Češi loni v obchodech utráceli skoro jako před pandemií

Názor
Obyvatelé ČR v prosinci 2020 navýšili své spotřebitelské výdaje nejvýrazněji od propuknutí pandemie. Naposledy totiž v meziročním pohledu rostly maloobchodní tržby (bez zahrnutí motorových vozidel – pozn. aut.) v únoru 2020, tedy ještě před úderem pandemie. 
Češi loni v obchodech utráceli skoro jako před pandemií. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tuzemskému maloobchodu v prosinci 2020 pomohlo to, že došlo k rozvolnění restriktivních opatření, platných v listopadu. Příznivý dopad tohoto rozvolnění se očekával, nicméně překvapivý je v pozitivním smyslu jeho rozsah.

Příznivý prosincový výsledek tak přispívá k tomu, že za celý rok 2020 nakonec maloobchodní tržby poklesly oproti roku 2019 jen celkem nevýrazně, a to 0,6 procenta. A to je ještě tento mírný pokles tržeb z podstatné části dán poklesem tržeb za pohonné hmoty. V jejich poklesu, o 7,9 procenta, se zrcadlí jak pokles poptávky řidičů po palivech, patrný zejména době jarní koronavirové uzavírky, tak ovšem i globální historické zlevnění ropy, které nastalo rovněž během jara.

Nejlepší rok za celé období od roku 2013 ovšem loni prožili internetoví prodejci. Tržby maloobchodu prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby totiž meziročně narostly o 28,2 procenta. V roce 2013 to bylo o 28,3 procenta – tehdy ovšem internetový prodej rostl z mnohem nižší základny, takže dosažení výraznějšího růstu bylo snazší než dnes.

PSALI JSME:
Nákupů přes internet rekordně přibylo. Stoupá ale i riziko pro spotřebitele

V letošním roce by měly tržby v maloobchodu mírně růst, o zhruba 1,5 procenta. Míra nezaměstnanosti sice dále poroste, až výrazně nad úroveň pěti procent, což vytvoří citelný tlak na pokles spotřebitelských výdajů. Na druhou stranu ovšem budou tento tlak více než kompenzovat tlaky na vzestup spotřeby: Rouškovné a zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka.

Mezi ně se řadí takzvané rouškovné ve výši 5000 tisíc korun, které důchodci obdrželi na sklonku roku 2020. Navíc vládní politici ve volebním roce mohou přijít s dalším rouškovným, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová už uvedla, že se o něčem takovém může rozhodnout letos v létě. Rouškovné navyšuje maloobchodní tržby poměrně citelně, neboť důchodci sdílí poměrně vysoký sklon ke spotřebě.

Dopad loňského rouškovného bude však jen přechodný, patrný v prvním čtvrtletí 2021. Dopad loňského zrušení superhubé mzdy a navýšení základní slevy na poplatníka však již bude trvalejší a bude maloobchodní tržby pohánět po celý letošní rok.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Prosinec znamenal pro maloobchod určité nadechnutí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru