Češi mistru Janu Husovi vděčí nejen za prodloužené víkendy v červenci

Reportáž
Vyrovnat se s vlastními dějinami nebývá jednoduché. Německo o tom ostatně ví své. I proto si zaslouží uznání, jakým způsobem se Kostnice (německy Konstanz, pozn. red.), velké okresní město na jihozápadě Německa na hranici se Švýcarskem, vypořádalo s tím, jak zde v minulosti bylo naloženo s českým církevním reformátorem Janem Husem a jeho následovníkem Jeronýmem Pražským.
Český církevní reformátor mistr Jan Hus byl odsouzen v kostnickém kostele Panny Marie. Dobová kresba v kostelu ilustruje jeho utrpení na hranici za tehdejšími hranicemi města. Foto: FAEI.cz

V roce 2014, tedy rok před výročím šesti století od upálení mistra Jana Husa, město Kostnice připravilo program oslav na celé pětiletí, které mělo připomenout kulaté výročí dlouhého koncilního jednání, v jehož důsledku přišel český reformátor o život upálením na hranici.

Jan Hus byl odsouzen v kostnickém kostele Panny Marie. Zde je vyznačeno místo, kde během procesu reformátor stál. Foto: FAEI.cz

Ve stejném roce bylo v Kostnici otevřeno zrekonstruované muzeum v tzv. Husově domu, byť v něm jedna z nejslavnějších osobností českých dějin zřejmě nikdy nebyla. „Husův dům je stará pověst,“ sdělil před pár lety Českému rozhlasu předseda společnosti Husova muzea v Praze Jan Kalivoda.

S odkazem na poslední studie uvedl, že ve skutečnosti Hus bydlel v domě asi o deset čísel dále k centru. Tradice, že Hus bydlel právě v tomto domě, vznikla podle něj už někdy kolem roku 1600. „Také proto roku 1922 konsorcium českých bank tento dům koupilo, vedeno Živnostenskou bankou, a věnovalo ho československému státu jako dar k jeho vzniku,“ uvedl Kalivoda.

V roce 1878 byla na domě v německé Kostnici, umístěna Husova pamětní deska. Foto: FAEI.cz

Měli jsme možnost Husův dům v Kostnici na adrese Hussenstrasse č. 64 navštívit. Jde o malý třípatrový dům, nedaleko od něj se nachází městská brána, která tu stála už ve 14. století. Husův dům, do nějž ročně podle Kalivody zavítá na 15-16 tisíc návštěvníků, provozuje česká společnost.

Fakt, že do tohoto domu s velkou pravděpodobností Hus ve skutečnosti nikdy nevstoupil, je podle nás irelevantní. Důležité je, že město, kde se českému církevnímu reformátorovi stala životní křivda, našlo odvahu se s ní vypořádat.

Od roku 1923 je vlastníkem domu v německé Kostnici, do něhož mistr Jan Hus pravděpodobně nikdy nevstoupil, Společnost Husova muzea. V roce 1922 jej zakoupilo konsorcium českých bank a darovalo českému státu. V letech 1979 až 1980 byl dům upraven do současného stavu. Foto: FAEI.cz

Jedním z náznaků je i to, že po mistru Janu Husovi je v Kostnici pojmenována velká třída v centru města, zatímco po někdejším mocném císaři Zikmundovi, „lišce ryšavé“, pouze malá postranní ulička. „Dějiny jsou spravedlivé, ovšem vždycky až po smrti dějinných aktérů,“ komentoval to Kalivoda.

Nová expozice Husova domu v Kostnici od roku provází návštěvníky životem a učením Jana Husa, od jeho narození po upálení, a poukazuje i na odkaz jeho učení do dnešních dob. Pět místností, pět kapitol Husova života. Vstup do muzea, které je především v češtině, je zdarma. Fotit se zde nesmí.

Husův kámen se nachází jen pár minut chůze od Husova domu v centru města. Foto: FAEI.cz

Expozice je tematicky členěna do šesti oddílů prezentovaných v jednotlivých místnostech domu, kterými návštěvníky provází časová osa na stěnách. Osa vyzdvihuje důležitá data a mezníky v životě Jana Husa. Výklad na stěnách je doplněn mobiliářovými prvky – Husovými kameny, ve kterých jsou umístěny obrazové ilustrace, exponáty a doplňující informace.

Ten opravdový Husův kámen se nachází jen pár minut chůze od Husova domu v centru města, přičemž ze své druhé strany tentýž kámen vzdává hold mistru Jeronýmu Pražskému, jenž byl v Kostnici upálen necelý rok po mistru Janu Husovi.

PSALI JSME:
Jeroným Pražský. Upálen rok po Husovi

Zavřít reklamu ×
  1. Nejlepší na tom je, že den před tím se slaví příchod škodné, která zde černopr.elnický mor pomáhala zavádět.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda

Tornádo nebývalé síly, jež předevčírem zasáhlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny. Dříve než se tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru