Průměrné úrokové sazby hypoték se v Evropě pohybují od 1,09 procenta v Dánsku a 1,56 procenta ve Francii, až po 3,44 procenta v Maďarsku a 4,4 procenta v Polsku. Česká republika je s průměrnou sazbou 2,2 procenta šestou nejdražší zemí.
Klíčovým důvodem je skutečnost, že ČR neplatí eurem. Pokud bychom měli místo koruny euro, sazby hypoték by byly nižší, jelikož Evropská centrální banka (ECB) nastavuje nižší základní úrokovou sazbu než Česká národní banka.
Momentálně rozdíl mezi základní sazbou ČNB a základní sazbou ECB, od nichž se odvíjejí právě i sazby hypoték, představuje 1,5 procentního bodu. Vyšší byl tento rozdíl naposledy před dlouhými 17 lety, v listopadu 2001.
Vzhledem k tomu, že pro nejbližší měsíce lze očekávat další růst základní úrokové sazby v ČR, zatímco v eurozóně bude sazba stagnovat de facto na nule, budou se dále rozevírat i nůžky mezi cenou hypoték u nás a v Evropě. Češi si tedy budou v rostoucí míře stěžovat, že mají v porovnání třeba s Německem dražší nejen jídlo a telefonování, ale právě i půjčky na bydlení.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)
Je to lepší než kdyby měli Češi nejdražší.