Češi netuší, kam jdou jejich daně

Pět z deseti lidí si myslí, že přispívá na fungování neexistujícího Státního fondu na podporu nezávislého zákonodárství.

Pět z deseti lidí si myslí, že přispívá na fungování neexistujícího Státního fondu na podporu nezávislého zákonodárství. Foto: FAEI.cz

Víc než pět měsíců v roce vydělávají Češi na chod státu a fungování všech jeho složek, orgánů, úřadů a institucí. Co přesně se s penězi z jejich daní děje, to ale většinou nevědí. Potvrdila to anketa portálu Finančního a ekonomického institutu (FAEI), která na portálu www.faei.cz proběhla v minulém týdnu.

„Předložili jsme čtenářům názvy dvou institucí, s nimiž se setkávají méně často, třetí jsme si vymysleli. Účastníci ankety měli určit, která z nich ve skutečnosti neexistuje,“ přibližuje předseda FAEI Přemysl Souček.

Největší skupina návštěvníků portálu FAEI.cz správně označila jako neexistující Státní fond na podporu nezávislého zákonodárství. Bylo jich však jen 56 %. Druhá část se domnívá, že smyšlené jsou instituce, na jejichž chod ve skutečnosti ze svých daní pravidelně přispívají.

Dvaatřicet procent lidí nikdy neslyšelo o Agentuře pro sociální začleňování, přestože situace v ní byla nedávno častým mediálním tématem,“ komentuje zjištění ankety Souček.

A dvanáct procent odpovědí vybralo jako smyšlený dokonce Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. A to přesto, že na něj podle nejnovějších informací má například Ministerstvo obrany převést chátrající Karlínská kasárna poté, co ministr Martin Stropnický loni odmítl prodat celý areál za 589 milionů korun jedné z firem manželky uhlobarona Pavla Tykače.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Jak Češi vnímají nevidomé?

Většina z nás nemá konkrétnější představu o tom, jak se žije zrakově postiženým. A většinou nemáme ani ponětí o tom, kolik lidí s tímto handicapem mezi námi žije. Podle údajů Světové zdravotnické organizace je na …

Nobelova cena za ekonomii oceňuje boj s chudobou

Nobelovu cenu za ekonomii má po včerejšku 84 lidí, stále živých či již zemřelých. Počet žen mezi nimi se rozrůstá z jedné na dvě. V příštích letech jich zřejmě bude dále přibývat.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru