Státní fond na podporu nezávislého zákonodárství - grafikazdroj: FAEI.cz

Češi netuší, kam jdou jejich daně

Pět z deseti lidí si myslí, že přispívá na fungování neexistujícího Státního fondu na podporu nezávislého zákonodárství.

Víc než pět měsíců v roce vydělávají Češi na chod státu a fungování všech jeho složek, orgánů, úřadů a institucí. Co přesně se s penězi z jejich daní děje, to ale většinou nevědí. Potvrdila to anketa portálu Finančního a ekonomického institutu (FAEI), která na portálu www.faei.cz proběhla v minulém týdnu.

„Předložili jsme čtenářům názvy dvou institucí, s nimiž se setkávají méně často, třetí jsme si vymysleli. Účastníci ankety měli určit, která z nich ve skutečnosti neexistuje,“ přibližuje předseda Finančního a ekonomického institutu (FAEI) Přemysl Souček.

Největší skupina návštěvníků portálu FAEI.cz správně označila jako neexistující Státní fond na podporu nezávislého zákonodárství. Bylo jich však jen 56 %. Druhá část se domnívá, že smyšlené jsou instituce, na jejichž chod ve skutečnosti ze svých daní pravidelně přispívají.

„Dvaatřicet procent lidí nikdy neslyšelo o Agentuře pro sociální začleňování, přestože situace v ní byla nedávno častým mediálním tématem,“ komentuje zjištění ankety Souček.

A dvanáct procent odpovědí vybralo jako smyšlený dokonce Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. A to přesto, že na něj podle nejnovějších informací má například Ministerstvo obrany převést chátrající Karlínská kasárna poté, co ministr Martin Stropnický loni odmítl prodat celý areál za 589 milionů korun jedné z firem manželky uhlobarona Pavla Tykače.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *