Češi mají dražší hypotéky než většina Evropanů

Názor
Mnozí Češi si dlouhodobě stěžují, že čelí vyšším cenám potravin nebo že se na nich nadprůměrně dobře pakují telefonní operátoři. Alespoň tedy ve srovnání zejména se západními zeměmi Evropské unie. V současnosti lze připočíst ještě hypotéky. Češi totiž mají drahé také právě úvěry na bydlení. V Evropě existuje jen pět zemí, kde jsou hypotéky ještě dražší než v ČR. Vyplývá to z analýzy společnosti Chytrý Honza.
Pokud bychom měli místo koruny euro, sazby hypoték by byly nižší, jelikož Evropská centrální banka nastavuje nižší základní úrokovou sazbu než Česká národní banka. Foto: Pixabay

Průměrné úrokové sazby hypoték se v Evropě pohybují od 1,09 procenta v Dánsku a 1,56 procenta ve Francii, až po 3,44 procenta v Maďarsku a 4,4 procenta v Polsku. Česká republika je s průměrnou sazbou 2,2 procenta šestou nejdražší zemí.

Klíčovým důvodem je skutečnost, že ČR neplatí eurem. Pokud bychom měli místo koruny euro, sazby hypoték by byly nižší, jelikož Evropská centrální banka (ECB) nastavuje nižší základní úrokovou sazbu než Česká národní banka.

PSALI JSME:
Češi euru důvěřují, ale zároveň jsou jeho největšími odpůrci

Momentálně rozdíl mezi základní sazbou ČNB a základní sazbou ECB, od nichž se odvíjejí právě i sazby hypoték, představuje 1,5 procentního bodu. Vyšší byl tento rozdíl naposledy před dlouhými 17 lety, v listopadu 2001.

Vzhledem k tomu, že pro nejbližší měsíce lze očekávat další růst základní úrokové sazby v ČR, zatímco v eurozóně bude sazba stagnovat de facto na nule, budou se dále rozevírat i nůžky mezi cenou hypoték u nás a v Evropě. Češi si tedy budou v rostoucí míře stěžovat, že mají v porovnání třeba s Německem dražší nejen jídlo a telefonování, ale právě i půjčky na bydlení.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB