Češi na Vánoce milují peníze v obálce, i když mnozí už platí jen kartou, říká výzkumnice

Rozhovor
Češi na Vánoce milují hotové peníze v obálce, i když mnozí z nich jinak preferují už spíše jen elektronické placení. Mnoho občanů je však ostře proti případnému rušení hotových peněz. Názor na to rozděluje společnost, říká v rozhovoru pro FAEI.cz šéfka výzkumů veřejného mínění společnosti SC&C Jana Hamanová.
Šéfka výzkumů veřejného mínění společnosti SC&C Jana Hamanová. Foto: Archív

Kolik lidí rádo dává jako vánoční dárek peníze v hotovosti a kolik se na něho těší?
Hotové peníze v obálce jsou na Vánoce opravdu oblíbené. Na to jsme dělali výzkum už před časem a peníze v obálce se v něm se umístily mezi top deseti vánočními dárky.

Z nedávného výzkumu veřejného mínění, které děláte pro Českou bankovní asociaci, ale vyplývá, že řada lidí i u nás už nad hotovými penězi zlomila hůl a platí jen elektronicky. Zhruba třetina. Další třetina je ovšem proti případnému úplnému zrušení hotovosti v budoucnosti a třetina neví.
Toto není jen o možnosti technologií, ale hlavně v tom, jaké hodnoty dotazovaní lidé uznávají. Třetina dotázaných vidí ve zrušení hotovosti omezení osobní svobody.

Nedivím se. Platit kartou a online je sice pohodlné, ale když budou všechny příjmy, třeba i důchody, a placení povinně elektronicky, tak nadnárodní korporace, banky a státní moc, budou už vědět všechno o všech, což opravdu není dobře, protože pak z lidí budou už jen výrobně-spotřební jednotky. A jaký je váš osobní názor?
V této odpovědi mluvím čistě sama za sebe. V tomto případě se o ztrátu své osobní svobody neobávám, protože mám pocit, že už se všechno o všech ví. Ví se, odkud mi chodí peníze a také, kde je utrácím.

Podle ministerstva financí může obchodník legálně nepřijímat hotovosti, jako v kavárenském projektu Manifesto na Florenci, kde si za hotové peníze nekoupíte ani sodovku. Česká národní banka to považuje za porušování současného zákona, ovšem o sankcích nemluví. Jaké vidíte pozitiva v bezhotovostním režimu?
Každé má něco do sebe. Ve zrušení hotovosti je výhoda, že odpadne práce s oběživem, nebudou se muset tisknout bankovky a ochraňovat je. Člověk by také nebyl limitován, když se něco stane, že zrovna u sebe nemá dost peněz v hotovosti.
Je pravda, že když nemáte peníze fyzicky v ruce, a platíte jen elektronicky, tak méně sledujete své výdaje. Více utrácíte. Jednodušeji se vám v bezhotovostním režimu stane, že překročíte svůj rozpočet. V bankovních aplikacích se už ale objevuje i analytická část, kdy se uživateli ukazují v grafech, jak se příjmy a výdaje vyvíjejí a jakou mají strukturu.
Zkrátka, každá mince má dvě strany, i ta virtuální. Protože když jste v místě, kde není signál, nebo bude výpadek elektřiny, tak v čistě bezhotovostním světě pak budou lidé bez peněz, to je pravda.

PSALI JSME:
V pražském tržišti Manifesto odmítají hotovost. Úřady se neshodnou, zda je to legální nebo ne

Byl to váš první výzkum k názorům Čechů na zrušení hotovosti v budoucnosti?
Ptali jsme se na to už potřetí. A vychází to přibližně pořád stejně. Třetina je pro, třetina proti, třetina neví.

Čím to je, že i mladí spotřebitelé stále při objednávání zboží z e-shopů upřednostňují dobírku, tedy zaplacení při předání zboží, a to i třeba kartou přes mobilní platební terminál dopravce?
Dobírka je konzervatismus. Když jsme na něco zvyklí tak to jen neradi měníme. Může se ale vícekrát stát, že vám dopravce řekne, že ten den karty nebere a přijímá jen hotovost. Přece jen oblíbenost dobírky o něco klesá. V minulých letech byla zcela převažující. Dnes ji preferuje už „jen“ polovina dotázaných.

Z vašeho výzkumu vyplynulo, že se málo využívá nástroj okamžité platby. Čím to je?
Povědomí o okamžitých platbách je ještě malé a mnozí uživatelé je používají, ale ani si neuvědomují, že je to jiný nástroj, než převod z účtu na účet. Budou určitě narůstat.

PSALI JSME:
Dobírkou platí 34 procent zákazníků e-shopů. A služby České pošty jich využívá ještě víc

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšná inflační detektivka

Občas se stane, že oficiální tvrdá data popisující ekonomickou realitu jakžtakž potvrzují nějaký konkrétní teoreticky očekávaný efekt. Stopy dvou takových efektů bylo možno vypátrat v sadě včera zveřejněných dat o …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaké nejčastější chyby děláme při krmení psů a koček?

Poradna
Chlupatí přátelé jsou sice plnohodnotnými členy nejedné domácnosti, ale jsou to zvířata. Mnozí majitelé se nesprávně domnívají, že mohou jejich mazlíčci jíst stejnou stravu jako oni. To však rozhodně není pravda. Každé zvíře má odlišné metabolické procesy a pro mnohé z nich může být naše strava toxická. Proto dbejte na to, co jim dáváte do misky.
Rolovat nahoru