Češi nejvíce kupují na splátky mobily, videa a DVD přehrávače už nikdo nechce

Kupovat zahradní bazén v zimě? A na splátky? Samozřejmě, když je to zrovna výhodné. Češi stále s oblibou nakupují zboží na splátky. Zatímco některé si pořizují po celý rok, některé druhy jdou nejvíc na odbyt jen v určitou dobu – třeba kvůli výrazným slevám. Proto se zkraje roku tak dobře prodávají zmiňované bazény anebo například nábytek.

Největším prodejním hitem na splátky jsou mobilní telefony. Foto: Pixabay.com

Největším prodejním hitem na splátky jsou ovšem podle interních údajů společnosti Home Credit mobilní telefony. Více než třetinu zboží, které si Češi pořídili na splátky, představují právě mobily. Na druhé a třetí příčce se umístily televize a notebooky. U mobilních telefonů a další chytré technologie nejde o žádné české specifikum, nýbrž o mezinárodní trend. Ukázaly to údaje z dalších deseti zemí, kde skupina Home Credit International působí.

Laptopy či myčky na nádobí kupují Češi po celý, některé zboží si mnohem častěji pořizují v určitém období. U bazénů to jsou právě zimní měsíce. Byť se to zdá paradoxní si v zimě kupovat bazén, v tomto případě počasí nehraje žádnou roli. Podstatná je sleva, výhodná cena. „Na začátku roku se lidé netěší jen na povánoční výprodeje, ale také na různé slevové akce na zboží, které využijí buď celoročně, nebo až v létě. V lednu si tak Češi udělali radost a na splátky se prodaly stovky bazénů,“ sdělil Jan Holoch, manažer zákaznické zkušenosti a finanční expert společnosti Home Credit.

ZADLUŽENÍ PŘED VÁNOCEMI

Pokud je sleva dostatečně velká, nečekají zákazníci až na horké léto, kdy by museli zaplatit celou cenu. Na počátku roku si také mnozí Češi vylepšují díky slevovým akcím své bydlení. Stále více z nich si na splátky pořizuje nový nábytek. Letní vedra zase nutí lidi k tomu, aby si kupovali klimatizaci.

Další vlna prodejů pak přichází s koncem roku. „Pro obchodníky jsou samozřejmě důležité Vánoce. Pod stromeček si často pořizujeme i dražší dárky, proto v prosinci výrazně stoupá například prodej fotoaparátů. Čtvrtina herních konzolí se prodá právě v tomto měsíci, velkou část někdo nepochybně rozbalí jako dárek,“ řekl Holoch.

Před posledními Vánocemi si podle spotřebitelského průzkumu půjčilo přibližně 17 procent Čechů v produktivním věku, tedy asi 1,2 milionů lidí. Exekutorská komora v této souvislosti upozornila, že bezmála třetina z nich čelí nebo v minulosti čelila exekučnímu řízení. A podle dřívějšího průzkumu společnosti GfK si jeden z deseti Čechů půjčuje peníze na splácení svých dluhů z minulosti.

Zajímavostí je, že si lidé – nejen před Vánoci – půjčují, respektive pořizují na splátky i kuriózní předměty. Například na svářecí kuklu v barvě kosmické zeleně nebo airsoftovou zbraň. Mezi časté zákazníky, kteří nakupují na splátky, patří rybáři. Kromě luxusních prutů a dalšího vybavení si někteří pořizují například rybářské čluny za několik desítek tisíc korun.

NEZÁJEM O ŠICÍ STROJE

Zároveň platí, že o některé zboží přestává být časem zájem, protože ho nahrazuje modernější technologie. Platí to například o videích a DVD přehrávačích, které dříve patřily do vybavení prakticky každé moderní domácnosti. „Je vidět, že se časy mění. Filmy a seriály většinou sledujeme buď na laptopech a mobilech, nebo sice na televizi, ale bez potřeby kupovat přehrávač. A úplně stejně je to s hudbou,“ poznamenal Jan Holoch z Home Credit.

Za celý loňský rok se na splátky prodalo jen pár desítek DVD přehrávačů, videorekordérů a rádií. Jejich roli převzaly právě chytré telefony a tablety. Úplně nejméně si ovšem Češi kupovali na splátky šicí stroje.

Podobné nakupovací návyky jako Češi mají i Slováci. Také oni například vyrážejí zkraje roku do obchodů pro nové bazény a v létě utrácejí za klimatizaci. A hlavní rozdíly? Zatímco v Česku se pračky a myčky prodávají průběžně, na Slovensku si je domácnosti pořizují především v době dovolených. Jakkoliv je Slováků na počet obyvatel skoro o polovinu méně, zboží na splátky si berou daleko častěji. V roce 2016 takto zaplatili více než dvakrát tolik položek než Češi, z toho naprostou většinu tvořily právě mobilní telefony a příslušenství.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Dolar částečně koriguje ztráty

Prakticky po celý týden panovala na globálních i tuzemských finančních trzích dobrá nálada. Primárně ji táhnou očekávání, že to nejhorší, myšleno duben, je za námi. Nyní ekonomika ožívá a hospodářské politiky se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru