani, pozn. aut.).

Odečíst lze dary ve výši až 30 procent základu daně

V daňovém přiznání za rok 2022 si lze odečíst dary až do výše 30 procent základu daně. Až do roku 2020 bylo možné odečíst dary ve výši maximálně 15 procent. V souvislosti s pandemií se však limit dočasně navýšil a mimořádná novela z loňského roku tuto vyšší hranici obnovila.

Platí tedy nadále výjimka, která dřívějších 15 procent navýšila ve výjimečné situaci na 30 procent. Zároveň musí platit, že půjde celkově o částku alespoň tisíc korun nebo minimálně dvě procenta základu daně v případě, že darující je fyzická osoba a alespoň 2 000 korun v případě právnické osoby.

PSALI JSME:
Lex Ukrajina: Válka v Evropě a nová česká legislativa

Daň z přidané hodnoty u firemních darů

Poskytnutí daru není obecně podle § 2 zákona o dani z přidané hodnoty předmětem DPH, avšak pokud dar poskytne plátce DPH, který předmět daru pořídil v rámci své ekonomické činnosti a uplatnil při jeho pořízení nárok na odpočet DPH na vstupu, dle zákona jde o dodání zboží nebo poskytnutí služby, a je tak povinen při poskytnutí daru ve většině případů odvést DPH na výstupu z ceny obvyklé.

U materiálních darů plátcem v tuzemsku humanitární nebo dobročinné organizaci, která ho v rámci své humanitární, dobročinné nebo vzdělávací pomoci odešle do třetí země (na Ukrajinu) lze aplikovat osvobození od daně s nárokem na odpočet dle § 68 odst. 15 ZDPH za předpokladu, že dané zboží bylo pořízeno za účelem uskutečňování ekonomické činnosti poplatníka.

V případě, že hmotný dar nebyl pořízen k ekonomické činnosti poplatníka, ale za účelem darování, nevzniká zde nárok na odpočet a následně toto bezúplatné předání daru není předmětem DPH, tedy nikde se neuvádí. Finanční dary nejsou předmětem daně z přidané hodnoty a v přiznání k DPH se neuvádí.

Autor je senior konzultant společnosti BDO
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pomoc Ukrajině: Od peněz, přes práci až po generátory a rozbrušovačky

Zavřít reklamu ×
  1. Hezký. Jen tak dál k větší zadluženosti státu. Podnikatelé posílejte miliony, vláda vám je vrátí a občané tohoto Kocourkova to vydrží.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Konsolidační balíček je ze dvou třetin správný

České veřejné finance jsou sice v mizerném stavu, ale v žádném rozvratu. Ani k bankrotu rozhodně nemíříme. Určitě je ale potřeba ten mizerný stav napravovat. Nemělo by se tak však dít zvyšováním daní nebo odvodů. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB