V roce 2014, tedy rok před výročím šesti století od upálení mistra Jana Husa, město Kostnice připravilo program oslav na celé pětiletí, které mělo připomenout kulaté výročí dlouhého koncilního jednání, v jehož důsledku přišel český reformátor o život upálením na hranici.
Jan Hus byl odsouzen v kostnickém kostele Panny Marie. Zde je vyznačeno místo, kde během procesu reformátor stál. Foto: FAEI.cz
Ve stejném roce bylo v Kostnici otevřeno zrekonstruované muzeum v tzv. Husově domu, byť v něm jedna z nejslavnějších osobností českých dějin zřejmě nikdy nebyla. „Husův dům je stará pověst,“ sdělil před pár lety Českému rozhlasu předseda společnosti Husova muzea v Praze Jan Kalivoda.
S odkazem na poslední studie uvedl, že ve skutečnosti Hus bydlel v domě asi o deset čísel dále k centru. Tradice, že Hus bydlel právě v tomto domě, vznikla podle něj už někdy kolem roku 1600. „Také proto roku 1922 konsorcium českých bank tento dům koupilo, vedeno Živnostenskou bankou, a věnovalo ho československému státu jako dar k jeho vzniku,“ uvedl Kalivoda.
Měli jsme možnost Husův dům v Kostnici na adrese Hussenstrasse č. 64 navštívit. Jde o malý třípatrový dům, nedaleko od něj se nachází městská brána, která tu stála už ve 14. století. Husův dům, do nějž ročně podle Kalivody zavítá na 15-16 tisíc návštěvníků, provozuje česká společnost.
Fakt, že do tohoto domu s velkou pravděpodobností Hus ve skutečnosti nikdy nevstoupil, je podle nás irelevantní. Důležité je, že město, kde se českému církevnímu reformátorovi stala životní křivda, našlo odvahu se s ní vypořádat.
Jedním z náznaků je i to, že po mistru Janu Husovi je v Kostnici pojmenována velká třída v centru města, zatímco po někdejším mocném císaři Zikmundovi, „lišce ryšavé“, pouze malá postranní ulička. „Dějiny jsou spravedlivé, ovšem vždycky až po smrti dějinných aktérů,“ komentoval to Kalivoda.
Nová expozice Husova domu v Kostnici od roku provází návštěvníky životem a učením Jana Husa, od jeho narození po upálení, a poukazuje i na odkaz jeho učení do dnešních dob. Pět místností, pět kapitol Husova života. Vstup do muzea, které je především v češtině, je zdarma. Fotit se zde nesmí.
Expozice je tematicky členěna do šesti oddílů prezentovaných v jednotlivých místnostech domu, kterými návštěvníky provází časová osa na stěnách. Osa vyzdvihuje důležitá data a mezníky v životě Jana Husa. Výklad na stěnách je doplněn mobiliářovými prvky – Husovými kameny, ve kterých jsou umístěny obrazové ilustrace, exponáty a doplňující informace.
Ten opravdový Husův kámen se nachází jen pár minut chůze od Husova domu v centru města, přičemž ze své druhé strany tentýž kámen vzdává hold mistru Jeronýmu Pražskému, jenž byl v Kostnici upálen necelý rok po mistru Janu Husovi.
Nejlepší na tom je, že den před tím se slaví příchod škodné, která zde černopr.elnický mor pomáhala zavádět.