Češi na zahraničních cestách trhali desetileté rekordy

Čeští turisté trhají rekordy v cestách za hranice naší země. Na dovolenou mimo Českou republiku delší než čtyři dny vycestovalo celkem 4,93 milionů Čechů, což je meziročně o 15 % více. Důvodem je růst mezd i posilující koruna.

Cestovatelský žebříček již tradičně ovládlo Chorvatsko, z druhé pozice sesadila Itálie sousední Slovensko. To bylo přitom před dvěma lety na celkovém prvním místě. Čeští cestovatelé podle analýzy UniCredit Bank letos proti loňsku ušetří ve všech běžných turistických destinacích. Nejlevnější pro nás zůstává Bulharsko, nejdražší Francie a Rakousko.

Češi si oblíbili dovolené v zahraničí a jejich chuť poznávat cizí země již několik let po sobě neklesá. Loni Češi vycestovali na minimálně čtyřdenní dovolenou v téměř pěti milionech případů, což je nejvíce za posledních devět let. „S rychle klesající nezaměstnaností a zvyšováním mezd roste i apetit Čechů cestovat mimo hranice vlastní země. Loni navíc celkovému trendu pomohl i konec intervencí ČNB do české koruny. Posílení koruny zvedlo její kupní sílu, za stejné peníze si můžeme v zahraniční dovolit utrácet více,“ vysvětluje Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Cestovatelský žebříček? Chorvatsko, Itálie a Slovensko

Azurové moře, prosluněné pláže, zábava a mnoho nezapomenutelných zážitků. Tak si představuje svou ideální dovolenou většina Čechů. Nejoblíbenější destinací pro relax u moře uhájilo loni Chorvatsko, kam zamířilo 850 tisíc lidí. Na druhém místě vystřídala Itálie (636 tis. cest) našeho východního souseda Slovensko (615 tis. cest). Pořadí na dalších pozicích se oproti roku 2016 nezměnilo. Čtvrté zůstalo Rakousko (446 tis.), následované Řeckem (371 tis.) a Španělskem (258 tis.). Největšího nárůstu obliby u českých turistů se těšilo Řecko, kam meziročně vyrazilo o 106 tisíc lidí více.

„Díky pozitivnímu ekonomickému vývoji jsme letos v předprodejích letních zájezdů zaznamenali čtvrtinový nárůst. Letošní rok bude ve znamení návratu Turecka, které se za Řeckem a Španělskem zařadí na pozici třetí nejnavštěvovanější destinace. Turecko těží hlavně z toho, že jak ceny samotných zájezdů, tak i ceny na místě vycházejí letos pro české klienty velmi příznivě a zároveň si Turecko drží velmi vysoký standard služeb,“ říká Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer. V rámci leteckých zájezdů obhájí pozici nejžádanější destinace znovu Řecko, kde klienti volí zejména velké ostrovy jako Rhodos, Kréta nebo Kos.

V oblíbených destinacích si za stejné peníze koupíme víc než doma

Celkově v pěti z jedenácti zemí, kam Češi nejčastěji cestují, nakoupíme za českou tisícovku více než doma. Konkrétně v Bulharsku, Turecku, Maďarsko, Chorvatsku a Slovensku. Nejvíce zboží či služeb nakoupíme, stejně jako v roce 2016 v Bulharsku. Česká tisícikoruna tam má hodnotu 1 466 korun.

„Přes solidní růst kupní síly české koruny v uplynulém roce vyjdou zahraniční nákupy stále v průměru o 6 % dráž než v tuzemsku. Ve srovnání s loňskem je ale rozdíl v cenách zhruba poloviční. Dobrou zprávou pro české turisty je, že z počtu jedenácti nejnavštěvovanějších zemí se počet těch, vůči nimž Česko cenově zaostává, zúžil o dvě, na celkových šest,“ vysvětluje Pavel Sobíšek.

Vůbec nejméně si za českou tisícovku nakoupíme ve Francii, kde má hodnotu pouhých 660 Kč. S desetikorunovým přilepšením vůči Francii pak může český turista počítat v Rakousku. A třetí pro nás cenově nejhůře dostupnou zemí je sousední Německo, kde za 1 000 Kč nakoupíme zboží a služby v hodnotě 690 korun.

Letošní dovolená zlevní, v průměru o 7,4 %

Argument pro dovolenou doma, tedy v České republice, je často cena. „Pozitivní zprávou proto je, že zahraniční dovolená nám letos zlevní ve všech jedenácti zemích, které jsme analyzovali,“ říká Pavel Sobíšek. Podobně jako v předchozích dvou letech se na vrcholu pomyslného žebříčku zahraničních destinací, kde Češi ušetří, dostaly přímořské státy ze severu Afriky (Tunisko a Egypt) a Turecko.

