Češi loni v létě přestali tolik spořit, vyplývá z aktuálních údajů ČSÚ

Názor
Loni v červenci, srpnu a září Češi poněkud ubrali ze svého důrazu na vytváření úspor. Řečí statistiků, míra úspor tuzemských domácnosti ve třetím čtvrtletí oproti druhému čtvrtletí poklesla, a to na 15,7 procenta. Takovýto podíl tedy Češi v průměru ušetřili ze svého příjmu. 
Češi loni v létě přestali tolik spořit, vyplývá z aktuálních údajů ČSÚ. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za spotřebu podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) dávali v přepočtu na osobu v měsících červenci až září průměrně o zhruba 1200 korun více, než v měsících dubnu až červnu, jenže jejich příjem mezi danými dvěma čtvrtletími narostl průměrně na osobu jen o 500 korun.

Skutečnost, že Češi přestali loni v létě tolik spořit, ovšem nelze přeceňovat. Míra úspor totiž byla ve druhém čtvrtletí historicky zcela nejvyšší, tudíž jen těžko udržitelná. Tento rekord souvisel zejména s tím, že prostě nebylo, kde peníze utrácet.

Samozřejmě z důvodu karanténního uzavření podstatné části obchodů, restaurací či hospod, ale také z důvodu přechodu na práci z domova (home office) nebo z důvodu odstávek v průmyslové výrobě.

PSALI JSME:
Češi letos od dubna do června naspořili nejvíce peněz v historii

Až druhotně se přidal opatrnostní motiv, tedy to, že Češi spořili z důvodu obav z propuštění, nebo ze strachu z budoucího poklesu příjmu, souvisejících s nastupující ekonomickou krizí.

Tento opatrností motiv přetrval i ve třetím čtvrtletí, stejně jako Češi často už jen spontánně omezovali své útraty v restauracích, hospodách či obchodech. Tržby v těchto provozovnách nedosahovaly ani v létě zcela běžných úrovní, navzdory rozvolnění ekonomiky a navzdory uvolnění celkové atmosféry ve společnosti.

V důsledku ovšem míra úspor zůstala jen nepatrně výše v porovnání s posledním předpandemickým údajem, údajem ze čtvrtého čtvrtletí 2019, který činil 14,6 procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Více než čtvrtina Čechů se nevyzná v možnostech investování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru