Češi mají nejdražší elektřinu v Evropě. Česko přitom patří k jejím největším vývozcům na světě

Názor
České domácnosti platily letos v červenci za elektřinu nejvyšší cenu v celé Evropě. Přitom ovšem Česko patří mezi největší vývozce elektřiny nejen v Evropě, ale dokonce na světě.
Češi mají nejdražší elektřinu v Evropě. Česko přitom patří k jejím největším vývozcům na světě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Červencový index HEPI (Household Energy Price Index), který porovnává cenu energií pro domácnosti v jednotlivých evropských metropolích, hovoří jasně. Pražané platí po přepočtu dle parity kupní síly měny za elektřinu nejvyšší cenu v celé Evropě. Index zahrnuje nejen země EU, ale také státy, jako je Švýcarsko, Norsko, nebo dokonce Rusko.

Pražané podle studie platili v červenci v paritě kupní síly měny zhruba 52 eurocentů za kilowatthodinu (viz graf níže, pozn. aut.). To je zhruba dvakrát více, než kolik platí obyvatelé Bratislavy, a přibližně třikrát více v porovnání s náklady obyvatel Budapešti či Moskvy.

Pražané také platí takřka čtyřikrát více, než domácnosti ve švýcarské metropoli Bernu, a dokonce více čtyřikrát tolik, než domácnosti v norském Oslu. Ceny elektřiny jsou v Praze vysoké i absolutně, tj. bez přepočtu dle parity kupní síly měny. Pražané v takovém případě platí čtvrtou nejvyšší cenu v EU, zhruba 41 eurocentů za kilowatthodinu. Dražší elektřinu mají pouze obyvatelé Kodaně, Říma a Amsterodamu.

Česko přitom patří k největším vývozcům elektřiny, a to dokonce ve světovém meřítku. V prvním pololetí letošního roku Česko vyvezlo o pět milionů megawatthodin elektřiny, než kolik dovezlo, plyne z analýzy společnosti EnAppSys. To je jeden z největších čistých vývozů v EU.

Více elektřiny letos během prvních šesti měsíců roku vyvezlo už jen Švédsko, Německo, Bulharsko a Španělsko. To jsou ovšem země, v jejichž metropolích je cena elektřiny v přepočtu dle parity kupní síly měny v rámci Evropy spíše průměrná či podprůměrná (výjimkou je Berlín, protože v Německu jsou na elektřinu uplatněny poměrně vysoké daně, pozn. aut.).

Naopak největším čistým dovozcem elektřiny v Evropě je Itálie, což koresponduje s výše uvedeným údajem, že Římané platí za elektřinu jednu z nejvyšších cen v EU. Čistými dovozci elektřiny jsou také Dánové. Česko navíc dlouhodobě patří do první desítky největších vývozců elektřiny na světě, loni obsadilo šestou příčku.

PSALI JSME:
Tři způsoby, jak může Fialova vláda zlevnit lidem elektřinu

Zejména v současnosti, v době dramaticky zdražující elektřiny, se tudíž ČR obzvláště vymyká coby země, která poněkud paradoxně přes svůj relativně vysoký čistý vývoz, a tedy citelné přebytky ve vlastní výrobě elektřiny, vykazuje nejvyšší cenu elektřiny pro své vlastní domácnosti v celé Evropě.

Klíčovým důvodem je intenzivní zapojení Česka do jednotného trhu s energiemi v EU. Z hlediska energetického trhu je Česko vlastně sedmnáctou spolkovou zemí Německa.

Roli ale hrají také třeba daně. Daňové zatížení elektřiny pro české domácnosti je výrazně vyšší, než kolik by odpovídalo průměru zemí EU. V Česku daně, zejména DPH, představují podle doprovodných dat ke zmíněnému indexu HEPI celkem 24 procent ceny elektřiny pro domácnosti, zatímco v EU je to průměrně jen 18 procent.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vysoké ceny energií: S potížemi se potýká už polovina tuzemských domácností

Zavřít reklamu ×
  1. Někde jsem četl, že na lipskou burzu nás zatáhl premiér Topolánek s ministrem průmyslu Římanem na příkaz Bruselu. Na lipské burze teď šponují ceny obří americké hedgeové fondy, jako je Black rock, Vanguard a State street, což jsou mimochodem i menšinoví akcionáři ČEZu. Ty samé americké hedgeové fondy šponují i ceny emisních povolenek. Jeden z ekonomických expertů ODS (jméno si už nepamatuji) jednou řekl, že z lipské burzy odejít nemůžene, protože by to ohrozilo energetickou bezpečnost německého státu a Němci by nám mohli za trest stopnout dodávky plynu z Nordstream 1, který nám s velkým ziskem přeprodávají. Německo totiž k vůli agendě Green deal zastavilo skoro všechny své jaderné elektrárny a všechny uhelné. Takže my máme trpět. Takže my trpíme k vůli Německu a jeho zelené ideologii, které je závislé na naši elektřině. Taky trpíme k vůli nenažraným americkým hedgeovým fondům a hlavně k vůli nesmyslným bruselským nařízením, které nás k tomu současnému stavu přivedly. Ještě máme tu smůlu, že u moci je nejhorší lokajská vláda, jakou si je možno představit, která slouží cizákům a na vlastní lidi a zemi z vysoka ser… a ani se tím netají.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O vyšší plat si řekne jen pětina Čechů, nejméně v Evropě

Průzkum
Ani nejvyšší inflace za posledních 30 let nepřiměje české zaměstnance, aby si v práci řekli o přidání. V nejbližších měsících se pouze necelá pětina Čechů chystá říct si o zvýšení platu. To je suverénně nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.