Všechny tyto země charakterizuje dlouhodobý pokles hodnoty domácích měn a rychlý růst spotřebitelských cen. Místní měny znehodnotily kvůli nestabilní bezpečnostní i politické situaci a oslabení dolaru vůči euru. V uplynulém roce v těchto zemích dramaticky rostla kupní síla české koruny. Čeští turisté a cestovatelé si tak díky tomu v nadcházející sezóně přilepší především v Tunisku (22,3 %), dále v Egyptě (21,2 %) a Turecku (18,4 %).

Výběry v zahraničí jsou mezi klienty UniCredit Bank populární. Během minulého roku uskutečnili klienti téměř 300 tisíc výběrů. Nejčastěji vybírali na Slovensku, v Německu, Itálii, Chorvatsku a Rakousku. „Meziročně nejvíce narostly výběry v Chorvatsku (o 48 procent) a v Itálii (o 30 procent), což kopíruje růst popularity obou zemí mezi českými turisty,“ vysvětluje Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank a dodává, že vůbec nejvyšší částka vybraná z bankomatu v zahraničí činila 370 tisíc korun. Klienti banky vybírali své peníze i v exotických zemích jako je Barbados, Fidži, Kongo či Čad.

Kartou ale nevybíráme jen hotovost, stále častěji ji využíváme i přímo na placení za nákup, návštěvy muzeí nebo zaplacení hotelu. Nejvíce jsme loni platili ve Velké Británii, Nizozemsku, Irsku, Německu a ve Spojených státech. Díky placení na internetu dosáhly nejvyššího meziročního nárůstu transakce v Irsku (o 188 %) a Nizozemsku (o 122 %). Analýza UniCredit Bank ukázala, že nejvyšší zaplacená částka na platebním terminále překročila 635 tisíc korun.

Nesměňujte hotovost, vystačíte si s kartou

V nejoblíbenějších destinacích si dnes bez problémů vystačíme s kombinací platební katy a drobné lokální hotovosti. Záleží ale na konkrétní zemi. „V Evropě, severní Americe a v dalších bohatších státech si běžný turista vystačí s menší hotovostí na pokrytí nezbytných výdajů. Vše ostatní zaplatí pohodlně platební kartou. Pří placení tak navíc získá často výhodnější kurz než ve směnárně,“ říká Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank a dodává: „Doporučujeme si na cesty pořídit platební i kreditní kartu. Kreditku využívat na rezervaci a placení hotelů nebo půjčení aut a na výběry z bankomatů využívat debetku. A samozřejmě s U kontem od UniCredit Bank získají cestovatelé při splnění jednoduché podmínky výběry ze všech zahraničních bankomatů zdarma.“

Pro výpravy do exotičtějších a rozvojových zemí je obecně doporučeno si vzít americké dolary, britské libry nebo eura. To vše jsou měny, které se nejsnáze mění přímo na místě. Jsou i místa, kde turisté „uspějí“ pouze s hotovostí. Některé části Afriky či Asie se totiž ještě nenapojily na globální bankomatovou síť.

UniCredit Bank radí, jak zkrotit finance na dovolené.

  1. Nevozte s sebou velké množství hotovosti. Dovolenou po Evropě zvládnete s kartou a výběry z bankomatů.
  2. Když už máte velký obnos hotovosti, nenoste všechny peníze v jedné peněžence či tašce.
  3. Vezměte si dvě karty, ideálně debetní i kreditní. Například při půjčení auta, vyžadují půjčovny většinou kreditku.
  4. Kreditka se rovněž hodí na rezervace či placení v obchodě, s debetkou naopak vybírejte z bankomatu.
  5. Když se vám cokoliv při výběru nebo placení nezdá, neriskuje a jděte jinam.
  6. Když vám bankomat nevydá peníze, kontaktujte neprodleně nejbližší pobočku banky nebo místní policii.
  7. Zapomenutý PIN nebo ukradenou kartu řešte ihned se svou bankou na speciální infolince. Uložte si její číslo do telefonu. Infolinka je zdarma.
  8. Nespoléhejte se, že se vám na dovolené nic nestane. Pojistěte se! Cestovní pojištění i pojištění karty jsou nutnost.
  9. S UniCredit Bank vybíráte při splnění jednoduché podmínky po celém světě zadarmo a při placení máte nejvýhodnější kurz.
  10. Naplánujte si výdaje předem, ať na dovolené nemusíte myslet na peníze a můžete klidně relaxovat. A pokud plánujete dovolenou s předstihem, můžete sledovat kurz měny a peníze směnit ve chvíli, kdy se to vyplatí.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB