Češi nadále dost utrácí, díky růstu mezd. Značně navyšují své výdaje za oděvy, obuv či zájezdy

Názor
Maloobchodní tržby v ČR si udržují silné růstové tempo, jelikož svým únorovým meziročním růstem překonávají průměrnou růstovou dynamiku loňského roku. Ta přitom byla velice solidní, protože spotřeba domácností byla loni klíčovým tahounem celé ekonomiky.
Češi nadále dost utrácí, díky růstu mezd. Značně navyšují své výdaje za oděvy, obuv či zájezdy. Foto: Pixabay

Příznivé je rovněž to, že po šesti měsících nepřetržitého propadu výdajů domácností v rámci motoristického segmentu došlo v únoru v rámci tohoto segmentu konečně k meziročnímu nárůstu. Částečně je ovšem tento vývoj dán přece jenom sníženou loňskou základnou meziročního srovnání.

Stále silná dynamika v oblasti nepotravinářského zboží naznačuje, že domácnosti jsou nadále ochotny výrazně utrácet za zboží zbytné povahy, které nutně nepotřebují. To svědčí o jejich stále pozitivních vyhlídkách ohledně jejich nadcházející finanční situace, které pramení zejména z pokračujícího znatelného růstu reálných mezd.

PSALI JSME:
Češi masivně utrácí za zájezdy či elektroniku. Propouštění se zatím nebojí

Zvláště citelně, meziročně o více než desetinu, Češi v únoru navýšili své výdaje za oděvy, obuv či kožené zboží, ale také za rekreaci a kulturu. Už tradičně pokračoval dvouciferný, tentokrát takřka pětinový, nárůst on-line prodeje, který tak v únoru off-line prodeji ukousl zase další drobný tržní podíl.

Za celý letošní rok vykáže maloobchod bez zahrnutí automobilového segmentu růst 4,5 procenta, což je stále solidní úroveň. Maloobchodu bude svědčit zejména pokračující růst mezd tuzemských domácností, který by měl po očištění o inflaci odpovídat také zhruba 4,5 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Obchodníci zdražují a jejich tržby rostou

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika šlape na brzdu

Předběžný první odhad za třetí kvartál letošního roku nedopadl pro ČR nijak zvlášť lichotivě. Mezikvartální růst propadl na méně než polovinu (z 0,7 % na 0,3 %), meziročně je hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 2,5 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru