Češi netuší, kam jdou jejich daně

Pět z deseti lidí si myslí, že přispívá na fungování neexistujícího Státního fondu na podporu nezávislého zákonodárství.

Pět z deseti lidí si myslí, že přispívá na fungování neexistujícího Státního fondu na podporu nezávislého zákonodárství. Foto: FAEI.cz

Víc než pět měsíců v roce vydělávají Češi na chod státu a fungování všech jeho složek, orgánů, úřadů a institucí. Co přesně se s penězi z jejich daní děje, to ale většinou nevědí. Potvrdila to anketa portálu Finančního a ekonomického institutu (FAEI), která na portálu www.faei.cz proběhla v minulém týdnu.

„Předložili jsme čtenářům názvy dvou institucí, s nimiž se setkávají méně často, třetí jsme si vymysleli. Účastníci ankety měli určit, která z nich ve skutečnosti neexistuje,“ přibližuje předseda FAEI Přemysl Souček.

Největší skupina návštěvníků portálu FAEI.cz správně označila jako neexistující Státní fond na podporu nezávislého zákonodárství. Bylo jich však jen 56 %. Druhá část se domnívá, že smyšlené jsou instituce, na jejichž chod ve skutečnosti ze svých daní pravidelně přispívají.

Dvaatřicet procent lidí nikdy neslyšelo o Agentuře pro sociální začleňování, přestože situace v ní byla nedávno častým mediálním tématem,“ komentuje zjištění ankety Souček.

A dvanáct procent odpovědí vybralo jako smyšlený dokonce Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. A to přesto, že na něj podle nejnovějších informací má například Ministerstvo obrany převést chátrající Karlínská kasárna poté, co ministr Martin Stropnický loni odmítl prodat celý areál za 589 milionů korun jedné z firem manželky uhlobarona Pavla Tykače.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.