Češi loni šetřili i na vytápění. Spotřeba tepla klesla o 12 %

Stejně jako plynem a elektřinou, se loni výrazně šetřilo i teplem. Spotřeba tepla ze soustav zásobování teplem meziročně klesla o 12 procent a byla nejnižší za šest let, kdy Energetický regulační úřad (ERÚ) data eviduje.
Stejně jako plynem a elektřinou, se loni výrazně šetřilo i teplem. Jeho spotřeba meziročně klesla o 12 procent a byla nejnižší za šest let. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celkem se v Česku v loňském roce spotřebovalo 74 petajoulů (PJ) tepla, nejvíc tradičně v průmyslu a v domácnostech. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Čtvrtletní zpráva o provozu teplárenských soustav ČR za poslední čtvrtletí loňského roku uvádí, že spotřeba tepla ze soustav zásobování se snižovala napříč sektory a takřka po celý rok.

Meziročně se pokles projevil ve všech měsících roku 2022 s výjimkou července a září, k největším úsporám došlo v květnu (-34,3 %) a v říjnu (-22,5 %). „Znatelně šetřily obě ‚nejnáročnější‘ kategorie, které spotřebují 71 procent veškerého tepla,“ uvedl předseda ERÚ Stanislav Trávníček.

PSALI JSME:
Nejvíc energie vynaloží domácnosti na vytápění

V průmyslu se spotřeba oproti roku 2021 snížila o 7,7 procenta, u domácností dokonce o 12,9 procenta. „Vypíchl bych ještě sektor obchodu, služeb, školství a zdravotnictví, kde došlo k meziročnímu poklesu o 15,7 procenta,“ dodal.

Podle jeho názoru se na poklesu spotřeby kromě úsporných opatření projevilo i počasí, které bylo v roce 2022 v průměru 0,9 °C nad dlouhodobým teplotním normálem. Kromě spotřeby byly v loňském roce nižší dodávky (81,8 PJ, meziroční pokles o 11,5 %, pozn. red.) i hrubá výroba tepla (150,1 PJ, meziroční pokles o 7,2 %).

Podle Trávníčka můžeme v případě paliv na výrobu tepla vypozorovat několik trendů. Znatelný je podle něj zejména pokračující odklon od uhlí.

PSALI JSME:
ERÚ: Loňská spotřeba plynu v Česku byla nejnižší za posledních osm let

„Přestože byl podíl hnědého uhlí na celkové výrobě stále významný, přes 39 procent, meziročně jsme zaznamenali pokles výroby z hnědého uhlí o 2,5 procenta, u černého uhlí dokonce o 14 procent. U zemního plynu, loni velmi drahého, došlo k meziročnímu snížení o 15,7 procenta,“ sdělil Trávníček.

Údaje o loňské spotřebě tepla dokreslují celkový obraz šetření energiemi. Jak vyplývá ze čtvrtletních zpráv ERÚ o provozu plynárenské a elektrizační soustavy, spotřeba rekordně klesala i u těchto komodit.

U plynu došlo k meziročnímu poklesu o 20 procent a celková hodnota 7 544 milionů m3 byla nejnižší za posledních osm let. Spotřeba elektřiny pak klesla celkově o 3,9 procenta, u domácností dokonce o rekordních devět procent.

PSALI JSME:
ERÚ: Tuzemské domácnosti loni rekordně šetřily elektřinou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Tuzemská ekonomika na začátku roku stagnovala

Zpřesněný odhad českého hrubého domácího produktu (HDP) přinesl mírnou revizi směrem dolů. Tuzemská ekonomika tak podle revidovaných dat Českého statistického úřadu v prvním letošním kvartále mezičtvrtletně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB