Češi mají stále větší zájem investovat do nemovitostních fondů

Za první rok fungování dosáhlo zhodnocení nemovitostního fondu NEMO 5,13 %, což ho v kategorii retailových nemovitostních fondů řadí k jedněm z nejvýnosnějších v České republice. Redakci FAEI.cz o tom informoval Josef Eim, místopředseda představenstva realitní skupiny Českomoravská Nemovitostní (ČMN), která je zakladatelem fondu. „Češi mají stále větší zájem investovat do nemovitostních fondů,“ tvrdí.
Nedávnou akvizicí kancelářské budovy v Modřanech, kde sídlí společnost Nestlé, fond NEMO zdvojnásobil plochu nemovitostí ve svém portfoliu. Foto: Ondřej Vala

Podle Eima fond NEMO cílí na investice do prémiových kancelářských prostor v České republice, a to zejména v Praze. Fond cíleně investuje do kancelářských budov, které patří mezi nejstabilnější segment komerčních nemovitostí.

Při výběru nemovitostí upřednostňuje fungující projekty s kvalitními nájemci a s co nejdelší smluvní dobou nájmu. „Cílíme na výnosnost kolem pěti procent, a i když k určitému ochlazení trhu dochází, naše dlouhodobé plány to nikterak nenarušuje,“ sdělil redakci Josef Eim.

Nedávnou akvizicí kancelářské budovy v Modřanech, kde sídlí společnost Nestlé, fond zdvojnásobil plochu nemovitostí ve svém portfoliu. Po roce fungování fond tak dnes spravuje aktiva ve výši 1,3 miliardy korun.

Podle Eima atraktivita fondu v posledních týdnech ještě stoupla. „Díky jeho zaměření na kancelářské prostory nebyly výnosy fondu sníženy kvůli snížení tržeb nájemníků, jako u maloobchodních prostor. Díky tomu je investory považován za stabilní a bezpečný přístav. Což potvrzuje i aktuální zvýšený počet nových klientů,“ vysvětluje.

Nemovitostní fondy jsou v dobré kondici

Zatímco akciové trhy vykázaly výrazné propady, nemovitostní fondy žádné výrazné ztráty nepostihly, a naopak si ve většině případů připsaly ve stresových měsících zisk. Mají totiž zcela jinou povahu příjmů. Současná situace je tak ohrožuje podstatně méně než fondy akciové.

„Koronavirus nemovitostní trh rozkolísal a je jasné, že určité negativní dopady mít bude. Na druhou stranu je současná situace i příležitostí pro možné nové nákupy. Domácí trh proto bedlivě sledujeme,“ poznamenal Josef Eim s tím, že hodnotit dopad pandemie na nemovitostní trh je v tuto chvíli předčasné.

„V Česku máme zatím jen jednu zkušenost s chováním fondů v krizovém období (ale o to zásadnější, jelikož šlo právě o realitní krizi). Touto zkušeností si prošel fond Reico od České spořitelny, který v roce 2009 přišel o cca 14 procent své hodnoty,“ sdělil redakci investiční analytik společnosti Broker Trust Jiří Pech.

PSALI JSME:
Investice do nemovitostního fondu. Čím je zajímavá?

„Pokud se ptáte, o kolik může v případě krize hodnota nemovitostního fondu spadnout, tak to pravděpodobně bude někde okolo této hodnoty,“ dodal Pech s tím, že menší nemovitosti v menších městech mohou propadnout více než větší nemovitosti ve velkých městech a podle toho je případné očekávání třeba upravit.

Podle Pecha je riziko v řádu zhruba do 20 procent stále zajímavé v porovnání s průměrnými ročními výnosy okolo čtyř procent, které jsou tyto fondy schopny dodat. „Vezmeme-li si doporučený investiční horizont na úrovni okolo pěti let (ale i více), tak by na tom klient neměl být hůře než na počátku investice, a to i bez garancí. A když se mu bude dařit, může být na po pěti letech naopak o těchto 20 procent bohatší,“ řekl analytik.

I když se očekává propad hospodářství, který může pro některé majitele nemovitostí znamenat výpadky nájmů, pokles cen budov a přeceňování majetku, podle odborníků by právě trh s kancelářskými budovami na tom mohl být dobře i nadále.

PSALI JSME:
Jak si vybrat realitní fond?

„Nynější situace na trhu je komplikovaná a následky budeme moci lépe zhodnotit v druhé polovině 2020. Ukazuje se, že změny, které nastávají a nastanou v blízké budoucnosti, hrají do karet především vlastníkům nájemního bydlení, kanceláří nebo skladů. Pravděpodobnost udržení hodnoty je vysoká, pokud jsou splněné veškeré fundamenty jako lokalita, kvalita budovy a kvalita nájemních vztahu,“ sdělil vedoucí oddělení oceňování v poradenské společnosti JLL Ján Zibura.

Podle Martina Nováka, hlavního analytika společnosti Broker Consulting, nemovitostní fondy představují velmi zajímavou diverzifikační složku do portfolií klientů: „Díky svému fungování mají velkou šanci být protiváhou při výkyvech na finančních trzích, které ovlivňují výkonnost klasických podílových fondů. Zároveň kvůli relativně stabilní výkonnosti mohou být vhodné pro řešení krátkodobějších cílů na úrovni pěti let.“

Faktem je, že nemovitostní fondy se v Česku v minulých letech těšily velké oblibě a jejich majetek pod správou meziročně rostl o více než tři desítky procent. Investice Čechů do nemovitostních fondů se každoročně počítají v řádu vyšších jednotek miliard korun. O tom, že jde o nikoli nezajímavý byznys, svědčí to, že do roku 2019 v ČR působilo sedm retailových nemovitostních fondů a v průběhu loňského roku jich vzniklo hned pět.

PSALI JSME:
Hubáčkův nový nemovitostní fond

×
  1. Nemovitostní fondy půjdou rychle do kopru ( jako všechno ostatní ).
    A ani nebude potřeba II. vlna…..

  2. Nemovitostní fondy půjdou velice rychle do kopru.
    Vše je předražené o 20 – 40%, a to ještě nepřišla II. vlna….

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Fintech je pánský klub. Ženy v něm nemají místo

Ženy to v odvětví fintechu nemají jednoduché. Investorky i investoři jim svěřují jen necelé procento kapitálu, které do tohoto rychle rostoucího odvětví proudí. V posledních letech se navíc postavení žen ve fintechu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru